ילד, באיזה טעם תרצה את הניקוטין הנוזלי שלך?

בישראל נמכר באין מפריע ניקוטין נוזלי באריזות שנראות כמו ממתקים ובטעמי אבטיח, סוכריות חמוצות, בזוקה ועוד ■ בארה"ב יצאו הרשויות למלחמה בתופעה - אך משרד הבריאות מודה: ידינו קשורות ■ רופאי בריאות הציבור: "זהו מצב חירום"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוזל מילוי לסיגריות אלקטרוניות
רוני לינדר

"טעמו בדיוק כמו של ממתק אמיתי. פנקו את תאוות הסוכר שלכם ואת החשק שלכם לאהבה חמצמצה עם נוזל האידוי הפנטסטי הזה" - זהו רק אחד מהתיאורים הציוריים והמשמחים המופיעים ליד תמונות של מה שנראה כמו מיץ או ממתק לילדים - אך הוא בעצם חומרי מילוי לסיגריות אלקטרוניות שנמכר באין מפריע ברחבי ישראל בימים אלה ממש באתרי אינטרנט וחנויות טבק ועישון. בין המוצרים שניתן למצוא בקטגוריית ה"ממתקים" בחנויות: נוזל מילוי ב"טעם" אבטיח עם ציורים צבעוניים, נוזל בטעם בזוקה, נוזל בטעם "סוכריות חמוצות ומתוקות" ועוד ועוד.

בתחילת החודש יצאו הרשויות בארה"ב במאבק גדול כנגד מכירה של נוזלי אידוי לסיגריות אלקטרוניות שנראים כמו קופסאות מיץ או אריזות ממתקים, ועלולות למשוך ילדים. מינהל המזון והתרופות (FDA) ונציבות הסחר הפדרלית (FTC) יצא למבצע המכוון כלפי קבוצה של יצרניות, חברות הפצה וקמעוניות שמוכרות את המוצרים הפונים במיוחד לקהל צעיר מאוד ועלולים אף להגיע לידיהם של ילדים קטנים. "התמונות האלה מדאיגות, וילד עלול לבלבל בקלות בין מוצרי הניקוטין הנוזלי האלה לבין משהו שהוא חושב שקנה כבר פעם", אמר סקוט גוטליב, ראש ה-FDA. המבצע הגיע, בין השאר, בעקבות מקרי מוות ופגיעות קשות בקרב ילדים ששתו את הניקוטין.

בישראל, מסבירים לנו במשרד הבריאות כי אין להם אפילו סמכות לפעול נגד המוכרים של המוצרים האלה: "משרד הבריאות רואה בחומרה מכירת מוצרים אלה ונחוש לפעול למניעת הפצתם ונגישותם לילדים", הם מצהירים. עם זאת, מיד אחר כך מסבירים כי "בארה"ב הגדרת "מוצר טבק" כוללת גם ניקוטין, המופק מטבק, ולכן מוצרים אלה אסורים למכירה לקטינים - ועל בסיס זה ה-FDA החל במבצע אכיפה משמעותי כנגד מכירה לקטינים של סיגריות אלקטרוניות ונוזלי מילוי. לצערנו, בישראל, מאז פסיקת בג"צ ב-2014, אין למשרד הבריאות סמכות בחוק לפקח או להגביל את הסיגריות האלקטרוניות ונוזלי המילוי, לא מבחינת מכירה לקטינים, לא מבחינת עיצוב חפיסות המוצרים ולא תכולת הניקוטין שלהם". במשרד מוסיפים כי "עם תיקון החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק אשר מקודם בימים אלה, יוטלו מגבלות על סיגריות אלקטרוניות ונוזלי המילוי בדיוק כמו אלה שחלות על מוצרי טבק. לא נאפשר נגישותם לילדים ונפעל בכל דרך להגביל מכירתם בכפוף לחוק".

למשרד הבריאות יש אם כן הסברים לחוסר המעש המוחלט שלו בתחום, אך ראוי להזכיר שהוא הבטיח כבר לפני שנה וחודשיים להסדיר את התחום.  "המשרד ישווה את הרגולציה והמיסוי על סיגריות אלקטרוניות כך שיהיו זהות למוצרי טבק אחרים", הכריז המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, בכנסת בינואר 2017.

נוזל מילוי לסיגריות אלקטרוניותצילום: מתוך אתר Joy Vape

נכון לעכשיו, בשילוב עם כניסתה של הסיגריה האלקטרונית הפופולארית והממכרת מאד ג'ול לשוק הישראלי, נראה כי הצעירים בישראל הם קהל היעד החדש והמרכזי של תעשיית העישון, ובמקרה זה - תעשיית הסיגריות האלקטרוניות. נכון להיום, אין כל רגולציה שמונעת מכירה של סיגריות אלקטרוניות לילדים ואפילו לילדים קטנים. מותר לפרסם אותן, לא מוטל עליהן מס, ואי אפשר אפילו לאסוף מהמדפים נוזלי ניקוטין שנראים כמו מיץ. החברה שמשווקת את ג'ול מצהירה כי היא לא מוכרת את המוצר לנערים ונערות מתחת לגיל 18 מיוזמתה, אך לפי הניסיון האמריקאי - ההצהרה הזאת היא לא יותר מבדיחה רעה - הנוער האמריקאי מכור לג'ול עתיר הניקוטין במספרים  מזנקים והולכים.

בעוד שבמשרד הבריאות ממתינים על הגדר עד להתקדמות החקיקה הפרטית של חברי הכנסת כבל (המחנה הציוני) וגליק (הליכוד), ארגוני הרופאים כבר משמיעים צפירות אזהרה: "אנו מזהים מצב חירום של מתקפה מכוונת וזדונית של תעשיית הטבק והניקוטין כנגד בני הנוער בישראל, הפגיעים במיוחד להתמכרות לניקוטין", אומרים באיגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון. "סיגריה אלקטרונית ממכרת ומסוכנת לבריאות הפרט ולבריאות הציבור בישראל".  

ד"ר חגי לוין, מזכיר איגוד רופאי בריאות הציבור, מוסיף כי "קיימת סכנה ממשית שהחדירה המסיבית לישראל, ללא כל מגבלות רגולטוריות, תוביל לשימוש מוגבר גם בסיגריות בקרב בני נוער, ובכך תגרום להתמכרות, תחלואה קשה ותמותה. ההפקרות הרגולטורית בישראל מאפשרת שיווק מוצרים שאסורים לשימוש באירופה, והסוואת מוצרים מזיקים על ידי תמונות מטעות החושפות כי התעשייה משקרת, ושמה את הכוונת על בני הנוער בישראל".לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker