תעשיית הטבק ניצחה: נקבר החוק שאמור היה להעלים את הסיגריות מהעין

ועדת השרים לחקיקה דחתה היום את ההצבעה על החוק להגבלת פרסומות ושיווק של מוצרי טבק ■ ח"כ איתן כבל: "זה שירות ממשלתי עבור טייקוני הטבק" ■ ח"כ יהודה גליק: "הממשלה מקדשת את השיקולים הפוליטיים ופוגעת בבריאות הציבור"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איילת שקד ויריב לוין, העומדים בראש ועדת השרים
איילת שקד ויריב לוין, העומדים בראש ועדת השריםצילום: מרק ישראל סלם

מאמצי תעשיית הטבק הכריעו את האינטרס הציבורי: ועדת השרים לחקיקה דחתה היום (א') את ההצבעה על החוק החשוב ביותר בשנים האחרונות בתחום המאבק בעישון, החוק להגבלת פרסומות ושיווק של מוצרי טבק.

בכך נראה כי גזרה למעשה הוועדה את דינה של הצעת החוק - שכן בשבוע הבא לא אמורה להתכנס שוב הוועדה, ומושב הקיץ כולו מסתיים בעוד כשבוע וחצי. זו מכה קשה ביותר למאבק בעישון שנתקל כבר שנים ארוכות בקשיים בלתי פוסקים בישראל, כפי שעלה גם מדו"ח מבקר המדינה האחרון.

ועדת השרים לחקיקה היתה אמורה להיות רק עוד תחנה פורמלית בדרך להצבעה על החוק לקריאה ראשונה, לאחר שוועדת הכלכלה של הכנסת כבר אישרה אותה. ההצעה, שחתומים עליה חברי הכנסת איתן כבל (העבודה) ויהודה גליק (הליכוד), אומצה רשמית על ידי משרד הבריאות, וכוללת מגוון סעיפים המתקנים קלקולים הקשורים לתעשיית הסיגריות בישראל - שזועקים כבר שנים לתיקון.

בין השאר, קובעת ההצעה איסור פרסום מוחלט של טבק וסיגריות אלקטרוניות, למעט בעיתונות המודפסת; איסור הצגה בפומבי של מוצרי טבק, כולל במרכז חנויות הדיוטי פרי; הכפפה של הסיגריות האלקטרוניות - שהיום לא חלה עליהן כל רגולציה - להגבלות החלות על טבק; חובת פרסום תכולת הסיגריות על ידי החברות ועוד. ההצעה מבוססת ברובה על החלטת ממשלה ועל אימוץ האמנה הבינלאומית נגד עישון שישראל חתומה עליה כבר שנים רבות, אך כל ניסיון להעביר אותה בעבר נכשל בלחץ תעשיית הטבק שזכתה לשיתוף פעולה מחברי הכנסת.

חברי הכנסת החתומים על ההצעה הגיבו בזעם להחלטת הוועדה: "ממשלת ישראל מכורה, נמכרה, ועובדת עבור חברות הטבק", אמר כבל, שמכהן כיו"ר ועדת הכלכלה. "הממשלה לא התכוונה ולא מתכוונת לאשר את החוק. דחיית חוק פרסום מוצרי עישון בועדת השרים, לאחר שכבר החוק עבר בוועדה שלי לקריאה ראשונה, היא חציית קו אדום מסוכן של שירות ממשלתי עבור טייקוני הטבק. 8,000 אנשים מתים בשנה בישראל מעישון, והילדים של כולנו ימשיכו לשמוע בזכות הממשלה כמה עישון זה עניין אופנתי ו-Cool. הממשלה ממציאה תירוצים שונים, כשתוך כדי כך היא דורסת ברגל גסה את הכנסת. אוי לה לאותה בושה, שרת המשפטים ושר הבריאות זהו אות קלון על מצחכם".

גליק אמר כי "בצעד חצוף, חסר עמוד שדרה ובמפגן של חוסר משילות, ועדת השרים בראשות השרים איילת שקד ויריב לוין דחתה את הדיון על הצעת החוק המהפכנית לאיסור פרסום מוצרי טבק, שאושרה בהכנה לקריאה ראשונה בוועדת הכלכלה ונתמכת על ידי משרד הבריאות. ועדת הסריסים לחקיקה, המסרסרת את פעילות הכנסת, שוב מתייחסת לפעילות הכנסת בזלזול, מקדשת את השיקולים הפוליטיים והכניעה לחברות הטבק במשחק מכור ופוגעת בבריאות הציבור".

מטעמו של שר התיירות יריב לוין, שניהל את ישיבת ועדת השרים, נמסר כי "היו הרבה הערות של משרדי ממשלה שדרשו תיאומים ותיקונים, ולכן הוחלט לבקש מהמציעים לשבת באופן מסודר עם כל המשרדים הנוגעים בדבר ולהביא נוסח מסוכם ומוסכם (כפי שהם היו צריכים לעשות מלכתחילה). חשוב מאוד להבין שהשר אמנם ניהל את הוועדה היום, אבל העמדות לגבי החקיקה מגיעות ממשרד המשפטים".

ממשרד הבריאות נמסר כי "המשרד תומך בהצעת החוק ואף פעל להעברת החוק בוועדת השרים ובוועדת הכלכלה. בדיון בוועדת השרים היום הוגשה פניית התאחדות ענף הקולנוע לוועדת השרים, המציגה מספר הסתייגויות בנוסח החוק המוצע. הוועדה קבעה כי יתקיים דיון בעניין על ידי נציגי המשרדים הנוגעים בדבר בריכוז משרד הבריאות. משרד הבריאות שב ומדגיש את תמיכתו המוחלטת בחוק ונמשיך לקדם אותו כמסוכם".

האגודה למלחמה בסרטן, איגוד רופאי בריאות הציבור, החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית והמיזם למיגור העישון מסרו בתגובה: "דחיית הדיון בהצעת החוק להגבלת הפרסום והשיווק של מוצרי טבק תוביל לחשיפת ישראלים נוספים לנזקי העישון הממכר והממית. אנו קוראים לוועדת השרים לענייני חקיקה להשלים בדחיפות את הדיון בהערות ולהעלות את ההצעה לדיון חוזר כבר ביום ראשון הקרוב לפני היציאה לפגרה. מדובר בהצלת חיים!"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker