"כחלון קרא את המחקרים - אך מסרב להעלות המס על טבק לגלגול; שבג"ץ יכריע"

מנכ"ל משרד האוצר טען כי המדיניות הנחרצת של שר האוצר היא נגד העלאת מסים אך הוא יתמוך בחקיקה שתאסור עישון ■ ח"כ זנדברג בתגובה: "זאת פחדנות ובריחה מאחריות; שר האוצר מפחד מדעת קהל שלילית ומגלגל ההחלטה לבג"ץ"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, משה כחלון, ומנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד
שר האוצר, משה כחלון, ומנכ"ל משרד האוצר, שי באב"דצילום: אוליבייה פיטוסי

"עמדתו של שר האוצר היא לא להעלות מסים. השר שמע את כל הטיעונים, הוא הבין מה יש על המדוכה, שמע על המחקרים והמדיניות שלו נחרצת - נגד העלאת מסים" - כך אמר היום (א') מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, בדיון בוועדה למאבק בסמים ואלכוהול של הכנסת בנושא השוואת המס על טבק לגלגול.

לדבריו, "על אף כל המחקרים ואף שבכל המדינות זה כך, זו עמדתו החד-משמעית. זה מס שנופל על השכבות החלשות. הוא לא זה שיצר את ההפרדה בין המס על טבק לגלגול לבין המס על סיגריות - הוא נכנס לסיטואציה".

באב"ד התייצב בוועדה על רקע עתירה לבג"ץ של המיזם למיגור העישון, שדורש להשוות את המס על טבק לגלגול למס החל על סיגריות רגילות. לדבריו, לכחלון "אין בעיה שבג"ץ יכריע שצריך להשוות את המס". הדיון התכנס לבקשת חה"כ יהודה גליק (הליכוד), שהזכיר כי באב"ד התחייב כבר לפני שבעה חודשים כי יחזור לוועדה עם תשובות לגבי עמדת המשרד על המס על טבק לגלגול - לאחר שיקיים דיון בנושא.

בתגובה להערה על כך שלפני כמה חודשים כחלון חתם על הצו שמשווה את המס על אייקוס (מוצר טבק אחר של פיליפ מוריס) למס על סיגריות בעקבות עתירה לבג"ץ, השיב כי "שר האוצר מכבד את החוק, וברגע שבג"ץ הכריח אותו - זה כבר לא היה נתון לשיקול דעתו. כחלון יבצע כל הוראה של בג"ץ - אך הוא אינו מתכוון להעלות מסים על דעת עצמו".

יו"ר הוועדה, ח"כ תמר זנדברג (מרצ), אמרה בתגובה כי "זאת פחדנות ובריחה מאחריות. שר האוצר יודע מה צריך לעשות, אבל הוא לא מעוניין לעמוד בדעת הקהל השלילית, ולכן יגלגל את ההחלטה לבג"ץ, ועל הדרך יעודד את העליהום עליהם". לדבריה, "הוא ראה מה קרה ללפיד עם הוודקה (העלאת המס על האלכוהול; רל"ג), והחליט לא להסתבך עם המעשנים".

עם זאת, באב"ד הוסיף כי "כחלון יתמוך בכל חקיקה שתאסור על עישון או תגביל אותו. הוא יתמוך בכל דבר שיעצור את התופעה הזאת - אך לא באמצעות מיסוי. למרות כל המחקרים ואף שבכל המדינות זה כך, התנגדותו לכך היא חד-משמעית. זאת התשובה - בין אם אתם אוהבים אותה או לא".

ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור, אמר כי "זו לא העלאת מס, אלא השוואת מס, והיא עוזרת לעניים, מכיוון שבפועל אנשים יעשנו פחות". באב"ד אמר בהקשר זה כי אם היה מנגנון השוואה ועדכון אוטומטי של המס - לא היתה בעיה. ואולם, לדבריו "משמעות ההשוואה היא העלאת המס, וכל עוד זה בסמכות השר - הוא מתנגד".

המדינה ביקשה באחרונה ארכה להגשת תגובתה לבג"ץ, לאחר שאנשי המקצוע בפרקליטות ובמשרד האוצר התקשו להגן על עמדתו של כחלון ולגבש תשובה לעתירה.

בסיום הדיון אמרה זנדברג כי "הוועדה תפנה לראש הממשלה ותבקש ממנו להעביר את הסמכות לחתום על הצו להשוואת המס על טבק לגלגול לממשלה, כמו שנעשה במתווה הכותל. אולי סגן שר הבריאות או שרים אחרים יהיו מוכנים לקחת על עצמם הצלת חיים ויגאלו את כחלון מהפחדנות שלו מדעת הקהל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker