הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן פתחה היום (ה') בחקירה נגד חברת נאוקן, המשווקת את תוסף התזונה ואלור הומאני, בחשד להטעיה של חולי סרטן. זאת, בעקבות חשיפת TheMarker מאפריל השנה ובהמלצת עו"ד אייל חקו מהוועדה המייעצת של משרד הבריאות, לפיה תוסף התזונה המורכב מכורכום וחבלבל השדה משווק על ידי אמיר טבעון כתרופת פלא נגד סרטן בלבלב, בשד, במעי הגס ובמוח - תמורת 4,500 שקל וללא כל תימוכין מדעיים. חקירת הרשות נפתחה בעקבות חוות דעת שהגיש משרד הבריאות לרשות.

מהרשות נמסר כי "מבדיקת הוועדה המייעצת במשרד הבריאות, עולה כי לסגולות, המסרים והתוצאות הרפואיות המתוארות בפרסומי החברה אין תימוכין, ואין בהם כדי לבסס מדעית ורפואית פעילות רפואית כלשהי של תוסף התזונה בפרט ביחס למחלות מחלות הסרטן".

עוד נמסר מהרשות כי במסגרת החקירה נאספו חומרים מהחברה ומנכ"לית החברה נחקרה במשרדי הרשות. בין השאר, מפרסמת החברה באתר האינטרנט שלה כי "תוצאות ניסויי מעבדה בשילוב עם דיווחי המטופלים שנטלו את התכשיר מראות שיש בפירוש סיכוי אמיתי להצלת חיים", וכי "במחקרים נמצא באופן חד-משמעי כי ואלור הומני הורג את התאים הסרטניים, ומראה תוצאות טובות יותר מאשר טיפולים כימותרפיים". עוד מפרסמת החברה באתר כי "חולי סרטן כבר החלו להשתמש בואלור הומני, ויש כבר תוצאות בשטח על מטופלים רבים, כולל מטופלים בשלבי החלמה טוטאלית".

באתר גם מצוין כי "אין התנגשות של המוצר עם טיפולים קונבנציונליים וגם המחקרים וגם הלקוחות בשטח, הראו תוצאות יותר טובות בכמה וכמה מקרים". בנוסף נטען באתר כי "מחקר פרה-קליני חדש שנערך בתכשיר בפארק הטכנולוגי של הדסה עין כרם, מראה בצורה חד-משמעית פעילות אנטי-סרטנית של מוצרי valor humani השונים", וכי "מטופלים עם סרטן ערמונית, עצם, לימפומה, מילומה נפוצה, סרטן כבד, סרטן השד ועוד, שקיבלו את התכשיר, הראו הטבה משמעותית במדדים הסרטניים".

ענת בן עזרא דוקן, סמנכ״לית אסדרה מינהל ואירגון ומ"מ ראש אגף חקירות ומודיעיןצילום: שאולי לנדנר

ענת בן עזרא דוקן, סמנכ"ל אסדרה ומנהל ומ"מ ראש אגף חקירות ומודיעין, מסרה כי: "זהו ניצול חולשתם של חולים בשעה הקשה להם מכל. ייחוס סגולות רפואיות למוצרים הנחזים ל'תרופות פלא' הוא הטעיה חמורה, שלעתים עלולה אף לפגוע בבריאות הצרכן. הרשות לא תאפשר לבצע הפרות חמורות מהסוג הזה ותפעל נגד המפרים. אני מודה למשרד הבריאות על חוות הדעת שהגיש לרשות שמהווה ראיה מכרעת בחקירה".

מהוועדה המייעצת במשרד הבריאות נמסר: "הטיפול במחלות ממאירות בתחום הרפואה ניתן על ידי שירותי הבריאות במדינת ישראל מדי יום ברמה הגבוהה ביותר, תוך הקפדה ומתן אחריות מקצועית, ללא ניצול חולשתם של חולים קשים. לעומת זאת, השימוש בתוספי תזונה בצורה בלתי-מבוקרת, תוך הבטחת ריפוי מחלות קשות וניצול חולשתם של החולים, עלול לפגוע בהם ובטיפול הרפואי שלו הם זכאים. נטילה עודפת שלהם עלולה להיות מסוכנת ולגרום לתופעות לוואי. לכן אם נוטלים תוספי תזונה, יש להתייעץ על הסוגים והכמויות עם הרופא המטפל או עם הרוקח".

גילוי נאות: באחרונה הגישה חברת נאוקן תביעת לשון הרע נגד TheMarker בעקבות חשיפת מכירת תוסף התזונה ואופן שיווקו לחולי סרטן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker