נוהל המריבה: איסור על פגישות בארבע עיניים

נוהל חדש מסעיר את מערכת הבריאות - איסור על פגישות אישיות בין רופאים עם נציגי חברות תרופות ■ בשבועות האחרונים נעשים ניסיונות בלתי פוסקים לטרפד את הנוהל, בטענה שהוא פוגעני ■ במשרד הבריאות שוקלים לרכך את הנוסח

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תרופות
תרופותצילום: ללא קרדיט

הנוהל שמסעיר את מערכת הבריאות בשבועות האחרונים מבקש להסדיר את הקשר בין חברות התרופות, רופאים ומוסדות רפואיים, ואמור להיכנס לתוקף כבר בתחילת החודש הבא. הוא נכתב והופץ בעקבות תחקיר "המקור", שבו תועד סחר מכר בין רופאים לנציגות חברות תרופות, על התרופות שיירשמו לחולים תמורת מתנות, וחלוקת מתנות לאחיות ורוקחים עבור מסירת מידע על מרשמים.

זה אינו הניסיון הראשון להסדיר את הקשרים הסבוכים והנפיצים בין הצדדים: קיים כיום נוהל בנושא משנת 2010 ויש אף אמנה שעליה חתומים הרופאים וחברות התרופות. ואולם הסעיף בנוהל שמחדש ומוציא מהכלים את הרופאים ואת חברות התרופות, הוא זה שאוסר על פגישות בארבע עיניים בין רופאים לבין תועמלני ותועמלניות חברות התרופות. אגב, הנוהל מאפשר פגישות של רופאים עם נציגי חברות תרופות בפורומים גדולים יותר, כמו ישיבות צוות או פגישות מחלקה, וכן מאפשר המשך נסיעות לחו"ל של רופאים על חשבון חברות תרופות, מימון כנסים על ידי התעשייה ועוד.

בשבועות האחרונים נעשים ניסיונות בלתי פוסקים לטרפד את סעיף המפגש בארבע עיניים בנוהל — מצד תעשיית התרופות, מצד התועמלנים עצמם ומצד רופאים. ההסתדרות הרפואית הגדילה לעשות ואף טענה כי הנוהל מתאים ל"משטרים אפלים", וכי הוא "פוגעני מאוד" ו"מטיל דופי ברופאים ובנציגים הרפואיים של חברות התרופות".

בשבוע שעבר פורסם ב-TheMarker, כי בעקבות ההתנגדות האדירה העולה מן השטח שוקלים במשרד הבריאות לרכך את הנוהל, כך שפגישות בארבע עיניים יאושרו למשך תקופת מעבר — בתנאי שהן יקבלו אישור מראש, יתועדו וידווחו באופן תקופתי למשרד הבריאות ויפורסמו לציבור. בתום תקופת המעבר תתקבל במשרד החלטה סופית בנושא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker