הפתרון לתחרות בין קופות החולים: פיצוי של 5,000 שקל לקופה על כל מבוטח שעוזב

לפי הסעיף בהסכמי הייצוב של קופות החולים, הסכום יירד מהתמורה שמקבלת הקופה שאליה עבר המבוטח ■ החשש: ייווצר תמריץ לקופות החולים לוותר על מבוטחים ולפגוע בשירות

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קופת חולים לאומית
קופת חוליםצילום: מוטי מילרוד

המדינה מתכננת לפצות קופות חולים שמבוטחים עוזבים אותן ב-5,000 שקל למבוטח. הסכום יירד מהתמורה שתקבל הקופה שאליה עובר המבוטח. ל-TheMarker נודע כי סעיף יוצא דופן נכלל בטיוטה הסופית של הסכמי הייצוב שקופות החולים עומדות לחתום עליהן עם המדינה.

זהו למעשה משחק סכום-אפס בין הקופות: אם מבוטח עוזב למשל את כללית ועובר למאוחדת, מאוחדת "תשלם" עבורו לכללית 5,000 שקל. המטרה של המדינה בסעיף היא להקטין את התמריץ של קופות החולים להתחרות על מאסות של מבוטחים. כיום, תקצוב קופות החולים בנוי כך שקופת חולים מקבלת סכום כסף קבוע של כמה אלפי שקלים (תלוי בגיל ובאזור המגורים) על כל מבוטח לשנה, ולקופות יש תמריץ להעביר אליהן כמה שיותר מבוטחים.

בשנים האחרונות התגברו תופעות של "מפקדי ארגזים", כלומר, ניסיונות של קופות להעביר מקחופה לקופה מאסות של מבוטחים בבת אחת, רק כדי לזכות בכספי המימון. זאת, במקום להתחרות על השירות עצמו. בממשלה מנסים בחודשים האחרונים להתמודד עם התחרות השלילית שנוצרה בין הקופות שכוללת בין היתר הוצאות מיותרות על שיווק, גיוס מבוטחים והעברת רופאים תמורת סכומי עתק כדי שהמוטפלים שלהם יעברו עמם לקופה החדשה. עוד סבורים בממשלה כי יש בעייתיות במצב הנוכחי שבו הקופה אליה עובר מבוטח מקבלת עבורו הכנסה מלאה, אך ההוצאה השולית שלה פוחתת.

עם זאת, הפתרון שגיבשו המשרדים של פיצוי הקופה הנעזבת ב-5,000 שקל מעורר תהיות רבות, ובראשן החשש כי ייווצר תמריץ קצר טווח לקופות לוותר על מבוטחים, ואף לפגוע בשירות. בנוסף, עלול להיווצר הפסד כספי גדול  לקופה שמגייסת מבוטחים רבים, והתחרות כולה, גם תחרות חיובית, תיפגע. שאלה נוספת היא האם הסעיף כלל יעבור את מבחן החוק, שכן הוא מנוגד לעיקרון שנקבע בחוק של תמורה עבור כל מבוטח.

ממשרדי הבריאות והאוצר נמסר כי "המשרדים נמצאים במו"מ עם כלל קופות החולים בנוגע להסכמי ייצוב. לא נוכל להתייחס לסעיפים כאלה או אחרים הנדונים במסגרת המשא ומתן כאמור. עם זאת, נדגיש כי משרד הבריאות תומך בתחרות בין קופות החולים שביטויה שיפור השירות למבוטחים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker