לאומית השיבה למבוטחים 292 אלף שקל שנגבו שלא כדין

נציבות תלונות הציבור הורתה לקופת החולים להשיב את הכספים לאחר שחייבה הורים לילדים בני פחות משלוש בהשתתפות עצמית

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

קופת חולים לאומית השיבה באחרונה 292 אלף שקל למבוטחיה, לאחר שגבתה מהם שלא כדין דמי השתתפות עצמית עבור טיפולי התפתחות הילד. הקופה החזירה את הכסף למבוטחים בעקבות הוראת נציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה.

הנציבות פנתה לקופה בעקבות תלונה של מבוטחת, שבתה הופנתה לטיפולי ריפוי בעיסוק במכון להתפתחות הילד. הקופה חייבה את המבוטחת בדמי השתתפות עצמית בסך 22 שקל לכל טיפול, אף שלילדה לא מלאו שלוש שנים. לפי החוק, ילדים עד גיל שלוש פטורים מתשלום השתתפות עצמית בטיפולים.

מבירור שערכה הנציבות עלה כי עקב תקלה במערכת המחשב של הקופה, גבתה לאומית דמי השתתפות עצמית עבור טיפולים מכל חברי הקופה שלילדיהם עדיין לא מלאו שלוש שנים. ואולם, אף שהתקלה במערכת המחשב התגלתה כבר ב-2008, רק בפברואר 2010 הודיעה קופת החולים לנציבות כי התקלה תוקנה וכי הקופה השיבה למתלוננת את תשלומי היתר ששילמה, וכן התנצלה בפניה על על הטעות בגבייה.

הנציבות מתחה ביקורת על התנהלות הקופה: "תפקודה של הקופה היה לקוי", נקבע בדו"ח הנציבות. "היא לא תיקנה את הטעות מיד לאחר שהתגלתה ולא עידכנה מיוזמתה את הקוד במערכת הממוחשבת שלה, אף שהמתלוננת והנציבות פנו אליה בעניין פעמים רבות. רק ב-2010, בעקבות התערבותה של הנציבות, הקופה פעלה בנדון". עם זאת, כאמור, בעקבות הוראת הנציבות החזירה הקופה לכלל המבוטחים באופן רטרואקטיבי את הסכומים שגבתה מהם עבור הטיפולים, בסך כולל של 292 אלף שקל.

מקופת חולים לאומית נמסר בתגובה כי הקופה פעלה כחוק וכי "כל הילדים עד גיל שלוש שקיבלו שירותי ריפוי בעיסוק בקהילה ואצל ספקים חיצוניים לא שילמו עבור הטיפולים. קבוצה קטנה של ילדים, בשיעור של פחות מ-10%, טופלה בבתי חולים ציבוריים, ובתי החולים פנו אלינו עם קוד טיפול שלא מבחין בגילי הילדים. הקופה לא היתה מודעת לכך, ועקב כך נוצרה התקלה. עקב פניית הלקוחה נבדק העניין ובוצע תיקון רטרואקטיבי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker