האם מנהל בבית חולים לווה כספים ממתמחים אחרי שהסתבך בעסקים פרטיים?

במקביל לניהול המערך האורתופדי בהלל יפה, ד"ר נמרוד רון הוא גם הבעלים של חברה פרטית העוסקת בבניית מתקנים רפואיים באפריקה ■ באחרונה חויב להשיב לחברו, היזם ד"ר מוטי ביאר, 11 מיליון שקל בגין הלוואה שלא פרע ■ רון הוצא לחופשה, ועניינו הועבר לנציבות שירות המדינה

רוני לינדר
בית החולים הלל יפה
בית החולים הלל יפהצילום: רפי קורן / דוברות הלל יפה
רוני לינדר

אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה בודק בימים אלה מידע יוצא דופן שהעבירה הנהלת המרכז הרפואי הלל יפה בחדרה בנוגע למנהל המערך האורתופדי במרכז הממשלתי, ד"ר נמרוד רון.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

לפני כשבועיים פנתה קבוצה של רופאים בכירים מהמערך האורתופדי להנהלת בית החולים, וביקשה להתלונן נגד מנהל המערך, רון, שאליו הם כפופים. הרופאים סיפרו כי רון ביקש מהם ומרופאים נוספים הלוואות כספיות בסכומים של עשרות אלפי שקלים, ונענה בחיוב. הם ציינו כי רון פרע את חובו.

הרופאים דיווחו כי מלבד פניותיו לרופאים, רון לווה כספים גם ממתמחים במערך האורתופדי. "מתמחה שמנהל המערך מבקש ממנו הלוואה לא יכול לסרב. זה האדם שאחראי על ההכשרה שלו, על הסיכוי שלו לסיים את ההתמחות בהצלחה ולמעשה על עתידו המקצועי", אמר מקור המכיר את המקרה מקרוב.

ד"ר נמרוד רון
ד"ר נמרוד רוןצילום: אתר משרד הבריאות

הרופאים העידו כי למיטב ידיעתם, רון נמצא במצוקה כלכלית קשה ומורכבת, אך הם אינם יודעים מה הסיבה למצוקה זו ומה היקפה. לטענתם, הם דיווחו על ההלוואות לאחר שגילו כי רון פנה גם למתמחים בבקשות להלוואה. בעקבות כך הוצא רון לחופשה מבית החולים, והנושא הועבר לחקירת נציבות שירות המדינה, שאחראית על המשמעת בבתי החולים הממשלתיים.

אחראי על 30 רופאים

רון הוא לא רק מנהל המערך האורתופדי בהלל יפה, הכולל שתי מחלקות כירורגיות וכ-30 רופאים, אלא משמש גם בעלים של חברה בשם סטארומדיק אינטרנשיונל, הרשומה בקפריסין ועוסקת, בין השאר, בבניית בתי חולים ומרפאות באפריקה. באתר החברה נכתב כי היא מתמחה "בתכנון, בנייה, איוש, ותפעול של מתקנים רפואיים מתקדמים", ומופיעים פרויקטים שלה בגינאה ובאנגולה.

נציגי החברה הצטרפו במארס 2017 למסעו של נשיא המדינה, ראובן ריבלין, לוויטנאם, ועל פי דיווחים שונים חתמו על מזכר הבנות עם חברה וייטנאמית לשיתוף פעולה בבניית מרכז רפואי פרטי במדינה.

על ההסתבכות הכלכלית של רון ניתן ללמוד מתביעה שהגיש נגדו מי שהיה חברו הקרוב, איש העסקים והיזם ד"ר מוטי ביאר. ביאר הגיש בסוף 2015 תביעה על סך 12.6 מיליון שקל נגד רון, שבה תיאר כיצד הלווה לרון 3 מיליון דולר בארבע הלוואות נפרדות, ואולם לדבריו רון לא עמד בהתחייבויותיו לפרוע את חובו. גם לאחר הגשת התביעה הסכים ביאר שוב ושוב לדחות את מועד הפירעון, כנגד ערבויות וביטחונות שונים, אך כספו לא הושב לו.

בפברואר ניתן פסק דין בהסכמה שלפיו רון ישיב לביאר סכום של כ-11 מיליון שקל. כמה ימים לאחר מכן דיווחו הרופאים להנהלת בית החולים על ההלוואות שהתבקשו לתת לרון.

המערך שבראשו עומד רון הוא חדש יחסית: בינואר 2017 אוחדו שתי המחלקות האורתופדיות לכדי מערך אחד. רון, שהיה עד אז מנהל מחלקה אורתופדית ב', מונה למנהל המערך כולו. לפני כמה חודשים נערכה ביקורת מטעם המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית במערך כדי לבחון את חידוש ההכרה שלו להתמחות. הוועדה החליטה לא להעניק חידוש אוטומטי להכרה בהתמחות במחלקה, עד לקיום בירור מקיף יותר. בהסתדרות הרפואית מאשרים כי אכן נפתחה בדיקה כזאת והיא עדיין נמשכת, אך מציינים כי כיום המחלקות מוכרות להתמחות, עד לסיום ההליך.

ד"ר נמרוד רון בחר לא להגיב לידיעה.

"הרופא דיווח כנדרש"

מהלל יפה נמסר בתגובה: "הבדיקה בעניינו של הרופא הועברה לנציבות שירות המדינה על ידי הנהלת בית החולים בו ביום שהעניין הובא לידיעתה, כמקובל. כן, סוכם כי הרופא יצא לחופשה עד לסיום בירור הטענות".

באשר לשאלת TheMarker אם בית החולים אישר לרון לעסוק בעסקיו הפרטיים במקביל לעבודתו כמנהל מערך, ואם ראוי לבצע את שני התפקידים במקביל, נמסר מהמרכז הרפואי יפה הלל כי "הרופא דיווח כנדרש באשר לעבודה נוספת בקליניקה פרטית בישראל. בהתאם להוראות תקנון שירות המדינה לא נדרש עובד מדינה לקבל אישור על שותפות או ניהול חברה, בין אם בארץ ובין אם בחו"ל, כל עוד אינו עובד בה באופן פעיל. ככל הידוע לבית החולים, הרופא עמד בתנאים אלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker