כחלון: אני אפקח על הרפואה הפרטית; לוין: הרופאים יברחו לקפריסין

הרוחות סערו בישיבת ממשלה שדנה בהחלטה לחייב דיווח של מחירי ניתוחים פרטים ■ לוין: אתם מנסים להרוס את הרפואה הפרטית ■ כחלון: אתה דואג לתייר הרפואי יותר מלמסעודה ■ נתניהו נאלץ להרגיע

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יריב לוין ומשה כחלוןצילום: מוטי מילרוד; אלכס קולמויסקי
רוני לינדר

זאת היתה אמורה להיות ישיבה קצרצרה ופורמלית, בת שתי דקות בלבד, שבה הממשלה היתה צריכה לאשרר החלטה של ועדת המחירים הבין־משרדית של הבריאות והאוצר — אך במקום זאת התפתח בישיבה לפני כשבועיים עימות קולני, שכלל חילופי האשמות קשים בין שר האוצר, משה כחלון, לבין שר התיירות, יריב לוין. אחד הנוכחים תיאר זאת בתור "אחת מישיבות הממשלה הכי סוערות שהיו בממשלה הנוכחית".

במקום שתי דקות, הישיבה נמשכה 45 דקות שכללו צעקות, הטחת עלבונות וניסיונות כושלים להרגיע את הרוחות. הנושא שהצית את העימות מפתיע: ההחלטה המשותפת למשרדי הבריאות והאוצר לחייב את חברות הביטוח, קופות החולים ובתי חולים פרטיים לדווח למשרד הבריאות על מחירי הניתוחים בישראל.

ההחלטה היתה למעשה פשרה בין האוצר, שרצה להטיל פיקוח על מחירי הניתוחים הפרטיים בחוק ההסדרים, לבין משרד הבריאות, שהתנגד לכך. לבסוף הוחלט כי תחילה תחול חובת דיווח על מחירי הניתוחים ובתוכם שכר המנתחים, ולאחר שנתיים יוחלט אם לקבוע מחירי מקסימום לניתוחים פרטיים.

המשמעות המעשית היא שייתכן שזהו שלב ראשון לפני הטלת פיקוח על מחירי ניתוחים פרטיים, וכפועל יוצא — גם על שכר המנתחים הפרטיים. בהחלטת ועדת המחירים נקבע כי "ככל שההכנסות מרפואה פרטית גבוהות יותר, כך נמוך יותר היקף המשרה במערכת הבריאות הציבורית. זהו מעגל חוזר שמחליש את הרפואה הציבורית, ומביא לגידול בהוצאה הלאומית על בריאות, ללא שיפור בריאותי".

עוד נקבע בהחלטה כי "שכר הרופאים במערכת הבריאות הפרטית משפיע באופן ישיר על מערכת הבריאות הציבורית, שאינה מסוגלת להתחרות ברמות השכר הגבוהות. במצב זה, לרופאים יש תמריץ חזק לעבוד יותר במערכת הבריאות הפרטית, וכך נוצרים תורים ארוכים יותר במערכת הבריאות הציבורית — מה שמוביל את המטופלים לבקש קיצור תורים במסגרת הרפואה הפרטית".

"מסעודה לא תקבל את הרופא הטוב ביותר"

ישיבת הממשלה נפתחה בסקירה של סגן ראש אגף תקציבים, אלון מסר, ושל ראש חטיבת הרגולציה במשרד הבריאות, מוריס דורפמן. שר התיירות התפרץ לדבריהם של הפקידים וקרא: "זה לא סתם דיווח, אלא מדרון חלקלק שיוביל לפיקוח מחירים. רופאים יעברו לנתח פציינטים בקפריסין. אתם מנסים להרוס את הרפואה הפרטית, כמו שהרגתם את התיירות הרפואית".

דבריו של לוין מתייחסים להצעת החוק שמקודמת בימים אלה ונועדה להגביל את התיירות הרפואית. הוא הוסיף כי "יש מקום לרפואה פרטית שמתקיימת לצד הרפואה הציבורית, ואם היא פרטית - לא צריך לגעת בה". נציגי הבריאות והאוצר התחילו להסביר בתגובה כי לא מדובר בשתי מערכות נפרדות לחלוטין אלא בכלים שלובים, שכן אלה הם אותם רופאים שעובדים בשתי המערכות.

תגובתו של שר האוצר היתה בלתי־צפויה וחריגה בחריפותה. לדברי כמה מהנוכחים, הוא הרים את קולו ובשלב מסוים גם התרומם על רגליו, וצעק לעבר לוין: "אני אפקח על הרפואה הפרטית. אתם רוצים להרוס את הרפואה הציבורית. אתה דואג לתייר שיקבל את הרופא הטוב - בזמן שמסעודה לא תוכל לקבל את הרופא הטוב. במקום שמנהל המחלקה יטפל במסעודה, הוא ילך לנתח תייר". לוין לא נשאר חייב, וצעק על כחלון כי "הפריפריה חשובה לי לא פחות מאשר לך".

לאחר ששר האנרגיה, יובל שטייניץ, ניסה ללא הצלחה להרגיע את האווירה, ושאל למה בעצם רבים על דבר שהוא דיווח בלבד ואינו פיקוח, ולאחר שגם ניסיונות ההרגעה של השר ישראל כ"ץ נכשלו — לקח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את המושכות. לדברי הנוכחים, נתניהו, שהוא גם שר הבריאות, סקר את מבנה מערכת הבריאות הישראלית והשווה בינה לבין מערכות אחרות בעולם מבחינת היחס בין הרפואה הפרטית לציבורית.

המסקנה שלו היתה כי מה שהוא מכנה "המודל ההיברידי" — שבו רופאים עובדים משרה מלאה במערכת הציבורית ומעבר לשעות הציבוריות יכולים לעבוד במערכת הפרטית — הוא ייחודי לישראל, והמוצלח ביותר בעולם. נתניהו ציין כי הוא לא יודע אם נכון או לא נכון לפקח על מחירי הניתוחים הפרטיים, אך נכון יותר לנהל ויכוח כשיש מידע, ולכן חובת הדיווח על מחירי הניתוחים ובתוכם שכר המנתחים היא סבירה. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לא נכח בישיבה, אלא מנהל לשכתו, מוטי בבצ'יק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker