כמה זמן צריך שר אוצר כדי לחתום על צו מוכן למיסוי סיגריות חדשות?

הפרקליטות ביקשה לדחות בחודש את תגובתה לעתירה נגד סירובו של כחלון לחתום על צו שמשווה את המס על אייקוס למס על סיגריות רגילות ■ בינתיים, פיליפ מוריס מקבלת מתנה אדירה שמקלה על החדרת מוצר הטבק לשוק הישראלי כחלון מסרב להגיב לנושא

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי
רוני לינדר

סירובו העיקש של שר האוצר, משה כחלון, להטיל מס על הסיגריה החדשה של ענקית הטבק, פיליפ מוריס, מגיע לשיאים חדשים: בסוף השבוע פנתה הפרקליטות, בשמו של כחלון, לעותרים נגד ההחלטה — וביקשה לדחות בחודש את תאריך הגשת התגובה, או לקבוע תאריך לדיון ולהגיש את התגובה עד אותו מועד, וזאת כי "נדרשת לו שהות נוספת לצורך גיבוש עמדתו".

במלים אחרות, כחלון — שמסרב כבר חודשים ארוכים לחתום על הצו שמונח על שולחנו ושמשווה את המס של אייקוס לזה שחל על סיגריות רגילות — דורש עוד זמן לשם גיבוש עמדתו. זאת, אף שהמדינה הודיעה לבג"ץ כבר לפני חצי שנה כי יוטל מס על אייקוס, ואף שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מאיר לוין, הודיע לכחלון כבר לפני שלושה חודשים כי לא יוכל להגן על סירובו בבית המשפט העליון.

עד כה, לא נימק כחלון בשום הזדמנות רשמית את סירובו העיקש להטיל מס על אייקוס. הוא נמנע באופן עקבי מלהשיב על שאילתות עיתונאיות בנושא; סירב פעמיים לשלוח את נציגי משרדו לדיונים שהתקיימו בנושא בכנסת; סירב להיפגש עם ארגוני רופאים ובריאות הציבור שביקשו להיפגש עמו; וכעת לא מספק הסבר גם לבג"ץ. למעשה, הפעם היחידה שבה התייחס כחלון לסוגיה היתה במסגרת שאלות ותשובות מהגולשים בעמוד הפייסבוק שלו לפני כמה שבועות, אז אמר כי "זה בבדיקה אם זה צריך להיחשב כסיגריה או לא". מדובר כמובן באי־דיוק, בלשון המעטה, שכן סיגריות האייקוס מוגדרות בישראל כבר מזמן כ"מוצר טבק" — בדיוק כמו הסיגריות הרגילות.

העותרים לבג"ץ הם העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, והמיזם למיגור העישון. באי כוחם, עורכי הדין יפעת סולל ואפי מיכאלי, מסרו כי הם מתנגדים לדחיית המועד בשל הנזק הנגרם לבריאות הציבור, אך יסכימו לדחיית התגובה אם ייקבע דיון בעתירה במהלך סוף ינואר או בתחילת פברואר.

בינתיים, בכל יום שעובר, מעניק כחלון הטבה גדולה ונדיבה לענקית הטבק פיליפ מוריס: האפשרות למכור את הסיגריה החדשה שלה בלי מס קנייה כלל. בעוד מקלוני הטבק (סיגריות) של אייקוס, "היטס", פטורים לחלוטין ממס — בסיגריות רגילות שיעור המס מגיע ל–65.5% ממחיר המוצר. לשם השוואה, בעוד שעל חפיסת מרלבורו משלמת החברה כ–22 שקל מס מלבד המע"מ, על חפיסת אייקוס שנמכרת לצרכן במחיר זהה היא אינה משלמת דבר. כלומר, רווח נוסף של 22 שקל על כל חפיסה. היה ניתן לצפות, אם כן, שההיטס יהיו זולים בהרבה ממרלבורו, אך הם נמכרים ברוב נקודות המכירה במחיר דומה: כ–34 שקל.

כלומר, נכון להיום, הרווח האדיר של החברה, של 22 שקל על כל חפיסה, שנובע מכך שלא הוטל עדיין מס קנייה על סיגריות אייקוס, לא מגולגל לצרכן. ל–TheMarker נודע כי הרווח מגולגל בחלקו אל הקמעונאים — בעלי פיצוציות ונקודות המכירה — שהמחיר הקמעוני שבו הם רוכשים מלאים מהחברה נמוך יותר ממחיר המרלבורו, ולכן הרווח שלהם על אייקוס גדול בהרבה לעומת על סיגריות רגילות.

המטרה בכך, מבחינת פיליפ מוריס, היא ליצור תמריץ לבעלי הפיצוציות בנקודות המכירה לשווק בעצמם את המוצר למעשנים. בפיליפ מוריס מאשרים כי הם מוכרים את האייקוס לקמעונאים במחיר נמוך יותר ממרלבורו. "את המחיר הסופי קובע כמובן הקמעונאי עצמו לפי שיקול דעתו הבלעדי", אומרים בחברה.

פיליפ מוריס מבועתת ממיסוי האייקוס

כך, למעשה, מעניק כחלון מתנה אדירה לפיליפ מוריס: החדרה רכה ונעימה לשוק הישראלי. ברגע שכחלון יחתום על הצו, כל "שיטת ההפעלה" הזאת תיאלץ להשתנות: החברה תידרש להעלות את מחירי מקלוני הטבק, לספוג את עלות המס — או לחתוך את הרווח הקמעוני לבעלי הפיצוציות, ולהפסיד אלפי משווקים קטנים שעומדים לרשותה.

שלא במפתיע, בפיליפ מוריס מבועתים מהאפשרות הזאת, ומפעילים בחודשים האחרונים את כל התותחים הכבדים כדי לטרפד את מיסוי האייקוס. החברה יצאה בקמפיין מודעות ענק; הטיסה על חשבונה לישראל את גורו הכלכלה העולמי ארתור לאפר ששימש כלוביסט, נפגש עם קובעי מדיניות והתראיין לעיתון "כלכליסט" — שם הסביר מדוע אין להשוות את המס על אייקוס למס על סיגריות רגילות. בנוסף, בכירי פיליפ מוריס העולמית שיגרו מכתבים לרופאים בישראל. נראה כי המאמצים האמורים משתלמים להם מאוד, ויש להם במשרד האוצר את הנציג העיקש ביותר נגד מיסוי אייקוס.

מלשכתו של כחלון וממשרד האוצר שוב לא נמסרה כל תגובה לשאלות TheMarker בנושא.

שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון, אמרה כי "מדאיג ומאכזב לגלות כי אפילו עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה, ולפיה לא יוכל להגן על סירובו של שר האוצר לחתום על מיסוי האייקוס, לא שמה קץ למאמציו של כחלון לדחות, לעכב ולמסמס את הנושא. כעת נרשם שפל נוסף, כאשר כחלון מבקש אישור מבית המשפט שלא להחליט — כלומר, להתחמק ממתן דין וחשבון לציבור ולדחות את תגובתו לעתירה שהגשנו. אנחנו מתנגדים נחרצות לנסיונו של כחלון למשוך עוד ועוד זמן ודורשים כי יסביר לציבור מדוע הוא מתעקש לשרת את האינטרסים של פיליפ מוריס, הלוחצת להמשיך ולשווק את האייקוס ללא מיסוי. לצד זה הסכמנו כי רק אם יקבע דיון דחוף, תתאפשר הגשת התגובה לקראת מועד הדיון. ניסיונות הדחייה של כחלון מקלים על ענקית הטבק למכור עוד ועוד סיגריות לישראלים, ובראש ובראשונה לצעירים ולבני נוער, שהם קהל היעד המרכזי שלה. במקום להמשיך ולהתנער מאחריות, על כחלון לאמץ את את עמדת הדרג המקצועי במשרדי הבריאות והמשפטים ולהחיל לאלתר את כלל הרגולציה הקיימת על מוצרי טבק בישראל גם על האייקוס, שהוא מוצר טבק לכל דבר ועניין. כל מהלך אחר, כולל ניסיון לקבוע מס בשיעור מופחת על האייקוס בהשוואה למס על סיגריות, רק ישרת את פיליפ מוריס וימשיך לחשוף את בני הנוער בישראל לסכנות הבריאותיות החמורות שבעישון".

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, אמר: "אני נדהם לגלות כי שר האוצר, משה כחלון, ממשיך במדיניותו התמוהה שמפקירה בסופו של דבר חיי ישראלים, ובמקביל מקדמת אינטרסים של אויבת הציבור מספר 1 בישראל — חברת פיליפ מוריס. נדמה לי שהגענו לנקודה שבה יחס השרים בממשלת ישראל לנושא החדרתו לשוק של המוצר הממית "אייקוס" הפך לנושא המצריך הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית."

מפיליפ מוריס נמסר כי "החברה השקיעה למעלה מ–3 מיליארד דולר בפיתוח מערכת אייקוס, ועלות ייצור יחידות הטבק לחימום גבוהה משמעותית מעלות ייצור סיגריות רגילות. כפי שטענו בתשובתנו לבג"ץ, החברה אינה מתנגדת למיסוי שונה מזה המוטל על סיגריות, ושלוקח בחשבון את תכונותיו הייחודיות של המוצר ואת המדע שבסיסו. לאור מאפייני המוצר הייחודיים, אין זה מפתיע שבכל המדינות בהן המוצר משווק, שיעור המיסוי עליו שונה ונמוך מזה של סיגריות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker