הדלתות במשכן הכנסת מתחילות להיסגר בפני לוביסטים של חברות הטבק

יו"ר ועדת העבודה, ח"כ אלי אלאלוף, לא יאפשר ללוביסטים של חברות טבק להיכנס לדיונים ■ חברות לובינג מובילות נאלצות לבחור בין ייצוג קופות חולים לחברות טבק

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיגריה
עישוןצילום: Bloomberg
רוני לינדר

ביום רביעי שעבר חמקה מתחת לרדאר הודעה יוצאת דופן של יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו). במסיבת עיתונאים מוזרה שקיימו אלאלוף, עמיתו יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן, הודיע אלאלוף כי לא יתיר עוד כניסת לוביסטים של חברות הטבק לדיוני הוועדה בראשותו.

"אני ממליץ לחברות הסיגריות להפסיק לבזבז כסף על לוביסטים שעושים תרגילים מכוערים", אמר אלאלוף. "לא ניתן לשחד את המערכת הממשלתית והכנסת. שישקיעו את הכסף בתיקון הנזקים האדירים שהם גורמים".

אלאלוף אינו הראשון שמדיר מהוועדה לוביסטים של חברות טבק: קדמה לו ח"כ תמר זנדברג (מרצ), יו"ר הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול, שכבר במארס 2017 הודיעה כי לא תאפשר כניסת לוביסטים של חברות טבק לוועדה, "כדי למנוע כל התערבות ולהגן על האינטרס הציבורי מפני האינטרסים הסותרים של חברות הטבק".

זנדברג ואלאלוף נענו לפנייתו של מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שבי גטניו, שלא לאפשר כניסת לוביסטים לוועדות. גטניו הזכיר לח"כים כי ישראל חתומה מאז 2005 על אמנת המסגרת לפיקוח על טבק של ארגון הבריאות העולמי. האמנה קובעת, בין השאר, כי אין לערב נציגים של חברות טבק בקביעת מדיניות הקשורה לפיקוח על הטבק.

"עדיף שהכל ייאמר בוועדה ולא במחשכים"

ח"כ אלי אלאלוף
ח"כ אלי אלאלוףצילום: אמיל סלמן

הצעד של זנדברג ואלאלוף הוא חלק מהשינוי הכולל ביחסה של הכנסת ללוביסטים של חברות הטבק — שהוא חלק משינוי הדרגתי ביחס לתעשיית הטבק כולה ותפישתה כתעשייה לא לגיטימית.

בעבר, הלוביסטים ונציגי חברות הטבק הרגישו בבית בוועדות הכנסת השונות. כך למשל ב–2014, בישיבות שהתקיימו בוועדת הכלכלה ועסקו בהצעות החוק להגבלת הפרסום והשיווק של מוצרי טבק, השתתפו 17–20 נציגים של חברות הטבק ולוביסטים מטעמן. מאותן ישיבות זכורות תמונות של לוביסטים לוחשים על אוזניהם של חברי כנסת, והאמפתיה שבה התקבלו טיעוניהן של חברות הטבק.

באחד הדיונים ניסתה חברת דובק להפיל הצעה שתחייב אותה לדווח על הרכב החומרים בסיגריות שלה, בטענה שאין לה מעבדה משלה ולכן הדבר "מטיל עליה נטל כלכלי אדיר". יו"ר הוועדה דאז, אבישי ברוורמן, הכריז כי הוא מעוניין להקל על דובק ולא לחייב אותה לדווח על תכולת מוצריה, משום ש"עניי עירך קודמים", והוסיף ש"אם כבר מעשנים, אז שיעשנו תוצרת של פועלים שעובדים כאן ומייצרים. אנחנו כל היום אומרים פה 'כחול־לבן'". לבסוף, הודות לח"כ הפעלתן דאז וסגן שר הבריאות כיום, יעקב ליצמן, הלחץ של דובק עזר וההצעה נפלה.

בעקבות החלטתם של זנדברג ואלאלוף, נותרה ועדת הכלכלה הוועדה היחידה שעוסקת בעישון ועדיין מתירה כניסת לוביסטים לדיונים. בוועדה בראשות ח"כ כבל מתקיימים הדיונים על החוק להגבלת פרסום ושיווק מוצרי טבק, שהוגש על ידי כבל יחד עם ח"כ יהודה גליק (הליכוד) ואחרים. משרד הבריאות הודיע כי הוא תומך בהצעת החוק, ואם היא אכן תעבור במלואה, תהיה לה השפעה דרמטית על העישון וכמובן על חברות הטבק.

בישיבתה האחרונה של הוועדה, לפני כחודש, הגיעו לוביסטים רבים מטעם חברות הטבק כדי להיאבק בכוונת הממשלה לרסן את פרסום ושיווק הטבק. ענקית הטבק האמריקאית פיליפ מוריס שלחה לא פחות מחמישה נציגים: עו"ד קורל אבירם, מנהלת הרגולציה של פיליפ מוריס, ונילי ברוש, דירקטור לענייני תאגיד בחברה (השתיים שימשו בעבר עוזרות לשרים חיים כץ ואריה דרעי); עו"ד חגית אברהמי, המלווה את פיליפ מוריס כבר שנים ארוכות; עו"ד דוד קינן, היועץ המשפטי של החברה בישראל, וכן יועץ התקשורת אמיר דן. מטעם חברת דובק הגיעו לדיון עורכי הדין דן פרידמן ויואב זטורסקי ממשרד פרידמן, יונגר ושות', המייצגים את החברה כבר שנים.

ואולם בשלב זה לא מתכוון כבל, שהגדיר עצמו בשבוע שעבר "אחד מראשי החץ של הלוחמים נגד עישון", לאסור כניסת לוביסטים לוועדה. לדבריו, "ועדת הכלכלה היא ועדה של הכנסת, וככזו — כל מי שמעוניין להציג בפניה יכול לעשות זאת בצורה שקופה ובשידור חי". כבל הוסיף כי "הצעת החוק הנדונה הוגשה על ידי, ואינני רואה צורך לאסור את כניסתם של המייצגים את חברות הטבק גם אם אני מתנגד לעמדתם. אם יש להם מה לומר נגד החוקים שאנו מחוקקים נגד הטבק, עדיף שיאמרו את הדברים בשידור חי מול כולם מאשר שייפגשו עם חברי כנסת במחשכים".

גטניו לא מסכים עם הרציונל של כבל: "בדמוקרטיה ניתן לפגוע בזכות הדיבור רק במקרים קיצוניים ביותר, שבהם שנשקפת סכנה חמורה לחיי אזרחי המדינה. לפי 'אמנת המסגרת לפיקוח על הטבק', כל התחשבות באינטרס של חברות טבק מהווה פגיעה בבריאות הציבור. על כן חלה לדעתנו חובה לאסור כניסתם של לוביסטים לוועדה — שכן הדברים שיישאו שם נועדו לקידום האינטרס שלהם".

בוריס קרסני
בוריס קרסניצילום: מוטי קמחי

מייצג את מכבי, אסותא — ופיליפ מוריס

הגירוש מוועדות הכנסת הוא לא הסממן היחיד לסוף עידן הסובלנות ללובי הטבק: בשנתיים האחרונות עלה למודעות ולכותרות נושא הייצוג הכפול של חברות לובינג, שקידמו במקביל אינטרסים של חברות טבק לצד גופי בריאות כמו קופות חולים, ארגוני חולים, חברות תרופות ועוד. בעקבות פעולה משולבת של העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, חברי כנסת, רופאים וכלי תקשורת — הייצוג הכפול, שהיה בעבר כמעט ברור מאליו, קיבל דימוי לא לגיטימי.

כך למשל, לפני שנה הפסיקה חברת גלעד יחסי ממשל ולובינג לייצג את חטיבת יצרני הסיגריות באיגוד לשכות המסחר. הייצוג הופסק בעקבות דרישה של ההסתדרות הרפואית (הר"י) — גם היא לקוחה של גלעד יחסי ממשל. לחברת הלובינג לקוחות גדולים נוספים מתחום הבריאות, ובהם קופת חולים מאוחדת, מגן דוד אדום, עזר מציון והאגודה לזכויות החולה.

ל–TheMarker נודע כי באחרונה הפסיקה חברת הלובינג כהן רימון לייצג את גלוברנדס — יבואנית מותג הטבק בריטיש אמריקן טבקו (BAT), מותג הגג של סיגריות וינסטון, קנט, קאמל, לאקי סטרייק וכן טבק לגלגול ומוצרי טבק נוספים. הפסקת הייצוג התרחשה אחרי שנים של ייצוג במקביל של ארגוני בריאות כמו חברת התרופות אבווי, העמותה למען הפגים, עמותת לראות לבריאות העין, עמותת הפרקינסון ואחרים.

שבי גטניו
שבי גטניוצילום: אייל טואג

למעשה, חברת הלובינג היחידה שעדיין מייצגת במקביל חברת טבק לצד ארגוני בריאות גדולים היא חברת פוליסי שבבעלות בוריס קרסני. פוליסי מייצגת כיום במקביל את פיליפ מוריס (יצרנית סיגריות מרלבורו, פרלמנט, נקסט ואחרות), וכן מכבי שירותי בריאות ואסותא.

פנינו למכבי ולאסותא בשאלה — האם ידרשו מפוליסי להכריע בינם לבין ענקית הטבק.

מאסותא נמסר בתגובה: "פוליסי עובדת אתנו כבר יותר מחמש שנים בכל הנוגע לתחום קשרי הממשל. כמו עם כל יועץ חיצוני שנותן לנו שירותים, גם אנו בוחנים את המשך ההתקשרות מעת לעת".

ממכבי שירותי בריאות נמסר בתגובה: "מכבי מובילה את מערכת הבריאות במאבק בעישון ובגמילת מעשנים וכך ימשיך להיות. למשרד הלובי אין כל מעורבות בנושא. על כל גורמי המערכת לפעול בנחישות כנגד העישון על מנת לצמצם אותו ואת נזקיו ככל הניתן".

ברקע עדיין תלויה ועומדת הצעת החוק שיזם אלאלוף יחד עם ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) לשעבר שרת הבריאות, לאסור על חברת לובינג אחת לייצג במקביל ארגוני בריאות וחברות טבק. ואולם הצעת החוק שבאה לעולם בקול גדול נכנסה להקפאה עמוקה לאחר ששרת המשפטים, איילת שקד, יזמה שינוי בקוד האתי של הלוביסטים כתחליף חקיקה. אלא שהקוד האתי נטול שיניים ולא מחייב, וגרוע מכך — הוא לא כולל איסור מוחלט של הייצוג הכפול אלא חובת שקיפות בלבד. מטעמו של אלאלוף נמסר כי הוא לא ויתר על הצעת החוק, וכי העניין נמצא בימים אלה בדיונים עם משרד המשפטים.

גם גרמן לא מרוצה מהקוד האתי: "בעולם הבינו את ניגוד העניינים המובנה ואת הציניות שבייצוג כפול של אינטרסים מנוגדים", היא אומרת. "אצלנו עדיין מוצאים מצבים בלתי־אפשריים של משרד המייצג את חברות הסיגריות ואת קופות החולים. ייצוג כפול הוא פגיעה קשה באתיקה ובאמינות ובעיקר ביכולת של מקבלי ההחלטות לקבל החלטה נקייה משיקולים זרים".

במשרד למדו להיזהר?

ניתן לומר בזהירות כי יש סימנים נוספים המבשרים על תום עידן הדלת הפתוחה לחברות הטבק בכנסת ובממשלה. ב–2016 התקיימו שלוש פגישות בין נציגי פיליפ מוריס ובריטיש אמריקן טבקו לבין בכירים במשרד הבריאות — ובהם ליצמן וראש שירותי בריאות הציבור דאז, פרופ' איתמר גרוטו. דבר הפגישות לא דווח לציבור, בניגוד למתחייב באמנה לפיקוח על הטבק שעליה חתומה ישראל.

בנוסף, בתחקיר ערוץ 2 מינואר 2017 הצליחו נציגי חברה פיקטיבית לסיגריות אלקטרוניות להגיע בקלילות לפגישות עם גרוטו וצוותו ואף עם ליצמן עצמו, אחרי ששילמו אלפי שקלים למאכער מהעיתון החרדי "המודיע" (המקורב לליצמן). המקרה נמצא כיום בחקירת משטרה, ולפי דו"ח משרד הבריאות ל–2017, לא התקיימו פגישות כלשהן בין אנשי המשרד לנציגי חברות טבק או חברות לשיווק סיגריות אלקטרוניות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker