הרופאים יחריפו את העיצומים בשבוע הבא; "שוברים את הראש כיצד לבנות לליצמן סולם מזהב כדי שיירד מהעץ"

סגן שר הבריאות מתעקש לקצר את משך תורנויות הרופאים, ומצהיר: "לא אוותר בשום מחיר"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> המשא ומתן בין הרופאים לאוצר והמעסיקים נמצא בשבועות האחרונים במבוי סתום על רקע דרישתו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לקצר את משך תורנויות הרופאים המתמחים. ליצמן דובק בעמדתו, אף שזה יותר משבועיים קיימת הסכמה בין הצדדים כי יש להתמקד בהפחתת מספר התורנויות ולא באורכן.

בכנס סוכני הביטוח בישראל שנערך אתמול דבק ליצמן בעמדתו. "לא אוותר לרופאים בשום מחיר. לא אתן שהמתמחים יעבדו יותר מ-18 שעות ברציפות ויפקחו לבדם על מחלקה המונה עשרות חולים", אמר סגן השר.

בשני הצדדים אמרו אתמול ל-TheMarker כי התעקשותו של ליצמן אינה מאפשרת להתקדם לסוגיות אחרות במשא ומתן. "במקום שהמשא ומתן יתקדם, בשבועות האחרונים אנחנו עוסקים רק בזה, ונושאים בוערים אחרים כמו הפריפריה, השעון והמקצועות במצוקה נעלמו. אנחנו עסוקים בלשבור את הראש איך לבנות לליצמן סולם מזהב כדי שיירד סוף סוף מהעץ", אמר מקורב למשא ומתן.

בשבוע הבא צפויים הרופאים להחריף את מאבקם. הרופאים הודיעו כי יצמצמו משמעותית את היקף עבודתם ויחלו לעבוד "לפי הספר", כלומר לפי התקנים המחייבים - לא יותר משש תורנויות בחודש למתמחה, וללא תורנויות מומחים. משמעות הצעד תהיה שיתוק חלקי של בתי החולים.

ביום חמישי דחה בית המשפט האזורי לעבודה בתל אביב את בקשת המדינה להוציא צווי מניעה לרופאים וקבע כי לא ניתן לבחון את שאלת מידתיות העיצומים הצפויים במהלך יולי מאחר שלא ניתן להעריך מה יהיה היקפם. לכן, לא ניתן לקבוע גם עד כמה יישמר האיזון בין זכות השביתה לבין עוצמת הפגיעה בבריאות הציבור.

בית הדין קבע עוד כי אין לקבל את טענת המדינה, שלפיה דרישת הרופאים לתוספת תקנים היא עניין שלטוני המצוי מחוץ לתחום המשא ומתן, מאחר שלמספר התורנויות שמבצע כל רופא יש השלכה מכרעת על איכות עבודת הרופאים ועל איכות חייהם - הדבר קשור ישירות בתוספת תקנים. משרד האוצר צפוי לערער על ההחלטה בקרוב.

כללית: המתמחים רוצים פחות משמרות

בשבוע שעבר זימנה הנהלת שירותי בריאות כללית 17 מתמחים מכמה בתי חולים שבבעלותה כדי לשאול אותם מהו הנושא הבוער מבחינתם - הפחתת מספר התורנויות או קיצור משכה של כל התורנות. לדברי מנכ"ל הכללית, אלי דפס, שבקופתו מועסקים כ-1,200 מתמחים, "כולנו חכמים ואומרים מה טוב למתמחים מבלי לשאול אותם. כששאלנו אותם, המתמחים אמרו פה אחד כי הדבר הדוחק להם ביותר הוא מספר התורנויות בחודש".

לדברי דפס, "לא טוב ולא נכון שמתמחים יעבדו במשך 24 שעות ברציפות, אבל לא ניתן לבצע את שני הצעדים יחד - גם קיצור התורנויות וגם הפחתת מספרן, כי גם אם יהיו מספיק תקנים לא יהיו מספיק רופאים כדי לאייש אותם. כמנהלים אחראים אנחנו לא יכולים לעמוד מאחורי תקינה שאין מאחוריה מספיק רופאים.

"הצעד הנכון הוא להגביל את מספר התורנויות לעד שמונה בחודש כאשר כל תורנות מעל זה תהיה כרוכה בקנסות חמורים לבית החולים. בשלב השני יש למנות ועדה, שתשב על המדוכה ותמצא את המודל הנכון לקיצור שעות התורנות. זה נושא מורכב ביותר שלא דנו בו מעולם ולכן השינוי לא יכול להיעשות בחופזה. יש שאלות כבדות משקל שצריך לענות עליהן, כמו מאיפה יגיעו המתמחים ובאיזה מחלקות צריך יותר. העיתוי לשינוי צריך להיות פונקציה של כניסתם למערכת של מתמחים חדשים וזמינים שימלאו את השורות".

אף שהמתמחים שזומנו לכללית חיזקו את עמדת ההסתדרות הרפואית, בארגון כעסו מאוד על ההזמנה בטענה כי מדובר בהתערבות של המעסיק ביחסי העבודה בתוך ארגון העובדים. "יש קווים שלא צריך לחצות אותם גם אם הדבר נעשה בכוונה טובה", אמרה עו"ד לאה ופנר, מזכ"לית ההסתדרות הרפואית. "לא יכול להיות שמעסיק יתערב בנעשה בתוך הארגון. זה מזיק יותר ממה שזה מועיל. ארגון העובדים הוא המייצג הבלעדי שלהם ואם יש בעיה בייצוג - יש מנגנונים מתאימים לטפל בכך".

היום יושבתו מרפאות החוץ בבתי החולים בצפון (מתל השומר צפונה) והן יהיו סגורות לקבלת חולים מבחוץ. מחר יושבתו מרפאות החוץ בבתי החולים בדרום (מאיכילוב דרומה). קופות החולים ולשכות הבריאות יפעלו כרגיל. ביום חמישי העבודה תתנהל כרגיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker