מנכ"ל רמב"ם לעובדים: "דברו עברית בלבד במפגשים מקצועיים ובשטחים ציבוריים"

ברמב"ם יותר מ-4,000 עובדים שכשליש מהם ערבים ■ ב-2014 חזר בו מנהל המרכז הרפואי נהריה מהנחיה דומה בעקבות הוראת נציבות השוויון ■ ברמב"ם מבהירים בתגובה: "אין בכוונתנו להתערב בשיחה פרטית בין עובדים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית חולים רמב"ם בחיפה
בית חולים רמב"ם בחיפהצילום: דורון גולן/ג'יני

מנהל רמב"ם פרופ' רפי ביאר, בירך אתמול (ד') את עובדי בית החולים בברכת חג שמח ובאותה הזדמנות הורה להם לכתוב ולדבר עברית בלבד בין כותלי בית החולים - הן בסיטואציות מקצועיות והן "בשטחים הציבוריים" של בית החולים.

"אבקש להקפיד על כך ששפת העבודה בין אנשי הסגל ברמב"ם (רופאים, אחיות, מזכירות, סגל פרא רפואי) היא עברית, הן בכתובים והן בשיחות המיקצועיות", כתב ביאר בהודעת מייל לעובדים."ההוראה הזאת מתייחסת לכל השפות והיא מחייבת. אבקש להקפיד על כך בכל המפגשים המיקצועיים ובשטחים הציבוריים בבית החולים". הסייג היחיד שהציב ביאר להוראה הוא בשיחה עם מטופל דובר שפה אחרת: "כמובן שכאשר נדרש לדבר עם החולה או משפחתו בשפתו יש לקיים זאת באופן מלא", כתב.

ברמב"ם מועסקים יותר מ-4,000 עובדים, שלפחות שליש מהם ערבים תושבי הצפון. ההוראה של ביאר עוררה תרעומת בקרב חלק מהעובדים, ערבים ויהודים כאחד. "הערבית היא עדיין שפה רשמית במדינת ישראל, ואין סיבה ששני עובדים ערבים שעומדים בלובי ומדברים או משוחחים ביניהם לא יוכלו לדבר בשפתם", אמר אחד העובדים.

מנכ"ל רמב"ם פרופ'רפי ביארצילום: חגי פריד

חובת שימוש בעברית כבר עלתה לכותרות ב-2014 כאשר מנהל המרכז הרפואי גליל מערבי נהריה, ד"ר מסעוד ברהום, הורה לעובדים לדבר ביניהם עברית בלבד. בעקבות פניית נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במחוז חיפה והצפון, הודיע ברהום כי הוציא מכתב הבהרה לכלל העובדים, ובו הוא מדגיש שההנחיה אינה חלה על שיחות אישיות המתקיימות בין אנשי הצוות שלא ליד מיטות המטופלים, אלא נוגעת לשיחות מקצועיות בלבד המתנהלות בין חברי הצוות.

לדברי עו"ד עדי ניב יגודה, מומחה למשפט רפואי ומדיניות בריאות, "מנהל בית חולים רשאי לקבוע כללי התנהלות בבית החולים, ובכלל זאת להורות כי תיעוד במסגרת רשומה רפואית יתבצע בשפה העברית בלבד, ושכל השיחות בין הצוות המטפל ובין המטופל יתבצעו בשפתו של המטופל. עם זאת, הנחיה גורפת המחייבת את כלל העובדים לדבר ביניהם במפגשים המקצועיים ובשטחים הציבורים של בית החולים בעברית בלבד מעלה קשיים חוקתיים, והיא גם עולה כדי הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. הנחיות דומות שניתנו בעבר נפסלו בטענה שהתערבות מעסיק בשפה שבה מנהלים העובדים שיחות ביניהם מהווה הפליה אסורה של עובדים על רקע לאום וארץ מוצא".

מרמב"ם נמסר בתגובה כי "בהודעה לעובדים נכתב בפירוש שמדובר בשפת העבודה. הכוונה לשיחות סמוך למיטת חולה או מטופל, כאשר שותף בשיחה מבקר או בן משפחה של מטופל או בפעילות צוות שבה יש מגוון של דוברי שפות שונות. וודאי שאין למעסיק כוונה להתערב בשיחה פרטית שעובדים מנהלים ביניהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker