רופא לנציגת חברת תרופות: "אם תוציאי אותי לכנס, אולי אתן את התרופה"

בתחקיר בתוכנית "המקור" מתועד סחר מכר בין רופאים לנציגות חברות תרופות על התרופות שיירשמו לחולים תמורת מתנות, וחלוקת מתנות לאחיות ורוקחים עבור מסירת מידע על מרשמים ■ משרד הבריאות: "פגיעה עמוקה באמון המטופלים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית חולים
למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר נויברג

תחקיר ששודר אתמול (ד') בתוכנית "המקור" בערוץ 10 חושף את מאחורי הקלעים של עולם התועמלנות ויחסי הקח-תן, בין חברות התרופות לבין צוותים רפואיים. תועמלנית ששימשה כתחקירנית במשך תקופה ארוכה תיעדה עשרות מפגשים עם רופאים, אחיות ורוקחים, שבהם מתקיימות שיחות של מקח וממכר שעיקרן: רישום תרופות תמורת מתנות והטבות כספיות.

בנוסף, התראיינו לכתבה בטשטוש שלוש תועמלניות שחלקן עדיין עובדות בתעשייה, ומספרות על הנעשה בה. התחקיר אינו חושף את זהות הרופאים והאחיות ואת שם חברת התרופות הבינלאומית שעבורה עובדת התועמלנית, כדי לא לחשוף את זהותה.

באחד הדיאלוגים הבוטים שמופיעים בכתבה, רופא בכיר מנסה לשדל את התועמלנית לממן לו נסיעה לכנס, כתנאי לרישום התרופה שהיא מייצגת.

רופא בכיר: אני נותן התרופה X (המתחרה)

תועמלנית: למה? מאיזו סיבה?

רופא בכיר:  סתם, התרגלתי וזה טוב...מילא אם תוציאי אותי לכנס, אולי אני אתן את התרופה Y (שהתועמלנית משווקת)... אבל אם לא, אז בשביל מה לתת התרופה Y ׁׁׁ(שהתועמלנית משווקת)?

תועמלנית: תשמע, אנחנו בעידן שכמעט לא מוציאים כנסים כבר אתה יודע, מעט מאוד יוצאים.

רופא בכיר: אל תספרי סיפורים (זה) תלוי בך

תועמלנית: הלוואי, אם זה היה תלוי בי אתה היית עכשיו בחו"ל על המטוס, אתה כבר היית עם מרגריטה ביד, אבל זה לא תלוי בי.

רופא בכיר: אני יודע עכשיו שהמתחרים שלכם מוכנים לשלם גם לבת הזוג למישהו, שהוא (מחווה עם הראש שזה מישהו חשוב), רק בגלל שהם רוצים להכניס מוצר.

תועמלנית: באמת?

רופא בכיר: כן, מוכנים לשלם הכל.

המשמעות של הדיאלוג הקצר הזה, שאפשר רק לייחל לכך שאינו נפוץ, חד משמעית: הרופא מצהיר כי הוא מוכן למכור את יושרתו הרפואית ולבסס את ההחלטה המקצועית שלו על טובת הנאה שיקבל או לא יקבל מחברת התרופות. זוהי אולי שיחה קיצונית במיוחד, אך התחקירנית של "המקור" הצליחה לתעד שיחות נוספות מסוג זה.

"עכשיו גם לי מגיע, אחרי שנתתי לך אינפורמציה"

אך לא רק הרופאים מככבים בתחקיר. מסתבר כי גם האחיות והרוקחים הם קהל יעד מרכזי וחשוב מבחינת חברות התרופות, שכן הם מהווים את "שומר הסף" וספקי המידע בדרך לרופא ולמרשמים שהוא נותן.

הדיאלוג הבא, שמתועד גם הוא בתחקיר, ממחיש כיצד חברות התרופות שיכללו את שיטות שאיבת המידע מאחיות, ובאיזו קלות ניתנת לחברות דריסת רגל במידע סודי ביותר על החלטות רפואיות בשירות הציבורי. הדיאלוג הוא שיחה בין התועמלנית לאחות על רופא שכביכול הפסיק בן לילה לרשום תרופה של החברה שהתועמלנית משווקת, ועבר לרשום את התרופה המתחרה - כפי הנראה לא מתוך מניעים רפואיים:

אחות: אתם X (שם התרופה שהתועמלנית משווקת), אבל הוא (הרופא) עכשיו דלוק על Y (התרופה המתחרה).

תועמלנית: מה את אומרת?!

אחות: הוא רוצה לגוון... למה? מה עשיתם לו? שהוא החליט לגוון? מה היה? בטוח משהו היה...

תועמלנית: היה, ברור, הוא רצה איזה טיול בחול.... איזה כנס בחו"ל....

אחות: כולם (כל המטופלים - ר.ל.ג) YYY (התרופה המתחרה)!! הוא כזה דביל! אמרתי לו - מה קרה?

תועמלנית: משהו! ואת יודעת כמה אני משתדלת להיות בשבילו? ולוקחת אותו לפגישות פה ולפגישות שם, כל מיני מסעדות... לא קיבל משהו אחד שהוא רצה - טק!

אחות: אני אומרת לו - תגיד, מה קרה לך? הוא כזה מגעיל.

תועמלנית: ממש! איזה בוגדני! גם מילא זה היה מתוך שיקולים מדעיים, או רפואיים - זה אין לי בעיה, אין לי מה להגיד, אבל זה אך ורק שיקול אישי, אינטרס אישי.

בשלב הבא נכנסת לחדר אחות נוספת שמחזקת את דברי האחות הראשונה.

האחות השנייה: את לא באה אליו?

תועמלנית: קבעתי איתו לשבת איתו השבוע במסעדה, בואי נראה שהוא לא יבטל לי גם...

אחות ראשונה: אה, רק את והוא?

תועמלנית: כן, אני לוקחת אותו מדי פעם.

אחות ראשונה: (מתלוצצת) עכשיו גם לי מגיע, אחרי שנתתי לך אינפורמציה.

תועמלנית: תאמיני לי, מגיע לך הרבה יותר!

האחות השנייה: מבקשת עט.

תועמלנית: תגידי, את צריכה להגיד לי על זה בכלל? נותנת להן מתנות - מגבונים, עטים... בקיצור- השארת אותי בהלם!

אחות ראשונה: ישר שאלתי אותו מה קרה, ישר! רק YYY (התרופה המתחרה)! מיליונים!

תועמלנית: פשוט חצוף - מקבל, מקבל, מקבל - לא מעריך כלום! לא מעריך שום דבר! תודה רבה על המידע! תודה!

בסיפור הזה אין צדיקים: לא הרופאים שמתועדים מבקשים טובות הנאה קטנות וגדולות, לא האחיות שחושפות מידע חסוי על מרשמי הרופאים שעמם הן עובדות, ולא חברות התרופות ששולחות את התועמלניות לסחור במתנות וטובות הנאה כדי להשפיע על המרשמים שנותנים הרופאים.

פתיחת תיקים ודירוג נאמנות

בסצנה אחרת בתוכנית מתועדת אחות פותחת תיקים של מטופלים ומקריאה לתועמלנית מה בדיוק רשם הרופא לכל מטופל. לסיום, התועמלנית והאחות מגדירות את הרופא "תותח", כי רשם את התרופה של החברה המקודמת. עוד מוצגים מסמכים של חברת התרופות יאנסן, שמדרגים את הרופאים על פי מידת ה"נאמנות" שלהם למותג, כלומר - עד כמה הם מרבים לרשום את התרופות של החברה. נאמנות גבוהה - משמעה סיכוי גבוה יותר לתגמול בהמשך.

מידע על מרשמים הוא סחורה מאד חמה. בתחקיר מתועדים גם רוקחים כשהם מספקים לתועמלניות מידע על מרשמים שנתנו הרופאים למטופלים. בתמורה הם יכולים לקבל צ'ופרים כמו עטים, פדים לעכבר, או כיבוד להרצאות. המתנות שמחלקות התועמלניות נעות בין עטים ופנקסים, שייקים, יין ושוקולדים, ועד פגישות במסעדות יוקרה, ימי כיף וארוחות בחדרי אירוח פרטיים במסעדות לאחיות וכמובן נסיעות לכנסים לרופאים.

על פי כללי האתיקה שלהם מחויבים הרופאים וחברות התרופות, נאסר על שליחת רופאים לכנסים ישירות על ידי חברת התרופות, אלא רק דרך תיווך של בית החולים. אך בפועל נמצאות דרכים יצירתיות רבות לעקוף את האיסור.

"יחסי גומלין חיוניים"

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "התנהלות מסוג זה פוגעת באופן עמוק באמון של המטופלים ברופאים. משרד הבריאות יפעל להבהיר ולחדד את הנהלים בפני הנהלות בתי החולים והרופאים. אנו מצפים מהרופאים לפעול בהתאם לקוד האתי ומחברות הפארמה לפרסם דיווח שקוף בנוגע למימון של כנסים, ארוחות או נסיעות של צוותים רפואיים".

תגובת פארמה ישראל, המאגדת את חברות התרופות הבינלאומיות: "יחסי הגומלין בין חברות התרופות לבין הרופאים חיוניים להתפתחות הרפואה, יחסים אלו מתנהלים תחת כללי רגולציה ואתיקה מחמירים. אם וככל שנמצאה חריגה מהנורמה של נציג רפואי או רופא, אין זה מלמד על התנהלות הכלל ועל הנורמה הרווחת".

מחברת יאנסן נמסר: "חברתנו פועלת על פי חוק ועל פי כללי אתיקה מחמירים. החברה מקפידה בכל פעולותיה על גילוי נאות ודיווח כמתחייב לרשויות בישראל".

תגובת ההסתדרות הרפואית (הר"י): "השתתפות הרופאים בכנסים היא חלק בלתי נפרד מקידום הרפואה. לצערנו אין בתקציב הבריאות מימון להשתתפות הרופאים בכנסים. אנו יודעים שהחלטות של הרופאים מתקבלות על בסיס מקצועי גרידא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker