בהתערבות היועמ"ש: בית חולים לניאדו יאפשר גם לרווקות לעבור טיפולי פוריות

מתווה הפשרה גובש בעקבות תביעה ייצוגית שהגישה רווקה שביקשה לעבור טיפול פוריות בבית החולים וסורבה ■ המתווה יחול רק על נשים רווקות בזוגיות - ולא נותן מענה ליחידניות

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית חולים לניאדו בנתניה
בית חולים לניאדו בנתניהצילום: ללא קרדיט

בית החולים החרדי לניאדו שבנתניה יאפשר לראשונה גם לנשים לא נשואות לעבור טיפולי הפריה - כך הוחלט במסגרת מתווה פשרה שגיבש היועץ המשפטי לממשלה, בשיתוף עם בית החולים, משרדי הבריאות והמשפטים וגורמים נוספים. על פי המתווה, בני הזוג יחתמו על טופס שבו הם מתחייבים שהאב יירשם כאבי היילוד שייוולד כתוצאה מהטיפולים. עם זאת, המתווה אינו מתייחס כלל לנשים שאינן נמצאות בזוגיות ומעוניינות לעבור טיפולי פוריות.

המתווה גובש לאחר שבאחרונה אישר בית המשפט המחוזי תביעה ייצוגית בסך 60 מיליון שקל נגד בית החולים לניאדו, בעילה של אפליית נשים.

התביעה הוגשה על ידי אשה שפנתה לבית החולים לצורך טיפולי פוריות, אך סורבה בנימוק שאינה נשואה. בית החולים טען כי לא מדבר באפליה אלא בשמירה על ציווי הלכתי, שהוא חלק מצביונו ומהותו של בית החולים. בין היתר טען בית החולים כי הנורמה הדתית העומדת בבסיס עמדתו היא החובה לרשום את האב הביולוגי כאבי הילוד, מחשש לממזרות וגילוי עריות.

בעקבות זאת, הגיש בית החולים בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון, באמצעות עורך הדין ארנון גרפי ורם כספי, והיועץ המשפטי לממשלה נדרש למסור את עמדתו. בשבועות האחרונים התקיימו דיונים רבים שבסופם למעשה חזר בו בית החולים מסירובו להעניק טיפולי פוריות לנשים לא נשואות. בעמדת היועץ המשפטי לממשלה, שהוגשה באמצעות עו"ד לימור פלד מהפרקליטות נאמר כי בכך גובש "מענה מיידי לחשש שהעלה בית החולים לניאדו, כי נותן הזרע לא יירשם כאבי היילוד במרשם האוכלוסין - מצב שעלול להביא בעתיד להפרת הציווי ההלכתי של "לא יישא אח את אחותו", וכן לחשש ממזרות לילד שייוולד".

היועץ המשפטי לממשלה סבור למעשה כי מתווה הפשרה הופך את המשך התביעה ללא רלוונטית: "משעיקרה של התובענה הייצוגית באה לפתרונה דומה שהמשך בירורה של התובענה כתובענה ייצוגית, תוך קבלת הכרעות מורכבות בסוגיות רגישות, איננו נחוץ", נמסר מטעמו.

אולם עורכי הדין עדי ניב-יגודה וחגי קלעי שהגישו את התביעה, לא מתכוונים לוותר על המשך התביעה: "לאחר הודעת היועץ המשפטי לממשלה מהיום לא יכול להיות ספק שהמדיניות שנקט בית החולים לניאדו לאורך שנים היא לא חוקית, מפלה ואסורה", הם אומרים. "זהו הישג משמעותי ותקדימי של ההליך, והתקדמות משמעות לקראת מיגור תופעות פסולות מסוג זה. עם זאת, המתווה שמציע היועמ"ש נותן מענה חלקי בלבד ויש בו כדי להנציח מדיניות מפלה ופוגענית כלפי נשים הנדרשות להסתייע בתרומת זרע. עוד ניתן לתמוה על עמדת היועץ המשפטי לממשלה, שסבור שאין לפצות את נפגעות האפליה על נזקיהן במסגרת ההליך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker