בדיקות הדם שלנו הם אוצרות הטבע החדשים של המדינה

המשימה של הממשלה היא לשכנע את הציבור שהשימוש בנתונים הרפואיים שלו יהיה לטובתו - ולא לטובת כמה כיסים פרטיים

רוני לינדר
מעבדה של קופת חולים
מעבדה של קופת חוליםצילום: מוטי מילרוד

הפרויקט השאפתני החדש של הממשלה נשמע מבטיח ביותר: ניצול המשאבים הכי גדולים שלה — ההון האנושי ומאגרי המידע האדירים שבידי קופות החולים — לצורך מטרה מבורכת, שהיא קידום הרפואה, החדשנות, הצמיחה, היצוא ומתן דחיפה לתעשיית הביוטק המקומית. נשמע כמו מקרה שבו כולם מרוויחים — הציבור, מערכת הבריאות והתעשייה.

אלא שהפרויקט יושב על תפר רגיש ביותר בין שני ערכים חשובים: קידום הרפואה מול הזכות לפרטיות ולסודיות רפואית. לא נגזים אם נאמר שכל טעות קטנה בביצוע עלולה לעכב ולפגוע קשות בסיכוי לממש את המטרות הגדולות. לפי הכללים שהממשלה עצמה קבעה, הפרויקט כולו תלוי בהסכמה של הציבור — אם בצורה אקטיבית של חתימה על הסכמה לאיסוף נתונים רפואיים ממטופל, ואם באמצעות זכות סירוב לשימוש בנתונים רפואיים שכבר קיימים במאגרים.

לפיכך, ההצלחה של הפרויקט תקום או תיפול במידה רבה על שיתוף הפעולה של הציבור, ועל האמון שהוא ייתן בממשלה. המשימה לא פשוטה של הממשלה היא לשכנע את הציבור שהשימוש בנתונים הרפואיים שלנו יהיה לטובתנו, ולא לטובת כמה כיסים פרטיים, שהמדינה תשמור היטב על פרטיותנו, ושפירות ההשקעה והענקת הפרטים הרפואיים שלנו יחזרו אלינו בצורת שיפור מערכת הבריאות, כפי שמתחייבת הממשלה בדברי ההסבר לתוכנית.

אירועי עבר, כמו הוויכוח הסוער על המאגר הביומטרי, או הקושי של משרד הבריאות לעורר אמון בקרב הציבור במשבר הפוליו (רבים לא רצו להתחסן מחשש שהמשרד מקדם אינטרסים כלכליים של חברות תרופות, על חשבון בריאות הציבור) — מצביעים על כך שאמון הציבור הוא בוודאי אינו משאב אוטומטי, ומלמדים כי המדינה צריכה להזיע כדי להצדיק את האמון הזה.

מכיוון שבפרויקט הנוכחי מעורבות חברות מסחריות, והוא כולל ערבוב בין רפואה ציבורית לבין כסף פרטי, הרגישות גדולה פי כמה. אדם שמתבקש למסור מידע רפואי לטובת מאגר, חייב להרגיש שלא מופעל עליו לחץ, וחייב גם לדעת שהשימוש במידע שלו יחזור אליו בצורה כלשהי — בין אם באופן אישי (למשל התרעה על מחלה שניתן לנבא על סמך המידע הגנטי), ובין אם בצורת שיפור כללי של מערכת הבריאות הציבורית.

לכן למשרד הבריאות ולממשלה יש אתגר אדיר של שמירה על שקיפות מלאה, חשיבה בלתי־פוסקת על טובת הציבור לפני אינטרסים כלכליים בכל צעד שבו ינקטו, ואפס טעויות בביצוע ובתיווך הנושא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker