המאבק בעישון מגיע לדיוטי פרי: הסיגריות יוסתרו; פרסומן ייאסר כמעט לחלוטין

הצעת החוק אוסרת למעשה מכירה של הסיגריה עתירת הניקוטין ג'ול ועישון סיגריות אלקטרוניות במקומות ציבוריים ■ למרות התנגדות עזה מצדן - חברות הסיגריות ייאלצו לפרסם את רשימת הרעלים בסיגריות

רוני לינדר
חפיסות סיגריות
חפיסות סיגריות צילום: קרדיט צילום: האגודה למלחמה בסרטן
רוני לינדר

לקראת מהפכה ביחס של ישראל לעישון: הצעת החוק הפרטית של ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) וח"כ יהודה גליק (הליכוד) לאיסור פרסום מוצרי טבק עברה בהכנה לקריאה ראשונה בוועדת הכלכלה.

ההצעה כוללת שורה ארוכה של צעדים מרחיקי לכת ביחס לעישון. ראשית, יורחב איסור פרסום מוצרי הטבק והסיגריות האלקטרוניות לכלל סוגי הפרסום, למעט עיתונות מודפסת, כך שייאסרו גם פרסום סיגריות באינטרנט, קידום מכירות באירועים ופרסום סמוי. לגבי העיתונות המודפסת, נקבע כי כנגד כל מודעת פרסום של חברת טבק או סיגריות, החברה המפרסמת תחויב לממן פרסום מודעה בגודל זהה נגד עישון, שהתוכן שלה ייקבע על ידי משרד הבריאות. בנוסף, גודל האזהרה על גבי מודעת הפרסום יוכפל פי שישה  מ-5% ל- 30% משטח המודעה.

שינוי דרמטי נוסף שאושר בוועדה הוא איסור הצגת סיגריות בחנויות ובדיוטי פרי. המשמעות היא שחנויות, פיצוציות ורשתות שיווק לא יוכלו להציג את הסיגריות באופן בולט, אלא להחזיק אותן במקום מוסתר מהעין ולמכור אותן לבקשת המעשן. סעיף זה חל גם על הדיוטי פרי, שבו מוצגות כיום הסיגריות במרכז החנויות. על פי החוק, הסיגריות בדיוטי פרי יימכרו בחנות נפרדת ומרוחקת. נציגת רשות שדות התעופה ניסתה לשכנע את חברי הכנסת להחריג את הדיוטי פרי מהחוק, ואף איימה כי "התקציב של רשות שדות התעופה ניזון מהכנסות מסחריות. פגיעה כלכלית בהכנסות המסחריות בדרך כזאת או אחרת תחזור לציבור - שיהיה ברור". בתגובה לדבריה אמר כבל: "תפנו לשר האוצר", והסעיף עבר כפי שהוא. 

החוק מתייחס לראשונה גם לסיגריות אלקטרוניות, שכיום לא חלה עליהן אף רגולציה. על פי החוק, כמות הניקוטין בסיגריה אלקטרונית תוגבל למקסימום 20 מ"ג ניקוטין למיליליטר נוזל מילוי - כפי שנקבע בצו האירופי. סעיף זה ישפיע בעיקר על המוצר ג'ול, שכמות הניקוטין בו גדול פי שלושה - 59 מ"ג למיליליטר. נציגי ג'ול בוועדה התקוממו מאוד נגד השינוי וטענו כי מדובר בחוק פרסונלי, אך חברי הכנסת אישרו את הסעיף. עוד נקבע כי האיסור לעשן במקומות ציבוריים חל גם על סיגריות אלקטרוניות ומכשירי אידוי למיניהם, כך שמבחינת המדינה אין רק עישון פאסיבי אלא גם "אידוי פאסיבי".

עוד הוחלט כי חברות הטבק יחויבו לפרסם את רשימת המרכיבים והרעלים בסיגריות. יצרנית הסיגריות הישראלית דובק התנגדה לסעיף, ונציגה בוועדה אף טען כי חובת הדיווח "תהרוס את דובק" ומטילה עליה נטל כלכלי לא סביר, אך חברי הכנסת דחו על הסף את הטענות, ויו"ר הוועדה כבל השיב לו: "עמדתך לא מתקבלת".

לגבי הצעת החוק של ח"כ אייל בן ראובן (המחנה הציוני) שאוחדה לתוך הצעת החוק, וקובעת חובת אזהרה בתמונות על גבי חפיסות הסיגריות, הודיע כבל כי עוזרו של ליצמן, מוטי בבצ'יק, ביקש כי ליצמן יגיע אחרי הקריאה הראשונה של החוק לשכנע את חברי הכנסת להתנגד להצעה. כבל ושאר חברי הכנסת הצהירו כי הם מתנגדים לדעתו של ליצמן, ותומכים באזהרות בתמונות, אך כבל אמר כי יאפשר לליצמן לטעון את טיעוניו בוועדה, ויבקש גם מהדרג המקצועי במשרד הבריאות להציג את עמדתו. מעמד שכזה עלול להיות מביך במיוחד עבור משרד הבריאות, שכן ככל הידוע, הדרג המקצועי במשרד תומך באזהרות בתמונות.

בניגוד לעמדתו העקבית של ליצמן נגד אזהרות בתמונות בטענה ש"זה לא אסתטי", אזהרות אלה מונהגות כיום ביותר מ-100 מדינות שחיים בהן יותר מ- 3.5 מיליארד איש, ונחשבות להתערבות מומלצת ויעילה נגד עישון.

בענקית הטבק פיליפ מוריס, שאחראית על רוב הסיגריות הנמכרות בישראל, בחרו לתקוף את הוועדה והצעת החוק: "אנו תומכים בהקשחת הרגולציה על מוצרי טבק הכוללים שריפת טבק ובלבד שתאפשר גישה למעשנים בגירים למידע אודות חלופות טובות יותר עבורם", נמסר מהחברה, שמנסה בשנתיים האחרונות להחדיר לשוק בישראל ובעולם את הסיגריה החדשה אייקוס, המבוססת על חימום טבק. מהחברה נמסר עוד, כי "באופן אבסורדי, בהתאם להצעת החוק הנוכחית אפילו מעשנים בגירים המסכימים ומבקשים לקבל מידע על אלטרנטיבות קיימות המזיקות פחות מסיגריות, לא יוכלו לקבל מידע שכזה. צעדים אלו ממשיכים לפגוע במאות אלפי מעשנים בגירים בישראל, אשר לראשונה מוצעת להם אלטרנטיבה במקום המשך עישון סיגריות".

בתגובה לכך אמר ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור, כי "חברות הטבק ממשיכות לנסות לרמות את הציבור. חובתן לספק מידע על מוצריהן הקטלניים בדרך שהציבור יבין אותו - כלומר לפרסם תמונות הממחישות את נזקי העישון גם בישראל, כפי שנעשה בלמעלה ממאה מדינות בעולם".

במשרד הבריאות, שלא הגיש בעצמו את ההצעה אלא רק הביע תמיכה מסויגת בה, בירכו על התוצאה: ״אני שמח שהצעת החוק אושרה בתמיכת משרד הבריאות", אמר ליצמן. מנכ״ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוסיף כי ״אנו שבעי רצון מכך שהוועדה הכלילה את הפרק המחיל על סיגריות אלקטרוניות את כלל המגבלות החלות על מוצרי טבק ואת הצעתנו לאיסור מוחלט לשיווק סיגריות אלקטרוניות עם תכולת ניקוטין העולה על 20 מ״ג למיליליטר״.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ