היועץ האסטרטגי נגד נשות הדסה: תובע 75 מיליון שקל על הטיפול במשבר בבית החולים הדסה

לפי התביעה, בית החולים עמד בפני פירוק או הלאמה, והערך הכלכלי שנשות הדסה קיבלו מחברת העולם החופשי בעקבות פתרון המשבר הוא 1.25 מיליארד שקל

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בית חולים הדסה עין כרם
בית חולים הדסה עין כרםצילום: חיים טרגן

היועץ האסטרטגי דוד ספקטור ויועצת התקשורת רחלי גולדבלט, בעלי חברת הייעוץ העולם החופשי, הגישו באחרונה תביעה בסך 75 מיליון שקל נגד ארגון נשות הדסה, הבעלים של בית החולים הדסה בירושלים.

מהתביעה, שהוגשה באמצעות עוה"ד צבי בר-נתן, בר טננבאום ומאיה נוסבאום-רפפורט ממשרד גולדפרב-זליגמן, עולה כי חברת העולם חופשי סייעה לפתור את המשבר שפקד את בית החולים הדסה ב-2014-2013, אך לא קיבלה תמורה עבור עבודתה.   

לפי התביעה, בעת המשבר, שבו בית החולים היה נתון בהקפאת הליכים ובסכנת פירוק,  ארגון נשות הדסה עמד בפני סכנה של איבוד השליטה בבית החולים בשל הלאמה או העברת השליטה לאחת מקופות החולים. במצב כזה, הארגון היה חדל מלהתקיים, מכיוון שהוא תלוי בו כלכלית לצורך גיוס תרומות, שמהן הוא גוזר תקורה של 14%, ובשל רווחים של חברות-בת של בית החולים בתחום מסחור טכנולוגיה, בדיקות רפואיות ותחומים אחרים.

לפי התביעה, תוכנית ההבראה וההסכם עם המדינה, שהושגו ביוני 2014, "הושגו בנצחונו המלא והמתוזמר של ספקטור", והיו "הישג מסחרר" עבור נשות הדסה. עוד נטען כי התוכנית העניקה לארגון תועלת כלכלית בסך 10 מיליארד שקל, כתוצאה ממענקים של המדינה, שמירה על נדל"ן של הארגון והסדרת גיוס התרומות של ארגון נשות הדסה בעבור בית-החולים באופן בלעדי.

לפי התביעה, ספקטור עבר לילות כימים לגבש את ההסדר, וזכה בזמן אמת לשבחים מפי ראשי הארגון, כפי שבאו לידי ביטוי במיילים המוצגים בתביעה. לפי התביעה, מסוף 2013 החל ספקטור לעבוד עבור נשות הדסה במשבר, לא רק כיועץ אסטרטגי, אלא גם כנציג נשות הדסה במשא ומתן מול הממשלה.

עם זאת, לא נחתם עמו הסכם עבודה בנוגע לעניין משבר הדסה, מסיבות של חוסר תום לב מצד נשות הדסה. עולם חופשי היתה אמורה להמשיך לעבוד עם  בית החולים גם ליישום מתווה ההבראה, אולם בנובמבר 2014 נוצרה מחלוקת בין ספקטור לראשי הארגון, ובפרט עם אודרי שמרון, נציגת נשות הדסה בישראל, ומרסי נתן, נשיאת הדסה בארה"ב בזמן המשבר.

לפי התביעה, עולם חופשי מודעת לכך שמדובר בסכום גבוה, אך מדובר גם בנסיבות מיוחדות וערך התביעה אינו עולה על 6% מהערך הכלכלי הישיר של השירותים שהעניקה החברה לנשות הדסה. זאת, בזמן שיועצים אחרים שעבדו עבור הארגון קיבלו אחוזים גבוהים יותר. לפי חישוב זה, הערך הכלכלי הישיר מהעבודה של חברת עולם חופשי הוא 1.25 מיליארד שקל. 

מנשות הדסה נמסר: "הגשת התביעה היא ניסיון של ספקטור להלך אימים על הארגון, תוך שימוש בתואנות שווא, בניסיון לשלשל לכיסו מיליוני שקלים שאינם מגיעים לו. לצערנו, ספקטור אינו בוחל בהפרחת השמצות חסרות כל שחר, מתוך תקווה כי הדבר יסייע לו. מדובר בניסיון שני שלו לתבוע סכום מופרך שכזה, זאת לאחר שניסה לתבוע את בית החולים עצמו. אין לנו כל ספק כי טענותיו יתבררו כחסרות כל בסיס בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker