מתרחקות מתחרות? קופות החולים רוצות להקים איגוד שייצג אותן מול הממשלה

האיגוד נועד לקדם את האינטרסים המשותפים של הקופות ולחזק את כוחן מול הממשלה ■ ניסיון קודם להקים איגוד כזה נקטע בידי משרד הבריאות עוד לפני שיצא לפועל ■ במשרדי הבריאות והאוצר הבהירו: "זו חתירה תחת טובת המבוטחים. לא נתייחס לשום נייר של האיגוד"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קופת חולים מכביצילום: אייל טואג
רוני לינדר

האם קופות החולים, גופים שמתוקצבים ונתמכים על ידי המדינה בעשרות מיליארדי שקלים בשנה ושאמורים להתחרות ביניהם, רשאיות להקים איגוד שדרכו יפעלו יחד מול הרגולטור? בשבועות האחרונים מעסיקה השאלה הזאת את משרד הבריאות ואת הקופות.

קופות החולים, בהובלת מנכ"ל שירותי בריאות כללית, נועז בר ניר, פועלות בתקופה האחרונה להקמת איגוד שייצג את האינטרסים המשותפים שלהן מול הממשלה. בראש האיגוד צפוי לעמוד הראל בלינדה, לשעבר בכיר באגף תקציבים במשרד האוצר, בחברת החשמל ובקופת חולים לאומית. זו אינה הפעם הראשונה שבה הקופות מבקשות להקים איגוד שכזה: ניסיון קודם ב–2012 נקטע בידי משרד הבריאות עוד לפני שיצא אל הפועל.

קופות החולים מתקוטטות באופן פומבי מעל כל בימה, אך לא שוכחות שיש להן גם אינטרסים משותפים לא מעטים — ממאבק משותף בהנחיות וחוזרים של משרד הבריאות, שמבקשים להחיל עליהן כללים חדשים ביחס למבוטחים שלהן, ועד הגשה משותפת של עתירות לבג"ץ נגד המדינה. הקמת איגוד שבראשו יעמוד לוביסט עשויה לעזור להן לתאם עמדות ולחזק את כוחן מול הממשלה.

כצפוי, במשרדי הבריאות והאוצר לא אוהבים את היוזמה החדשה, שמגיעה בתקופה שבה עולה לכותרות התחרות הבעייתית בין קופות החולים, המתמקדת בתופעות בעייתיות כמו "גניבת" רופאים בסכומי כסף גדולים, במטרה שכל מטופליו יעברו עמו לקופת החולים החדשה, בלי תועלת אמיתית למבוטחים; וכן הוצאות כספיות אדירות על קידום מכירות ושיווק.

מנכ"ל שירותי בריאות כללית, נועז בר נירצילום: עופר וקנין

"הקמת האיגוד, ככל שתהיה, חותרת תחת עקרונות החוק וטובת המבוטחים", כתב מוריס דורפמן, ראש חטיבת הרגולציה במשרד הבריאות, במכתב ששיגר לאחרונה למנכ"לים של ארבע קופות החולים. דורפמן הודיע למנכ"לים כי משרדי הבריאות והאוצר "לא יקיימו כל דיון ולא יתייחסו לשום נייר שיגיע מכל איגוד שהוא. המשרדים יוסיפו לקיים דיונים אך ורק עם קופות החולים עצמן, כפי שנעשה עד היום, מבלי לגרוע מנקיטה בכל אמצעי אחר שלרשותנו כדי למנוע את עצם הקמתו ופעילותו".

דורפמן הוסיף כי "תמוה במיוחד שדווקא כיום — כשהממשלה יושבת על המדוכה ומבקשת לבחון את מאפייני התחרות בענף כדי להבטיח תחרות שוויונית והוגנת, בוחנות הקופות אפשרות לייצר תשתית שעשויה לאפשר תיאום בין מתחרים תוך פגיעה בתחרות".

במכתב ששיגר לפני חמש שנים מנכ"ל משרד הבריאות דאז, פרופ' רוני גמזו, לעו"ד יוסי לוי, שהיה אמור לעמוד בראש האיגוד שניסו הקופות להקים, הוא הדגים כיצד התיאום הזה עלול לפגוע בציבור. לדבריו, קופות החולים יכולות לתאם עמדה נגד הנחיה של משרד הבריאות, שנוגעת לזכויות מבוטחים בשירות רפואי מסוים. "האם בעמדה מתואמת להיאבק בחוזר (של משרד הבריאות) לא טמונה גם סכנה לתיאום עמדות בשאלת יישום או חלילה אי־יישום החוזר?", שאל גמזו. "האם עמדה משותפת אינה מגבירה את תחושת הביטחון של כל הקופות כי יוכלו להתעלם מההנחיה בלא שיידרשו לתת על כך את הדין בפני הרגולטור, הציבור או קהל מבוטחיהן?.

"המבוטחים סובלים מחולשה יחסית מול הקופות והם כמעין קהל שבוי בידיהן", הוסיף גמזו. "פגיעה באלמנט התחרות... מעצימה את הסיכונים הכרוכים בתנאי 'שבי' זה".

רשות ההגבלים כמעט נותנת אור ירוק

יו"ר האיגוד המיועד, הראל בלינדהצילום: מאיה לוין / ג'יני

בסיבוב הקודם קופות החולים ניסו להיאבק בעמדת משרד הבריאות, אך לבסוף קופת חולים כללית, אז בראשותו של אלי דפס, הודיעה על הקפאת השתתפותה במהלך, והוא התפוגג.

הפעם נראה כי בכללית — ובעקבותיה גם בשאר הקופות — נחושים להמשיך בהליך הקמת האיגוד. מי שקיווה כי רשות ההגבלים העסקיים תהיה זו שתעצור את המהלך צפוי להתבדות: בתגובה של רשות ההגבלים העסקיים לשאלת TheMarker בנושא היא כמעט נותנת אור ירוק למהלך: "בשנת 2000 פירסמה רשות ההגבלים העסקיים גילוי דעת המעניק היתר למתחרות לשתף פעולה במגעים שלהן מול רשויות שלטון בנוגע לרגולציה שחלה בענף שלהם", נמסר מהרשות. "גילוי הדעת מאפשר שיתוף פעולה בכפוף לתנאים ובסייגים שכלולים בו. כל עוד קופות החולים עומדות בדרישות גילוי הדעת — התנהגותן עומדת בדרישות חוק ההגבלים".

לפי גילוי הדעת ההוא, מותר להפעיל איגודים ענפיים, למשל איגוד הבנקים, לפי תנאים מסוימים — למשל רישום פרוטוקולים של הפגישות. השאלה מתחדדת היות שמדובר בגופים כמו־ציבוריים ולא בחברות עסקיות, המתבססים על דמי ביטוח בריאות שהציבור משלם לפי חוק, ונתמכים במידה רבה על ידי המדינה. עם זאת, בשנים האחרונות כבר היו מקרים שבהם פעלו לוביסטים מטעם חברות ממשלתיות.

ראש חטיבת הרגולציה במשרד הבריאות, מוריס דורפמןצילום: מוטי מילרוד

השאלה הנשאלת כעת היא מי יכופף את ידיו של מי. האם קופות החולים יצליחו להקים את האיגוד ולאלץ את משרדי האוצר והבריאות לשתף עמו פעולה, או שדווקא ידו של הרגולטור תהיה על העליונה. מכל מקום, ניתן ללמוד מהסיפור הזה על יחסי הכוחות במערכת הבריאות, ועל חולשתה של הממשלה מול גופים הנמצאים תחת פיקוחה.

בקופות החולים כללית, מכבי ולאומית בחרו שלא להתייחס לדברים. מקופת חולים מאוחדת נמסר בתגובה: "לפי הערכת היועצים המשפטיים שבחנו את הנושא, אין שום מניעה להקים איגוד. מאוחדת אינה זו שדוחפת להקמת האיגוד, אך אם יקום — תצטרף אליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker