בכנסת תומכים בחוק נגד פרסום טבק: "חלק מתעשיית המוות"

רבים מחברי ועדת הכלכלה מתחו ביקורת על הכוונה להחריג את העיתונות המודפסת מהאיסור על פרסום מוצרי טבק ■ ח"כ דב חנין: "הגיע הזמן שנעסוק גם בחיזוק העיתונות, אבל לא באמצעות הריגת בני אדם" ■ ליצמן: "הטענות על קשר לעיתון 'המודיע' - שקריות"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סיגריות למכירה. איסור גורף על פרסום מוצרי טבקצילום: אורן זיו

"לכל מלה שתיאמר בוועדה הזאת יש משמעות של כסף מול בריאות" - כך הגדיר בצורה קולעת יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (העבודה), את הדיון שהתקיים אתמול בוועדה בהצעת החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק. כבל, החתום על ההצעה יחד עם ח"כ יהודה גליק (הליכוד) וחברי כנסת נוספים, התחייב לקיים סבב מהיר של דיונים, ולהעביר את החוק עוד במושב הקיץ של הכנסת, שנפתח השבוע.

הצעת החוק כוללת איסור גורף על פרסום סיגריות ומוצרי טבק — לרבות באינטרנט, בפרסום סמוי (תוכן שיווקי), באירועי קידום מכירות, בתחרויות ובמשחקים. העיתונות המודפסת מוחרגת מהחוק, ונקבע כי כנגד כל מודעה של חברות הטבק תפורסם מודעה נגדית של משרד הבריאות על נזקי העישון.

בנוסף, הצעת החוק מרחיבה את הגדרת מוצרי טבק וכוללת בתוכה גם את כל התצורות החדשות של עישון — כמו סיגריה אלקטרונית, מוצרים ללא בעירה (כמו אייקוס של פיליפ מוריס) ונרגילות. עוד אוסרת הצעת החוק להציג באופן בולט סיגריות בנקודות המכירה, וקובעת כי יש להחזיק בהן בצורה מוסתרת.

חברי הכנסת שנכחו בדיון, מהקואליציה ומהאופוזיציה כאחד, הביעו תמיכה כמעט בלתי־מסויגת בהצעת החוק. ההצעה אינה ממשלתית, ולמעשה לא היתה מגיעה כלל לדיון ולא היתה מקודמת על ידי משרד הבריאות לולא קודמה על ידי חברי כנסת "משוגעים לדבר" מהקואליציה (גליק) ומהאופוזיציה (כבל), ולולא איים גליק שלא יצביע עם הקואליציה בהצבעות קריטיות.

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), שניסתה בתקופתה כשרת הבריאות להעביר הצעת חוק שאוסרת פרסום טבק באופן גורף, אמרה: "הבאתי הצעת חוק ממשלתית, וסגן שר הבריאות היום, יעקב ליצמן, יצר קואליציה של חברי כנסת ולוביסטים שמא יבוא חוק באמת טוב שמדבר על איסור פרסום. והנה מביאים לפה חוק שהוא באופן כללי טוב, אבל מחריג את העיתונות. לכאורה עולה חשש שסגן השר קשור לעיתון מפורסם (העיתון החרדי "המודיע"; רל"ג) שבו מפרסמים סיגריות... ההחרגה הזאת נגועה באינטרס שאיני יכולה להבין אותו, ולהערכתי הוא זר".

גם ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר כי "החרגת העיתונות המודפסת מהחוק נובעת מהניסיון של ליצמן להגן על האינטרס הכלכלי של 'המודיע'".

ליצמן אמר אתמול בתגובה: "מדובר בשורת טענות ממוחזרות ושקריות שאין להן כל בסיס. כל הטענות על ניגוד עניינים כביכול בין סגן שר הבריאות לעיתון 'המודיע' נבדקו על ידי היועץ המשפטי לממשלה ונדחו על ידו בעבר — הוא קבע כי לא נמצא ניגוד עניינים או זיקה אישית של סגן השר לעיתון".

בדיון בכנסת נכח גם מו"ל "הארץ", עמוס שוקן, שתומך בהחרגת העיתונות המודפסת מאיסור הפרסום (TheMarker הוא חלק מקבוצת הארץ). לדברי שוקן, צעירים צורכים כיום עיתונות דיגיטלית בלבד, ואילו על הקוראים הבוגרים אי־אפשר להשפיע להתחיל לעשן, אבל ניתן להשפיע עליהם להפחית או להפסיק עישון באמצעות פרסום אודות נזקי הסיגריות — כפי שמוצע בהצעת החוק. "ההכנסות מפרסום מוצרי עישון לא גבוהות, אבל בעולם שלנו כל שקל חשוב", אמר שוקן.

עו"ד עמוס האוזנר, יו"ר המועצה הישראלית למניעת עישון, אמר: "העיתונים צריכים להפסיק מרצון לפרסם טבק. כמו שעשה ה'ניו יורק טיימס' — ובעקבותיו עיתונים בולטים נוספים. הם עברו תהליך גמילה מהכסף של התעשייה". אביטל פאטו בן ארי מהאגודה למלחמה בסרטן הוסיפה כי איסור פרסום מוחלט בכל אמצעי התקשורת עשוי להפחית את השימוש בטבק ב–7% בממוצע.

אם העיתונת תוחרג — תוגש עתירה לבג"ץ

כמה מחברי הכנסת הביעו ספק בכך שהחרגת העיתונות המודפסת תעבור את מבחן בג"ץ. "מאחורי התעשייה של המוות יש מנוע כלכלי והפרסומת היא מרכיב חיוני במנוע הזה", אמר ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), והוסיף כי "הגיע הזמן שנעסוק גם באיך מחזקים את העיתונות המודפסת, את הבסיס הכלכלי שלה, אבל לא באמצעות הריגת בני אדם".

חברי כנסת אחרים אמרו שלמרות התנגדותם לסעיף, הם יתמכו בחוק כדי להעביר אותו במהירות — כך שבעתיד יהיה ניתן להרחיב אותו גם לעיתונות המודפסת. מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שבי גטניו, הודיע כי יעתור לבג"ץ אם ההחרגה של העיתונות המודפסת תיכלל בחוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker