בדיקת TheMarker

הנתונים נחשפים: כמה צריך לשלם כדי לקצר תור לרופא מומחה?

מבדיקת TheMarker והתנועה לעיתונות ציבורית עולה כי ישראלים שזקוקים לרופאים מומחים נדרשים לעתים להמתין עד שמונה חודשים לתור בקופות ■ אך תמורת 100–550 שקל הם יכולים לראות את הרופא כבר למחרת ■ משרד הבריאות: "הבעיה היא מחסור ברופאים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משך ההמתנה לרופאים הוא מדד חשוב להערכה של מערכות בריאות בעולם
משך ההמתנה לרופאים הוא מדד חשוב להערכה של מערכות בריאות בעולםצילום: GARO / Phanie

מהו זמן ההמתנה הסביר לרופא כשאנו מתמודדים עם בעיה בריאותית שמציקה לנו? חוק ביטוח בריאות ממלכתי משאיר את השאלה הזאת פתוחה, ואינו קובע לוחות זמנים ברורים. עם זאת, הוא קובע שהתור אמור להינתן "באיכות סבירה, במרחק סביר ובתוך זמן סביר".

המלה "סביר" נתונה אמנם לפרשנות, אך קשה להתווכח עם העובדה שהמתנה של חודש וחצי, חודשיים או חצי שנה לביקור אצל רופא כשמשהו כואב, מטריד או מדאיג, היא בלתי־הגיונית. משך ההמתנה של מטופלים לרופאים הוא אחד המדדים החשובים ביותר להערכה של מערכות בריאות בעולם - ליבת השירות הרפואי שמספקת המדינה לאזרחיה.

לרוב עוסקים בזמן ההמתנה לתור בבתי החולים, לניתוחים ולבדיקות מורכבות כמו MRI ו–CT, ומתעלמים מכך שעיקר הטיפול הרפואי שאנו מקבלים במהלך חיינו מתבצע דווקא בקופות החולים. האדם הממוצע עובר בחייו מעט ניתוחים והליכים רפואיים הדורשים אשפוז, אם בכלל, אך מבקר אינספור פעמים אצל רופאים שונים דרך קופת החולים שבה הוא חבר. זה הכיוון שמערכות הרפואה בעולם הולכות אליו - פחות אשפוזים ויותר טיפולים קרוב לבית, בקהילה.

בחודשים האחרונים ערך TheMarker בדיקה נרחבת בשיתוף התנועה לעיתונות ציבורית, שבה נבחנה זמינות התורים לרופאים במקצועות נפוצים כמו עור, עיניים ואורתופדיה, ובמקצועות הנפוצים פחות, כמו נוירולוגיה ילדים, גריאטריה, ראומטולוגיה ואנדוקרינולוגיה. הבדיקה נערכה בערים גדולות וקטנות, בפריפריה ובמרכז. ל-74% מהציבור יש ביטוח משלים, שכולל כיסוי לייעוץ אצל רופא פרטי תמורת השתתפות עצמית או הנחה מעלות הביקור, ועל כן נבדק בכמה זמן ניתן לקצר את התור באמצעות פנייה לרפואה הפרטית, דרך הביטוח המשלים של אותן קופות ממש. הבדיקה העלתה כי פנייה לרפואה הפרטית תמורת שימוש בביטוח המשלים ותשלום נוסף של מאות שקלים יכולה לקצר תורים משמעותית, לעתים בכמה חודשים. האלטרנטיבה הזאת מוצעת למבוטחים על ידי כל אחת מארבע קופות חולים - כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית - כשהן מתקשות לספק למבוטח תור בפרק זמן סביר לרופא מומחה.

מספר ימי ההמתנה לתור אצל רופאים מומחים
לאומית

כך, בעוד בכללית בירושלים הוצע לנו תור ציבורי לראומטולוג בתוך 169 יום, שהם כחמישה חודשים וחצי, הצלחנו לקבוע תור עם זמן המתנה של פחות משבועיים (12 יום) באופן פרטי דרך הביטוח המשלים של הקופה, בתשלום של 150 שקל. בבאר שבע, ההמתנה לנוירולוג ילדים בקופת חולים כללית אורכת חצי שנה, ואילו באופן פרטי השגנו תור למחרת תמורת 300 שקל, דרך אותה קופה.

במכבי, הוצע לנו תור לנוירולוג ילדים בתל אביב עם המתנה של לא פחות מ-254 יום (יותר משמונה חודשים), אך דרך הביטוח המשלים ותמורת 550 שקל השגנו תור זריז בתוך חמישה ימים. בירושלים, ההמתנה לתור ציבורי לראומוטולוג במכבי הוא 71 יום (חודשיים וחצי), אך תמורת 350 שקל השגנו תור למחרת דרך הביטוח המשלים.

במאוחדת בירושלים, תמורת תשלום של 240 שקל, ניתן לקצר את התור לגריאטר מ–132 יום (ארבעה וחצי חודשים) לשישה ימים דרך הביטוח המשלים. ובתל אביב ניתן לקצר את התור לאנדוקרינולוגית משלושה חודשים (90 יום), לחמישה ימים תמורת 540 שקל.

יש מקרים שבהם בכלל לא ניתן לקבוע תור לרופא מומחה דרך המערכת הציבורית. בלאומית למשל, לא ניתן לקבוע תור לגריאטר בבאר שבע שלא דרך הרפואה הפרטית. לעומת זאת, תמורת 900 שקל (והחזר של 80%) הצלחנו לקבוע תור לגריאטר בעיר בתוך שבוע. בחיפה, נמסר לנו מהקופה שהאפשרות לקבוע תור לאנדוקרינולוג "לא נפתחה" לחודשים הקרובים, והפנו אותנו בלי היסוס לקבוע תור באופן פרטי. ואכן, במסלול הפרטי דרך הביטוח המשלים הצלחנו לקבוע תור לשבוע לאחר מכן, תמורת 140 שקל.

קופת חולים מכבי
מספר ימי ההמתנה לתור אצל רופאים מומחים

זמני המתנה קצרים לרופאי עור ועיניים

מי שמחפש נקודת אור עשוי למצוא אותה בזמני ההמתנה הקצרים יחסית למקצועות עיניים, עור ואורתופדיה. לצד רפואת משפחה, ילדים, נשים ואף־אוזן־גרון (שלא נבדקו הפעם) - אלה התחומים שהביקוש אליהם מצד המבוטחים הוא הגבוה ביותר.

כך למשל, במכבי קיבלנו תור לרופא עיניים ביום שבו פנינו לקופת החולים בערים ראשון לציון, ירושלים, ותל אביב, ותור למחרת בחיפה. לרופא עור הצלחנו לקבוע תור למחרת יצירת הקשר עם הקופה בקרית שמונה, נצרת, באר שבע וירושלים, ותור בתוך יום אחד גם לאורתופד בחיפה. גם במאוחדת היו מקרים רבים של אפשרות לקבוע תור בתוך יום או יומיים, למשל לרופא עיניים בראשון לציון, ירושלים ותל אביב, לרופא עור בחיפה וראשון לציון, ולאורתופד בבאר שבע, חיפה ותל אביב. בכללית קיבלנו תור בתוך יום לרופא עור בבאר שבע וביתר עלית, לאורתופד בנצרת ולרופא עיניים בבאר שבע. בלאומית הצלחנו לקבוע תור במרחק של יום לרופאת עור בחיפה ובירושלים, ותור בתוך יומיים לרופא עיניים בירושלים.

גם במקרים אחרים, זמן ההמתנה לתורים במקצועות האלה היה סביר, ולרוב לא עלה על שלושה שבועות. עם זאת, נמצאו כמה סטיות קשות. למשל, נקבע לנו תור עם המתנה של שלושה חודשים (92 יום) לרופא עיניים בכללית בביתר עילית, ועם המתנה של חודשיים לאורתופד בבאר שבע באותה קופה. במכבי נדרשנו להמתין 71 יום לרופא עור בביתר עלית, ו-77 יום לאורתופד בבאר שבע.

בלאומית המצב קשה יותר: לרופא עיניים נקבע תור עם המתנה של 47 יום בבאר שבע ו-36 יום בחיפה, לרופא עור נדרשנו להמתין 43 יום בבאר שבע ו-28 יום בקרית שמונה, ולאורתופד בבאר שבע התבקשנו להמתין חודשיים.

הקופה שהציגה את זמני ההמתנה הקצרים ביותר לרופאים במקצועות הנפוצים היא מאוחדת. באף אחד מהמקרים שנבדקו לא היתה ההמתנה ארוכה משלושה שבועות, וברוב המקרים נקבעו תורים לאותו שבוע. עם זאת, מאוחדת אינה נוכחת בקרית שמונה, ואין לה רופא בעיר הצפונית באף אחד מהמקצועות שנבדקו. רק 91 מתושבי העיר (0.4% מתושביה) חברים בקופה, מה שמסביר את הממצא.

סניף של קופת חולים מאוחדת בירושלים
סניף של קופת חולים מאוחדת בירושליםצילום: תמר מצפי

מחסור חמור בגריאטרים

במקצועות הרפואיים הייחודיים יותר שבדקנו - נוירולוגיה ילדים, גריאטריה, אנדוקרינולוגיה וראומטולוגיה - התוצאות עגומות. בחלק מהמקרים נדרשנו להמתין חודשיים, שלושה חודשים, שישה חודשים, והיו מקרים שבהם נאמר לנו שהקופה לא מפעילה רופא באותה עיר, או שאין כרגע תורים, ולא ברור מתי יהיו.

בכללית למשל נדרשה המתנה של חמישה חודשים וחצי לראומטולוג בירושלים, ושל שלושה חודשים לראומטולוג בתל אביב, חיפה ובאר שבע. לנוירולוג ילדים נדרשים מבוטחי הקופה להמתין חמישה עד שישה חודשים בקרית שמונה, נצרת ובאר שבע.

במכבי יש מחסור חריף בגריאטרים, ומי שמתקשר למוקד נענה כי אין אופציה לפגוש גריאטר בקרית שמונה, נצרת, באר שבע, ראשון לציון וירושלים. בבאר שבע אין תורים לנוירולוג ילדים, ובתל אביב ההמתנה לנוירולוג ילדים במסלול הציבורי אורכת 254 יום - יותר משמונה חודשים. נתקלנו בהמתנה ארוכה גם בחיפה, ירושלים ונצרת. דווקא בתחום האנדוקרינולוגיה, המצב במכבי משביע רצון, והצלחנו לקבוע תורים עם המתנה קצרה מאוד בתל אביב, ראשון לציון, חיפה, באר שבע ונצרת.

גם במאוחדת יש מחסור חריף בגריאטרים, ובמרבית הערים שבדקנו, ההמתנה לראומטולוג אורכת חודשיים עד חודשיים וחצי. בלאומית קשה מאוד עד בלתי אפשרי להשיג תור לאנדוקרינולוג, ובתל אביב, קרית שמונה ונצרת נמסר לנו שאין בכלל תורים לראומטולוג. בתל אביב, באר שבע וחיפה היה תור קרוב יחסית לנוירולוג ילדים, אך בירושלים ההמתנה הנדרשת היא שבעה חודשים. בנצרת לא היו בכלל תורים, ובראשון לציון אין נוירולוג.

מקוממים במיוחד היו המקרים שבהם נמסרו לנסיינים שלנו תשובות כמו "אין תורים" או "היומן עדיין לא נפתח", כפי שקרה בתחום האנדוקרינולוגיה בלאומית בראשון לציון, בתחום הראומטולוגיה בתל אביב ונצרת, וגם במכבי, בתחום הגריאטריה בירושלים ובנוירולוגיה ילדים בבאר שבע.

תורים ארוכים או אמירות שלפיהן אין בכלל תורים באופק הן הדלק שמזין את הרפואה הפרטית, ומשגר אליה את מבוטחי קופות החולים המתוסכלים.

סניף של קופת חולים כללית בבת ים
סניף של קופת חולים כללית בבת יםצילום: חן גלילי

ביתר עילית: שלושה חודשי המתנה לרופא עיניים בכללית

התחרות בין קופות החולים בביתר עילית החרדית סוערת למדי. הקופה הדומיננטית בעיר היא מאוחדת, ומחצית מתושבי העיר מבוטחים בה. לאומית ניצבת במקום השני, עם כ-30% מהמבוטחים, והיתר מבוטחים בכללית ובמכבי. לפי הבדיקה שערכנו, בעוד זמני ההמתנה למקצועות עיניים, עור ואורתופדיה סבירים, ולעתים אף קצרים (למעט המתנה של שלושה חודשים לרופא עיניים בכללית), תושבי העיר יתקשו להשיג תור לנוירולוג ילדים, אנדוקרינולוג, גריאטר או ראומטולוג.

מאוחדת ולאומית, הקופות הגדולות בעיר, מציעות מבחר גדול יותר של מומחים לעומת כללית ומכבי. בעוד שהצלחנו לקבוע תור עם המתנה סבירה יחסית (חודש עד שלושה חודשים) לאנדוקרינולוגיים וראומטולוגים, מאוחדת ולאומית אינן מפעילות בעיר רופאים במקצועות האלה - גם לא דרך הביטוח המשלים.

התפלגות החברות בקופות

קרית שמונה: 31 ימי המתנה לרופא עור

בעיר הצפונית יש נוכחות של שלוש קופות חולים בלבד. למאוחדת אין כמעט מבוטחים בעיר, והיא אינה מציעה בה שירותים. קופת חולים כללית מובילה במספר המבוטחים כמעט ללא עוררין, עם 75% מהתושבים. בהתאם, כללית היא גם הקופה היחידה שמספקת שירותי רפואה יועצת בקרית שמונה בכל המקצועות שנבדקו. עם זאת, ההמתנה ארוכה למדי - גם במקצועות נפוצים כמו עור (31 יום). מכבי ולאומית מציעות זמינות תורים מרשימה יחסית, אך רק במקצועות הנפוצים.

התפלגות המבוטחים בין קופות החלוים בקריית שמונה

נצרת: מאוחדת מפתיעה לטובה

גם בנצרת קופת חולים כללית היא הדומיננטית ביותר, ו-63% מהתושבים מבוטחים בה. בעיר יש זמינות סבירה ואף טובה של תורים למקצועות עור, עיניים ואורתופדיה בכל הקופות. במקצועות הנדירים המצב שונה: מבוטחי הכללית ימתינו חמישה חודשים לנוירולוגית ילדים, שלושה חודשים לאנדוקרינולוג, אך רק שבועיים לגריאטר (מקצוע ששאר הקופות אינן מציעות). מבוטחי מאוחדת ימתינו חודשיים לראומטולוג, ומבוטחי מכבי ימתינו שבעה חודשים לנוירולוג ילדים. מאוחדת מפתיעה לטובה, ומציעה לתושבים תור לנוירולוג ילדים בתוך שבוע, ותור לאנדוקרינולוג בתוך שבועיים.

נצרת בריאות

באר שבע: שלושה חודשי המתנה לראומטולוגית

מרבית תושבי באר שבע מבוטחים בשתי קופות החולים הגדולות - כללית (61.2%) ומכבי (24.5%). אף שיש לה הכי הרבה מבוטחים בעיר, כללית מציגה נתונים מאכזבים, הכוללים המתנה של יותר מחודשיים לאורתופד, שלושה חודשים לראומטולוגית וחצי שנה לנוירולוגית ילדים. גם במכבי זמני ההמתנה ממושכים, ובגריאטריה ונוירולגיה ילדים אין כלל אפשרות לקבוע תור ציבורי.

מנגד, הרפואה הפרטית בעיר מצליחה לספק פתרונות למי שיש לו כמה מאות שקלים מיותרים: מי שזקוק לראומטולוג בכללית ימתין 93 יום במסלול הציבורי, אך אם יפנה לרופא פרטי דרך הביטוח המשלים וישלם 150 שקל - יקבל תור בתוך שלושה ימים בלבד. משך ההמתנה לתור לנוירולוג ילדים בכללית הוא חצי שנה, אך באופן פרטי ותמורת 300 שקל ניתן להשיג תור בתוך יום. בלאומית אין תורים לאנדוקרינולוג או גריאטר בעיר במסלול הציבורי, אך תמורת תשלום נמצאו תורים זמינים בתוך שבוע עד שלושה שבועות.

קופת חולים מאוחדת היא הקטנה ביותר בעיר, עם שיעור מבוטחים של 4.6% מכלל התושבים. למרות זאת, ואולי בגלל מיעוט המבוטחים, ברוב המקצועות שנבדקו הוצעו תורים עם המתנה קצרה למדי, בטווח של ימים ספורים מיום הפנייה, למעט במקרה של נוירולוג ילדים, שדרש המתנה של שלושה חודשים וחצי.

הקופה החלשה ביותר בעיר היא לאומית: ההמתנה לרוב הרופאים המומחים ארוכה, כולל במקצועות הנפוצים עור ועיניים, ובשני מקרים (אנדוקרינולוגיה וגריאטריה) לא ניתן היה לקבוע תור.

התפלגות החברות בקופות

חיפה: בלאומית אין אנדוקרינולוגים

גם מרבית תושבי חיפה מבוטחים בכללית (מחצית מתושבי העיר) ומכבי (יותר משליש מהתושבים), בעוד למאוחדת וללאומית נתח קטן בהרבה של מבוטחים.

במקצועות אורתופדיה, עיניים ועור הוצעו תורים עם המתנה סבירה בכל הקופות, אך במקצועות הנדירים המצב מורכב יותר: בעוד במכבי ניתן לקבוע תור לאנדוקרינולוג בתוך ארבעה ימים, בכללית ההמתנה היא 77 יום, ובלאומית אין בכלל תורים. בראמוטולוגיה, ההמתנה לתור אורכת 11 יום, אך בשאר הקופות המבוטחים נדרשים להמתין בין שלושה לארבעה חודשים.

בחיפה, כסף מקצר תורים: לאחד המקצועות שהכי קשה להשיג אליהם תור ציבורי, נוירולוגיה ילדים, הצלחנו לקבוע תור לאותו יום (דרך כללית מושלם). במכבי, פנייה לרופא פרטי דרך הביטוח המשלים קיצרה את זמן ההמתנה מ–205 יום ליומיים. באנדוקרינולוגיה, קיבלנו תור למחרת בכללית (דרך כללית מושלם), לעומת 77 ימי המתנה ציבוריים. במאוחדת, התור התקצר מ–40 יום ליום אחד ברגע שהפעלנו את הביטוח המשלים, ובלאומית אין תורים לאנדוקרינולוגית ללא תשלום, אך עבור 700 שקל ניתן לקבל תור בתוך שבוע.

התפלגות החברות בקופות החולים

ראשון לציון: עדיף להיות במכבי

בראשון לציון, מכבי מציעה בדרך כלל את התורים עם ההמתנה הקצרה ביותר (למעט לגריאטר, שלא פועל בעיר מטעמה), ומאוחדת ניצבת מעט אחריה. כללית, עם מספר מבוטחים דומה למכבי בראשון לציון, מציעה תורים עם המתנה ארוכה ממנה בהרבה. בשני המקצועות שבהם הוצע לנו תור עם המתנה ארוכה מדי - נוירולוגיה ילדים ואנדוקרינולוגיה - הצלחנו לקצר אותה משמעותית בפנייה לרופא פרטי דרך כללית מושלם.

ללאומית יש בעיה בראשון לציון: בשלושה מבין שבעת המקצועות שנבדקו לא קיבלנו מענה ציבורי - כי לא היה תור באופק, או שלא היה רופא בתחום בעיר.

מספר ימי ההמתנה לתור אצל רופאים מומחים

ירושלים: הכינו את הארנקים

ירושלים היא אחת הערים העניות בישראל, אך התחרות בין הקופות העלתה הילוך בשנים האחרונות, והרפואה הפרטית בה מפותחת. כמו בחיפה, הכסף בירושלים מקצר את זמן ההמתנה לתור דרמטית. למשל, בתחום הראומטולוגיה, מבוטח בכללית קיבל תור עם המתנה של 169 יום במסלול הציבורי, אך אם היה משלם 150 שקל - היה יכול להיפגש עם הרופא בתוך 12 יום. במכבי, ההמתנה לראומטולוג במסלול הציבורי ארכה 71 יום, ואילו לרופא פרטי היה תור כבר למחרת - תמורת 350 שקל. בלאומית הצלחנו לקבוע תור לראומטולוג פרטי בתוך ארבעה ימים ותמורת 630 שקל.

במאוחדת פנינו לאחד הרופאים שנמצאים ברשימת היועצים שמזכים את המבוטחים בהחזר, העובד בבית החולים שערי צדק. המזכירה סיפרה מיוזמתה כי בעוד ההמתנה לתור הציבורי תארוך שבעה חודשים, ניתן להגיע אליו באופן פרטי בתוך פחות מחודש. עלות הביקור היא 850 שקל, ולדבריה אין החזר.

במקצועות עיניים, עור ואורתופדיה כל הקופות מציעות תורים עם המתנה קצרה יחסית.

ירושלים

תל אביב: הרפואה הפרטית משגשגת

זמינות התורים לרופאים במקצועות הנפוצים בתל אביב גבוהה יחסית, וכך גם למקצוע הגריאטריה, שבערים אחרות קשה מאוד להשיג בו תור. בבעיות הקשות נתקלנו באנדוקרינולוגיה, שלמעט מכבי, שהצטיינה באפשרות לקבוע תור בתוך שלושה ימים - נדרשנו להמתין בין חודשיים וחצי בכללית לארבעה חודשים בלאומית. בראומטולוגיה אף לא אחת מהקופות הצליחה לספק תור ציבורי בתוך פרק זמן סביר.

הרפואה הפרטית בתל אביב משגשגת, ויכולנו להשיג בקלות תורים קצרים יותר דרך הביטוח המשלים תמורת תשלום נוסף.

התפלגות המבוטיחים בין קופות החלים

משרד הבריאות: "חלה חובה להקדים תורים במקרים דחופים"

ממשרד הבריאות נמסר כי סוגיית התורים במערכת הבריאות מורכבת וידועה, ונובעת מגורמים שונים כמו מחסור ברופאים או בשירותים באזורים מסוימים. באחרונה אף הוחלט לרכז את הטיפול בנושא מדידת זמני המתנה בקופות ובבתי החולים בידי צוות עבודה של בכירי המשרד, בהובלת חטיבת הטכנולוגיות, המחקר והמידע, והצוות החל את עבודתו. בנוסף, בשנים האחרונות נאספים נתונים מגורמים שונים במערכת הבריאות והופץ חוזר המחייב את קופות החולים להקדים תורים במקרים דחופים.

מכללית נמסר: "מערכת הבריאות מתמודדת בשנים האחרונות עם מחסור קשה ברופאים בתחומים רבים. זו בעיה לאומית שיש להידרש לה בדרגים הגבוהים. אנו פועלים לשיפור הזמינות של הרופאים ולגיוס רופאים חדשים, ובחלק מהתחומים ניתן לראות זמינות גבוהה. כמו כן, אנו מפעילים שירותים דיגיטליים בתחום רפואת העור הנותנים מענה מדי ערב. בנוסף, אנו מפעילים תוכנית שנתית להכשרת מתמחים מעבר לתקינה הקיימת, במימון עצמי וממקורותינו בבתי החולים במקצועות כמו אף־אוזן־גרון, אורתופדיה ועיניים".

מלאומית נמסר: "לאומית מנטרת את אורכי התורים במקצועות הרפואה השונים, ומהנתונים שיש בידינו, הם קצרים מהמצוין בכתבה. לרופאים רבים ניתן לקבוע תור דרך המרפאות הפרטיות שלהם במסגרת הסל. היומן שלהם מנוהל עצמאית על ידם, ולכן לא ניתן לקבל מידע מדויק על זמני ההמתנה לתורים לרופאים האלה. אפשרות זו משפרת את זמינות התורים. במקצועות עם זמני המתנה ארוכים יש מחסור ארצי כרוני ברופאים.

"לאומית פועלת בכמה מישורים כדי לצמצם את זמני ההמתנה. בקרוב יתחיל פרויקט התכתבות בין רופא המשפחה והרופאים היועצים בתחומים שבהם ההמתנה ארוכה, כדי לצמצם תורים ולתת מענה למבוטחים במקומות רחוקים. לאומית גם מרחיבה משמעותית את תחום הרפואה המקוונת, וכיום ניתן לקבל שירות מהבית בכמה תחומים מרכזיים - אנדוקרינולוגיה בצפון, סוכרת בצפון ובדרום, ופסיכיאטריה בכל הארץ בהיקף של 20 שעות שבועיות. הקופה מתכוונת להרחיב השנה את המענה גם לטיפול בהפרעות קשב וריכוז".

מנכ"ל מאוחדת, זאב וורמברנד, מסר: "בשנים האחרונות נכנסנו ליותר מ-30 יישובים בצפון, כמעט כולם יישובים ערביים. במקביל, ניסינו לייצר תחרות בערים יהודיות בצפון, כמו קרית שמונה, אך לא זכינו לעידוד מהעירייה. זו טעות, כי התחרות בריאה ובכל יישוב שיהיו בו ארבע קופות חולים - ייטב למבוטחים. בטייבה התחרות שיצרנו גרמה לכך שהשירותים ניתנים עד השעה 21:00 בערב".

ממכבי נמסר: "כך נראית הפגיעה המתמשכת במערכת הבריאות. שילוב של מחסור בתקציב ומחסור ברופאים מביא להתארכות התורים. חייבים לחזק את מערכת הבריאות הציבורית".

כך בדקנו

הבדיקה בוצעה עבור TheMarker על ידי התנועה לעיתונות ציבורית, גוף ללא מטרות רווח, שמטרתו לייצר עיתונות המערבת את הציבור בעשייה דרך שיתופי פעולה עם כלי התקשורת. את הבדיקה ביצעו תשעה פעילי התנועה, בוגרי מכינות קדם־צבאיות חילוניות וחברים בתנועת "החלוץ", שלוו על ידי הצוות העיתונאי של התנועה לעיתונות ציבורית. הבדיקה התבצעה בנובמבר 2017 עד ינואר 2018.

בשלב הראשון התקשרו הפעילים למוקדים הטלפוניים של ארבע הקופות, וניסו לקבוע תור לרופאים בשבעה תחומי מומחיות בשמונה ערים: תל אביב, ירושלים, באר שבע, חיפה, ביתר עלית, נצרת וקרית שמונה. המקצועות הרפואיים שנבחרו לבדיקה מחולקים לשני סוגים: הנפוצים יותר - עור, עיניים ואורתופדיה, והנפוצים פחות - נוירולוגיה ילדים, ראומטולוגיה, גריאטריה ואנדוקרינולוגיה. ההנחיה היתה לבקש את התור הקרוב ביותר בתחומים שנבדקו, ולא לדרוש תור לרופא מסוים. במקצועות נוירולוגיה ילדים וגריאטריה בכללית לא ניתן לקבוע תור בלי הפניה מראש, לכן קיבלנו את המידע מהקופה עצמה.

בשלב השני בדקו הנסיינים את מצב התורים בתחום הפרטי. המאגר שעמד לרשותם היה רשימות המומחים הפרטיים שעובדים עם קופות החולים. הם התקשרו לשני רופאים אקראיים בכל רשימה, ובדקו מהו התור הקרוב ביותר שהם מציעים. בשלב זה נבדקו רק המקצועות נוירולוגיה ילדים, ראומטולוגיה, גריאטריה ואנדוקרינולוגיה.

בסך הכל בוצעו כ-500 שיחות טלפון לקביעת תורים. ברור לנו שהתוצאות שהתקבלו רלוונטיות ליום הבדיקה, וכי ביום אחר הן היו יכולות להיות מעט שונות, אך הבדיקה מדמה את ההליך שעובר מבוטח בקופת החולים הפונה למוקד של הקופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker