המדינה מתקשה להגן בבג"ץ על סירובו של כחלון להעלות את המס על טבק לגלגול

הפרקליטות ביקשה דחייה בהגשת תגובה לעתירה הדורשת לחייב את כחלון לנמק מדוע אינו משווה את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות ■ ברקע: חילוקי דעות בין הדרג המקצועי שתומך בהעלאה לבין כחלון שמתנגד בתוקף

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלון. התנגדות עיקשתצילום: אמיל סלמן
רוני לינדר

המדינה מתקשה לגבש כתב הגנה על עמדתו של שר האוצר משה כחלון, המתנגד להשוואת המס על טבק לגלגול למס על סיגריות - וביקשה הארכה של חודש וחצי להגשת תגובתה לבג"ץ בנושא. הבקשה הוגשה במסגרת עתירה שהגיש המיזם למיגור העישון לבג"ץ.

העתירה הוגשה בדרישה שכחלון ינמק את התנגדותו לצעד - המומלץ על ידי משרד הבריאות, רשות המסים, ארגוני רופאים וארגון הבריאות העולמי כאמצעי להקטין צריכה של מוצרי עישון. המדינה היתה אמורה למסור את תגובתה עד היום (ג'). המיזם מצדו הודיע כי הוא מתנגד לבקשה להארכה משום שפרק הזמן המבוקש ארוך יתר על המידה.

לעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד אפי מיכאלי, מצורפת חוות דעת כלכלית, המצביעה על עלייה דרמטית בצריכה של טבק לגלגול - כולל בקרב צעירים ובני נוער - כתוצאה מהמס הנמוך המוטל עליו בהשוואה לזה המוטל על סיגריות רגילות. בתוך עשור עלתה צריכת הטבק לגלגול בישראל פי 99, ב-9,800% - מטבק לגלגול שנמכר ב-2007 ושווה לחצי מיליון חפיסות סיגריות, לטבק שנמכר ב-2016 ושווה ל-50 מיליון חפיסות.

בבקשה שהגישה המדינה לבית המשפט נכתב כי באחרונה התקיימה ישיבה בפרקליטות, בהשתתפות נציגי משרדי האוצר והבריאות והם "עודם מגבשים את עמדתם ביחד לעתירה". ברקע הדברים עומד חוסר הסכמה בין הדרג המקצועי במשרדים לבין השר כחלון, שמתנגד בתוקף להשוואת המס.

כחלון לא נימק עד היום באופן מסודר ורשמי את התנגדותו, אך אמר בראיונות כי הסיבה היא דאגתו לחלשים: "מי שמשתמש בטבק לגלגול הם הזוגות הצעירים, אנשים ברמות הכנסה הנמוכות. מס כזה זה מס רגרסיבי, מס שפוגע בחלשים". לדבריו, הוא "לא מקבל" את הנתון של משרד הבריאות, שלפיו בכל שנה מתים 8,000 ישראלים כתוצאה מעישון, וכי אין כל הוכחה כי העלאת מס מביאה לירידה בעישון.

את האמירות האלה סתרו באחרונה לא רק כל ארגוני הבריאות, אלא גם שר הבריאות יעקב ליצמן, שהודיע במענה לשאילתא של ח"כ יהודה גליק כי "בהתבסס על מודל SimSmoke (המודל הבינלאומי לחיזוי מקרי מוות כתוצאה מאי יישום מדיניות), העלאה של 10% במחיר הסיגריות צפויה להוביל לירידה של כ-6%-12% בשיעור המעשנים. בהתבסס על כך, השוואת המיסוי, בסבירות גבוהה, תמנע אלפי מקרי מוות בעשרות השנים הקרובות".

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד אמור להגיע ביום ראשון הקרוב לדיון בכנסת בוועדה המיוחדת למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול, בראשות ח"כ תמר זנדברג. הדיון, שיעסוק בנושא מיסוי הטבק לגלגול, נערך לבקשתו של ח"כ יהודה גליק.

שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון: "שר האוצר, משה כחלון, מוסיף להתעלם מחוות הדעת של גורמי המקצוע. אלה קוראים כבר שנים להעלות את המס על הטבק לגלגול, אבל ברגע האמת - ובגלל לחצים פוליטיים של כחלון - המדינה מתכחשת לאנשי המקצוע שלה עצמה, ומפקירה את הציבור לידיהן של חברות הטבק. כמו תמיד, הנפגעים המרכזיים יהיו בני הנוער והצעירים, החשופים יותר מכולם לסכנות ההתנסות וההתמכרות לטבק - במיוחד כאשר מחיר הטבק לגלגול זול משמעותית בהשוואה לסיגריות רגילות".

במקביל, חתמו כ- 350 רופאים, אחיות ואנשי בריאות הציבור, על עצומה שיזמו ההסתדרות הרפואית, המיזם למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן הקוראת לכחלון לחתום בדחיפות על הצו המשווה את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות. "שימוש במוצרי טבק הוא גורם המוות בטרם עת המוביל בקרב אוכלוסיית ישראל - יותר מכל מקרי המוות מאירועי טרור, תאונות דרכים וזיהום אוויר גם יחד. מחקרים מלמדים כי אחד מכל שני מעשנים עתיד למות בטרם עת, וכי רוב המעשנים עתידים לחלות במחלה קשה, כגון סרטן הריאות, התקף לב או שבץ מוחי, ולהמיט סבל רב על עצמם ועל משפחתם. תוחלת החיים של המעשן הממוצע קצרה ב-12-11 שנים מזו של אדם שאינו מעשן", כותבים אנשי בריאות הציבור.

הם מדגישים כי "הנזקים הבריאותיים של הטבק לגלגול אינם פחותים מאלה של הסיגריה", ומוסיפים כי "מיסוי משמעותי של מוצרי טבק הוכח כצעד היעיל ביותר להפחתת צריכת מוצרי טבק, ובמיוחד למניעת הצטרפות בני נוער וצעירים למעגל המשתמשים המתמכרים לנגע העישון ולהפחתת שיעורי העישון. אי נקיטת צעדים מצדך מחריפה את הנזקים שנגרמים כתוצאה ממכירת מוצרי טבק בישראל, ותורמת להגברת שיעורי התחלואה והתמותה בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker