תמרור אזהרה לישראל: גם מערכת בריאות מצוינת יכולה לקרוס פתאום

אם יש לקח אחד חשוב מהסיפור הבריטי הוא שאובדן השליטה על המערכת עלול להגיע במהירות ובחדות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית חוליםצילום: תומר נויברג

הקריסה של מערכת הבריאות הבריטית היא תמרור אזהרה שצריך להילמד היטב: מערכת הבריאות הממלכתית הזאת נחשבה שנים רבות למערכת מצוינת, אך הלכה והידרדרה עם השנים עד לשפל שבו היא נמצאת היום.

הבעיות של המערכת מוכרות גם מישראל: חדרי מיון קורסים, מחסור במיטות אשפוז, מחסור ברופאים ואחיות, תורים ארוכים מדי לניתוחים אלקטיביים ומחסור בפתרונות אשפוז ביתי לחולים קשישים.

אך ישנם שני הבדלים מרכזיים: המערכת הישראלית אמנם סובלת מעומס קשה, תורים ארוכים מדי, ולעתים (בעיקר בחורף) גם מתופעות איומות כמו אשפוז חולים במסדרונות והמתנה של שעות בחדרי מיון בתת־תנאים. ועדיין, קריסה כמו שמתוארת בבריטניה לא היתה פה. המערכת הציבורית עדיין מסוגלת לספק לישראלים רפואה ברמה סבירה — גם אם לעתים נראה שהעומס מופרז וגם אם יש בה פינות קשות במיוחד.

ההבדל השני הוא בכסף: בעוד שבישראל ההוצאה הלאומית לבריאות היתה ב–2016 7.2% מהתמ"ג, המערכת הבריטית הקורסת עלתה לתושבי הממלכה המאוחדת 9.7% מהתמ"ג — הרבה מעל ממוצע ה–OECD, שהוא 8.9% מהתמ"ג. במלים אחרות: הכישלון הבריטי כפול — מערכת שהיא גם יקרה מאוד וגם לא טובה ולא יעילה.

ייתכן שהאשם הוא במודל ה"משלם היחיד" בבריטניה, שבה הממשלה היא המממנת והמפעילה הישירה של המערכת. בישראל, לעומת זאת, הביטוח הממלכתי נעשה דרך ארבע קופות החולים. ייתכן שהאשם הוא במגמת ההפרטה המאסיבית של ספקי השירותים הרפואיים בבריטניה, שהחלה בימי תאצ'ר ופגעה באיכות השירותים. וייתכן שמשהו במערכת הבריטית בנוי בצורה לא נכונה.

מכל מקום, ישראל אינה צריכה להסתכל על המספרים האלה בשביעות רצון עצמית ולהגיד לעצמה שהגיעה להישגים יפים באמצעות הרבה פחות כסף. להיפך — אם יש לקח אחד חשוב מהסיפור הבריטי הוא שאובדן השליטה על המערכת עלול להגיע במהירות ובחדות. זה עלול לקרות גם למערכת הישראלית. המקרה הבריטי מוכיח גם שכסף אינו בהכרח הפתרון היחיד לבעיות המערכת. המערכת הישראלית זקוקה אמנם לתקציבים שיקרבו אותה לממוצע ההוצאה ב–OECD, אך הכסף הזה חייב להגיע עם תכנון נכון, היערכות לאתגרי העתיד, ולמידה מניסיונם של אחרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker