שטראוס מעודדת בני נוער לקחת תפוצ'יפס ללימודים - בניגוד להבטחתה

הוועדה למניעת פרסום ושיווק מזון מזיק אמורה למסור המלצותיה בחודשים הקרובים ■ שטראוס: "המבצע מיועד לסטודנטים. לא נעשתה פנייה לבני נוער במכוון"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שלט חוצות של קמפיין תפוצ'יפס
שלט חוצות של קמפיין תפוצ'יפסצילום: רוני לינדר

"פתחתם שקית תפוצ'יפס בשיעור? איזה עולם של צחוקים נפתח לפניכם! ספרו לנו על קטע קורע מצחוק שקרה לכם בשיעור, ותוכלו לזכות בארגז תפוצ'יפס עד הבית" — הקמפיין הזה של חברת שטראוס, שקורא לבני נוער להזין את עצמם בתפוצ'יפס מקלות, חטיף עתיר קלוריות, שומן רווי ונתרן, הוא אולי ההוכחה הניצחת לכך שבניגוד לטענות תעשיית המזון ומבקשי טובתה, רגולציה עצמית אינה עובדת.

הקמפיין מופיע בפייסבוק, וכולל סרטונים ותחרות נושאת פרסים כמו ארגז תפוצ'יפס וארוחה בבורגראנץ'. הקמפיין כולל גם שילוט חוצות ברחבי הארץ, תחת הכותרת "גם בלימודים טעים יותר עם תפוצ'יפס".

אולי טעים עם תפוצ'יפס, אבל בטוח שלא בריא: ב–100 גרם של תפוצ'יפס מקלות בטעם קטשופ יש 16 גרם שומן רווי ו–646 מ"ג נתרן; בתפוצ'יפס בטעם טבעי יש 640 מ"ג נתרן ו–16 גרם שומן רווי ב–100 גרם; והערכים של מוצרי תפוצ'יפס אחרים דומים. לפיכך, לו רפורמת סימון המזון המזיק היתה נכנסת לתוקף כבר כיום, היו מקבלים המוצרים שתי מדבקות אזהרה אדומות, שכן הרף שמעליו קבע משרד הבריאות שמוצר יסומן במדבקת אזהרה הוא 500 מ"ג נתרן ו–5 גרם שומן רווי ל–100 גרם.

שטראוס, יצרנית תפוצ'יפס, היא חברה באיגוד השיווק הישראלי, שחתם באחרונה על מסמך המכונה "האמנה לפרסום אחראי והוגן לבני נוער" ביחד עם איגוד הפרסום הישראלי, חברת הפרסום לנוער טינק, איגוד הפרסום הישראלי, מועצת התלמידים והנוער הארצית וח"כ יפעת שאשא־ביטון (כולנו).

המסמך הוולונטרי נולד כצעד של רגולציה עצמית, שאמור לבלום או לעקוף רגולציה חיצונית כפויה שתופעל על תעשיית המזון. בין השאר, נכתב באמנה כי "פרסומאים ומפרסמים לא יעודדו בני נוער לצרוך צריכה מופרזת של מוצרי מזון המכילים כמויות גבוהות של סוכר, מלח או שומן" — מה שלא בדיוק מתיישב עם הקמפיין של שטראוס, שמעודד נוער לצרוך תפוצ'יפס.

מומחי בריאות הציבור טוענים כבר זמן רב בתוקף כי רגולציה עצמית אינה אפקטיבית בכל הנוגע למניעת פרסום והפצת מזון מזיק. בנייר עמדה שהגישו רופאי בריאות הציבור לוועדה להגבלת פרסום מזון מזיק נקבע כי מדובר ב"תעשייה הפועלת בחמדנות להגדיל את רווחיה, תוך ניצול פגיעותם של ילדים — על חשבון בריאות הציבור והאינטרס הציבורי", וכי "קיימות עדויות מוצקות לכך שרגולוציה עצמית אינה יעילה".

ההמלצות מתעכבות

אם רגולציה עצמית לא עובדת, מה עם רגולציה חיצונית? הוועדה למניעת פרסום ושיווק מזון מזיק של משרד הבריאות, שממנה חוששת תעשיית המזון, התכנסה לראשונה כבר בינואר 2017 כדי לדון בהטלת הגבלות שונות לפרסום מזון מזיק לילדים ונוער, אך עדיין לא פירסמה את המלצותיה. דיוניה סגורים לתקשורת, בניגוד לדיוני הוועדה להסדרת המזון בשנה שעברה, שהיו שקופים. במשרד הבריאות אומרים כי ההמלצות יפורסמו בחודשים הקרובים. אם אכן יתקבלו המלצות רציניות, הן צפויות להגביל משמעותית את הפרסום וקידום המכירות של מזון מזיק ולפגוע בהכנסות החברות. בין השאר, דנה הוועדה באפשרות לאסור כליל פרסום ושיווק של מזון מזיק לילדים ולבני נוער.

על קמפיין שמעודד ילדים להביא תפוצ'יפס לשיעור אומרים במשרד החינוך: "המשרד פירסם הנחיות ברורות בעניין מכירת תזונה בריאה במוסדות החינוך. המשרד אף מקיים הסברה בעניין תזונה בריאה בתוך המערכת. ככלל, המשרד מעודד תלמידים להביא לבית הספר אוכל בריא. ככל שיגיעו עם חטיפים, תיעשה הסברה עניין".

ממשרד הבריאות נמסר: "המשרד פועל בכמה חזיתות להילחם בתופעת ההשמנה בכלל, ובקרב ילדים ובני נוער בפרט. הפעולה המרכזית היא סימון מזון מזיק במדבקה אדומה בחזית האריזה. לצד זאת, אנו פועלים יחד עם משרד החינוך לכך שכל בתי הספר בישראל יהיו מקדמי בריאות, ובכלל זה תיאסר הכנסה ומכירה של מזון מזיק בבתי הספר".

משטראוס נמסר בתגובה: "מדובר בפוסט בפייסבוק המיועד לקהל הסטודנטים. כיוונו וטירגטנו אך ורק גולשים רלוונטיים, ולא נעשתה פנייה לבני נוער במכוון. כמו כן, בצילום שמתלווה לפוסט מופיע כובע המזוהה עם בוגרי אוניברסיטאות". עם זאת, הקמפיין כולו מדבר על שיעורים, ולא על הרצאות, ובשילוט החוצות מדובר על כך ש"גם בלימודים טעים יותר עם תפוצ'יפס" — בליווי תמונה של גלובוס, עיפרון וכדומה. גם בדיקה של המשיבים בפייסבוק על ה"אתגר" לגולשים מעלה כי הרוב המכריע של המשיבים מספרים על חוויות מבית הספר. בשטראוס מוסיפים כי "שילוט החוצות הנוכחי הוא חלק ממהלך תדמיתי שמדבר על הזדמנויות צריכה שונות. גם כאן אין כוונה לפנות ישירות לבני נוער".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker