בינתיים בארה"ב: מתמחים מתחילים יעבדו עד 16 שעות במשמרת לכל היותר

השינוי יוגבל למתמחים בשנת עבודתם הראשונה בלבד, ולא יטפל בבעיית המתמחים בשנים מתקדמות יותר, שעובדים עד 28 שעות ברציפות

רוני לינדר
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

>> לא רק בישראל: בארה"ב מתנהל בימים אלה דיון נוקב על היקף שעות העבודה של הרופאים המתמחים ועל הפתרון הראוי למצוקותיהם. החל מסוף השבוע ייכנסו לתוקפם בארה"ב כללים חדשים שאוסרים על מתמחים בשנתם הראשונה לעבור יותר מ-16 שעות רצופות.

את ההחלטה קיבלה המועצה האמריקאית להסמכת בוגרי לימודי רפואה (ACGME), הגוף האחראי על הכשרת מתמחים. השינוי בהיקף שעות העבודה יוגבל למתמחים בשנת עבודתם הראשונה בלבד, ולא יטפל בבעיית המתמחים בשנים מתקדמות יותר, שעובדים כיום במשמרות של עד 28 שעות ברציפות.

לפי ההערכות, הגבלת שעות העבודה של המתמחים תעלה למשלם המסים האמריקאי 1.7 מיליארד דולר, בעיקר בגין הצורך שיווצר באיוש תקנים נוספים. עם זאת, ההוצאה עשויה להיות נמוכה יותר כי היא תקוזז עם ירידה במספר הטעויות הרפואיות שנגרמות כיום עקב עומס העבודה של המתמחים ועולות למערכת כסף רב.

ביום שישי פורסם דו"ח חדש בנושא שנכתב על ידי קבוצה של 26 מומחים בתחום בטיחות החולה והרופא. הדו"ח, שפורסם בכתב העת "Nature & Science of Sleep journal". הדו"ח קורא להגבלת שעות התורנויות של המתמחים ל-12-16 שעות לכל היותר. בדו"ח נקבע, בין השאר, כי כ-180 אלף חולים מתים בשנה בארה"ב כתוצאה מטעויות ורשלנות בטיפול.

"מה שהחל כמערכת טובה התפתח למערכת שבה המתמחים סובלים ממחסור קיצוני בשינה בזמן שהם מטפלים בכמה מהחולים הקשים ביותר במדינה, וזה מתכון לאסון", אומר ד"ר כריסטופר לנדריגן, ממחברי הדו"ח. לנדריגן ממליץ גם שמתמחים יעבדו תחת פיקוח מוגבר של רופאים בכירים ושחלקים שגרתיים וטכניים בעבודתם, כמו בדיקות דם וניירת, יועברו לאנשי צוות אחרים - המלצה שגם משרד הבריאות הישראלי אימץ והיא כלולה בנייר העמדה שלו בנושא המתמחים.

"מעט מאוד אנשים נכנסים לבית החולים כשהם מצפים שביטחונם והטיפול בהם יופקדו בידי מישהו שעבד משמרת כפולה או יותר מבלי לישון", אומר ד"ר לוסיאן ליפ, מומחה למדיניות בריאות מהרווארד. "אם הם היו יודעים, והיתה להם ברירה, הרוב המוחלט היו דורשים רופא אחר או עוזבים את המקום". עם זאת, לנדריגן אומר כי הוא לא מצפה שהדו"ח ישנה בקרוב את החוקים לגבי כלל המתמחים, "בגלל מסורת ועלויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker