לא בוער לו: כחלון מבקש שוב דחייה מבג"ץ לנימוק התנגדותו להשוואת המס על הטבק

המדינה היתה אמורה לנמק עד אתמול את הסיבה לפער המיסוי בין סיגריות לבין טבק לגלגול ■ בסיבוב הקודם בג"ץ הבהיר כי הוא נותן ארכה ממושכת יחסית - כדי שזו תהיה האחרונה ■ העותרים: "כחלון בורח מאחריות ומפקיר את הבריאות של יותר ממיליון ישראלים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: מארק ישראל סלם

המדינה ממשיכה לנסות למשוך זמן ולא לנמק בפני בג"ץ את הסיבה לפער המיסוי בין סיגריות לבין טבק לגלגול: פרקליטות המדינה הודיעה אתמול (ב') כי היא מבקשת מבית המשפט דחייה נוספת במתן תגובת המדינה לעתירה בעניין העלאת המס על הטבק לגלגול. זאת, אף שבפעם הקודמת בג"ץ הבהיר כי הוא נותן ארכה ממושכת יחסית - כדי שזאת תהיה האחרונה.

בעתירה - שהוגשה על ידי המיזם למיגור העישון, ושאליה הצטרפה באחרונה האגודה למלחמה בסרטן - דורשים הארגונים משר האוצר להשוות את המס המוטל על הטבק לגלגול למס המוטל על סיגריות רגילות, בנימוק שפער המס "מבריח" את המעשנים לטבק לגלול במקום לגרום להם להפסיק לעשן, ובכך פוגע למעשה במטרתו המרכזית של המס: הפחתת עישון. העתירה הוגשה על ידי עו"ד אפי מיכאלי, המייצג את שני הארגונים.

בקשתה הנוכחית של הפרקליטות באה לאחר שבית המשפט כבר נענה פעם אחת לדחות בחודשיים את תגובת המדינה לעתירה. בפעם הראשונה, הנימוק לבקשת הדחייה היה הצורך של המדינה לגבש את עמדתה. כעת, הנימוק שלה הוא רצונו של שר האוצר, משה כחלון, להציג בפני היועץ המשפטי לממשלה (היועמ"ש) את עמדתו בעניין העתירה - אלא ששהייתו של כחלון בחו"ל וריבוי החופשות באוגוסט מנעו מהשניים להיפגש עד כה. רצונו של כחלון להיפגש עם היועמ"ש מגיע על רקע הקושי של המדינה להגן בבג"ץ על עמדתו של כחלון - המתנגד להשוואת המס על טבק לגלגול למס על סיגריות.

לעתירה מצורפת חוות דעת כלכלית, המצביעה על עלייה דרמטית בצריכה של טבק לגלגול, כולל בקרב צעירים ובני נוער, כתוצאה מהמס הנמוך המוטל עליו בהשוואה לזה המוטל על סיגריות רגילות. בתוך עשור עלתה צריכת הטבק לגלגול בישראל פי 99, ב-9,800%, מטבק לגלגול שנמכר ב-2007 ושווה לחצי מיליון חפיסות סיגריות, לטבק שנמכר ב-2016 ושווה ל-50 מיליון חפיסות.

בתגובה, דחו במיזם למיגור העישון ובאגודה למלחמה בסרטן את בקשת הדחייה הנוספת. הארגונים טוענים כי משמעותה של הארכה נוספת היא המשך הנזק והפגיעה בבריאות הציבור בכלל, ובריאות הצעירים המשתמשים באמצעי עישון זול זה בפרט. "שר האוצר ממשיך לברוח מאחריות", נמסר מהארגונים. "בכסות של ססמאות פופוליסטיות בסגנון 'אני לא מעלה מסים', כחלון ממשיך להפקיר את הבריאות של יותר ממיליון ישראלים, ועוד רבבות צעירים ובני נוער, לחסדיהן של חברות הטבק, ומגביר את הסיכון ליותר ויותר חולי לב, סרטן, וחולים במחלות ריאה כרוניות. אי אפשר עוד לחכות ולאפשר התמכרות צעירים נוספים לעישון הגובה מהם מחיר כבד. יש לפעול לאלתר ויפה שעה אחת קודם".

באחרונה הצהיר מנכ"ל משרד האוצר, שי באבד, כי "עמדתו של שר האוצר היא לא להעלות מסים. השר שמע את כל הטיעונים, הוא הבין מה יש על המדוכה, שמע על המחקרים והמדיניות שלו נחרצת - נגד העלאת מסים".

עמדתו של כחלון מנוגדת לעמדת כל גורמי המקצוע במדינה, הן מתחום בריאות הציבור והן מתחום המיסוי. גם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הצהיר בהזדמנויות שונות כי הוא תומך בהשוואת המס. באחרונה אמר במענה לשאילתא של ח"כ יהודה גליק (הליכוד) כי "בהתבסס על מודל SimSmoke (המודל הבינלאומי לחיזוי מקרי מוות כתוצאה מאי יישום מדיניות), העלאה של 10% במחיר הסיגריות צפויה להוביל לירידה של כ-6%-12% בשיעור המעשנים. בהתבסס על כך, השוואת המיסוי, בסבירות גבוהה, תמנע אלפי מקרי מוות בעשרות השנים הקרובות".

אין בישראל או בעולם אפילו גורם מקצועי אחד שלא משוכנע שחייבים להעלות את המס על טבק לגלגולצילום: Piero Cruciatti / Getty Images IL

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker