"אנחנו לא מעשנים את החרא הזה - רק מוכרים אותו"

ראשי תעשיית הטבק בישראל אינם מעשנים, וזה לא מפתיע: מי כמוהם יודע עד כמה העישון מסוכן, וכמה הושקע בהפיכת הסיגריה לממכרת וחזקה ■ אליהם מצטרפים יעקב ליצמן ומשה כחלון - שעליהם הצביע דו"ח מבקר המדינה כאחראים למחדל המתמשך בעישון

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

"אנחנו לא מעשנים את החרא הזה -  אנחנו רק מוכרים אותו. אנחנו שומרים את הזכות לעשן לצעירים, עניים, שחורים וטיפשים". כך הגיב אחד המנהלים הבכירים בענקית הטבק אר.ג'יי ריינולדס, כשנשאל על ידי הפרזנטור של החברה לאורך שנות ה-80, "איש הווינסטון" דיויד גרליץ, איך זה שאף אחד ממנהלי החברה לא מעשן.

גרליץ, בעצמו מעשן כבד, הפסיק לעשן, נהפך לאחד הדוברים הבולטים נגד תעשיית העישון - וחשף הרבה מאחורי הקלעים שלה. האמירה המהדהדת של המנהל הבכיר בחברת הטבק תקפה גם בכל הקשור לראשי תעשיית הטבק בישראל כיום. בדיקה שעשינו ב-TheMarker חשפה כי האנשים שמוכרים לנו סיגריות, מפרסמים אותן במרץ, פונים לקהלים חדשים וכמובן עושים כל ניסיון לחבל בחקיקה נגד עישון בישראל - אינם מעשנים בעצמם.

פנינו אל החברות ושאלנו ישירות מי מהמנהלים מעשן, וגילינו כי איש מהם לא מעשן סיגריות: מנכ"ל דובק רוי גהל - אינו מעשן; מנכ"ל גולדברנדס (המשווקת בישראל את המותגים פאל מאל, קנט, קאמל ועוד) אינו מעשן, אבל מצהיר שהוא "אוהב סיגרים ומקטרת"; מנכ"ל ענקית הטבק פיליפ מוריס בישראל, דניאל אלפן, אינו מעשן סיגריות, אלא אייקוס; שני הלוביסטים של פיליפ מוריס, ארז גילהר ובוריס קרסני, שעובדים קשה כבר כמעט שלושה עשורים למען החברה ונגד כל חקיקה שאמורה להגביל את צעדיה, אינם מעשנים. בקיצור, איש מאנשי המפתח של תעשיית הטבק הישראלית אינו מעשן סיגריות.

כשחושבים על זה לעומק, אין פלא שראשי התעשייה אינם מעשנים: מי כמוהם יודע עד כמה העישון מסוכן, וכמה מחשבה הושקעה במחקר ובפיתוח שכל מטרתו להפוך את הסיגריה לכמה שיותר ממכרת וחזקה. מי כמוהם יודע כמה חומרים מתוחכמים מסתתרים בכל סיגריה, כולל חומרים שנועדו לדכא את מנגנוני ההתנגדות הטבעיים של הגוף לטבק שרוף (שיעול ותחושת צריבה), חומרים להעצמת האפקט הממכר ועוד.

בין 4,000 ל–7,500 חומרים, מהם לא פחות מ–350 חומרים המוגדרים מסוכנים לאדם ו–70 חומרים המוגדרים מסרטנים נמצאים במוצר הקטלני הזה — שאחראי לפי הערכת משרד הבריאות למותם של כ–8,000 ישראלים מדי שנה, מהם 800 שכלל אינם מעשנים. אז מה הסיכוי שאדם שפוי שרואה מקרוב את התעשייה הזאת יעשן?

אך לא רק ראשי תעשיית הטבק בישראל אינם מעשנים, אלא גם שני הפוליטיקאים שדו"ח מבקר המדינה הצביע עליהם אישית כאחראים למחדל מתמשך בהתמודדות עם העישון בישראל: סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ושר האוצר משה כחלון. שניהם אמרו בהזדמנויות שונות בזמן האחרון כי הם וילדיהם אינם מעשנים, כאילו הדבר מצדיק את האי-עשייה שלהם בתחום העישון. כחלון אף הסביר את ההתנגדות שלו להשוואת המס על טבק לגלגול בכך ש"מי שמשתמש בטבק לגלגול הם הזוגות הצעירים, אנשים ברמות הכנסה הנמוכות. מס כזה זה מס רגרסיבי, מס שפוגע בחלשים". ובקיצור, שהעניים ימשיכו לעשן. מזכיר משהו?

יעקב ליצמן (מימין) ומשה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker