"כמו במשטרים אפלים": הנוהל שהסעיר את מערכת הבריאות ירוכך

נוהל של משרד הבריאות שמסדיר את הקשר בין חברות תרופות ורופאים גרם למהומה בשבועות האחרונים - בעיקר בשל האיסור לפגישות בארבע עיניים בין רופאים לתועמלנים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתמחים,התמחות רופאים ניתוח
צילום: דרימס טיים

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, החליט לרכך במעט את הנוהל החדש שמסדיר את הקשר בין חברות התרופות, רופאים ומוסדות רפואיים. הנוהל מסעיר בשבועות האחרונים את מערכת הבריאות בעיקר סביב אחד הסעיפים בו, שאוסר לקיים פגישות בארבע עיניים בין תועמלנים לבין רופאים - אלא רק פגישות עם תועמלנים במסגרת פגישות צוות, הרצאות או כנסים. יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ציון חגי, אף הגדיל וכינה את הסעיף הזה  "דרישה שמתאימה למשטרים אפלים, בהם לא סומכים על הרופאים שיפעלו לטובת מטופליהם". לעומת זאת, לא מעט גורמים במערכת הבריאות, כולל בהנהלות קופות החולים, תומכים בנוהל - כולל סעיף המריבה.

הנוהל אמור להכנס לתוקף בתחילת החודש הבא, ב-1 לנובמבר. הוא נכתב בעקבות תחקיר "המקור" שבו  תועד סחר מכר בין רופאים לנציגות חברות תרופות, על התרופות שיירשמו לחולים תמורת מתנות, וחלוקת מתנות לאחיות ורוקחים עבור מסירת מידע על מרשמים. בשבועות האחרונים הופעלו לחצים גדולים על משרד הבריאות לשנות ולרכך אותו מצד חברות התרופות וגם מצד הרופאים - ההסתדרות הרפואית ואיגודים רפואיים שונים, שטוענים כי הנוהל מטיל דופי ומפקפק ביושרתם.

בשבועות האחרונים קיים בר סימן טוב פגישות עם גורמים שונים במערכת, ושמע את הערותיהם, כולל פגישה שהתקיימה היום עם נציגי חברות התרופות, ופגישה נוספת עם נציגי התועמלנים.

ל-TheMarker נודע כי בעקבות הדיונים בוחנים בחיוב במשרד הבריאות להכניס כמה שינויים לנוהל: ראשית, פגישות בארבע עיניים יאושרו למשך תקופת מעבר - בתנאי שהן יקבלו אישור מראש, יתועדו וידווחו באופן תקופתי למשרד הבריאות, ויפורסמו לציבור. גורם במשרד הבריאות מסביר כי שינוי זה נועד לאפשר התארגנות לוגיסטית לנוהל החדש. בתום תקופת המעבר תתקבל במשרד החלטה סופית בנושא.

בנוסף, יוסר מהנוהל סעיף שלפיו ייאסר על תועמלנים לשווק לרופאים תרופות וציוד שעדיין לא אושרו והוכנסו לשימוש במוסד הרפואי. בנוסף, הוחרגו מהנוהל הדרכות על שימוש בציוד ואביזרים רפואיים גם אם הם נערכים בארבע עיניים.

מנגד, לנוהל יתווסף חידוד לפיו נאסרת לחלוטין חלוקת מתנות ודוגמאות תרופות לרופאים - בשום פורום.

הקשר בין חברות תרופות ורופאים הוא נושא מדובר מאד ברחבי העולם, שעלה לכותרות בחודשים האחרונים בכמה הזדמנויות, כאשר המקרה המפורסם ביותר היה תחקיר הניו יורק טיימס שחשף כי אחד הרופאים-החוקרים הבולטים בעולם בתחום סרטן השד, ד"ר חוזה באסלגה, נמנע מלחשוף את העובדה שקיבל מיליוני דולרים מחברות תרופות, והשמיט את הגילוי הנאות בדבר קשריו הפיננסיים מעשרות המאמרים על מחקריו שאותם פרסם בכתבי העת הרפואיים היוקרתיים ביותר בעולם. בעקבות התחקיר הודח מתפקידו הבכיר בבית החולים והתפטר גם מתפקידיו בתעשיית התרופות. יצוין כי בבתי חולים רבים בארצות הברית נאסרת כניסת תועמלנים כליל.

לפני כמה שנים, נחתמה אמנה משותפת בנושא בין ההסתדרות הרפואית לבין חברות התרופות בישראל שמזכירה במידה רבה את הנוהל החדש. למרות זאת, ההסתדרות הרפואית נלחמת בכל כוחה בנוהל החדש, ויושב הראש שלה, ד"ר ציון חגי, אף הוציא מכתב גינוי נגד מנכ"ל שירותי בריאות כללית פרופ' אהוד דודסון, גם הוא רופא בהכשרתו, לאחר שנודע לו כי הוא תומך בנוהל.  

הנוהל החדש הוא למעשה רענון של נוהל שקיים משנת 2010, ובין החידושים בו הקמת צוות בקרה במשרד הבריאות שיערוך ביקורת תקופתית בנושא, איסור על מנהלי מוסדות בריאות, קופות החולים ועובדי משרד הבריאות לעבוד עבור חברות מסחריות שקשורות למערכת הבריאות, איסור על רופאים לעבוד בתשלום עבור חברה מסחרית שיש לו איתה קשרים במסגרת עבודתו הציבורית, איסור על רופאים לקבל תשלום מחברה מסחרית עבור הרצאה שמתקיימת בתוך המוסד הציבורי, ותנאי סף לעיסוק בתועמלנות - קורס קורס באתיקה ו"ידע מדעי מספיק ברמה שתאפשר לספק מידע מלא ומדויק על המוצר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker