המס על פיליפ מוריס: סגן השר סילף עובדות מעל בימת הכנסת

כחלון ממשיך בסירובו לחתום על הצו שמטיל מס על הסיגריות החדשות של פיליפ מוריס, וסגן שר האוצר, יצחק כהן, הסתבך בלשונו כשניסה להגן על ההתנהלות המוזרה - וזו לא הפעם הראשונה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סגן שר האוצר, יצחק כהןצילום: מוטי מילרוד
רוני לינדר

הסיפור הבא כל כך מוזר, עד שהוא ממחיש במשהו את הבלאגן, חוסר התיאום והמבוכה ששוררים במשרד האוצר, סביב סירובו התמוה של שר האוצר, משה כחלון, לחתום על הצו שמטיל מס על הסיגריות החדשות של פיליפ מוריס, אייקוס.

אתמול (ג') הגישה ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) שאילתא לשר האוצר, משה כחלון, ושאלה מדוע הוא אינו חותם על הצווים הנמצאים על שולחנו ומטילים מס על הסיגריה החדשה ("מקלוני HEETS", כפי שמכנה אותם החברה) שנמכרת בישראל כבר חודשים ארוכים עם פטור מלא ממס. זאת, למרות שמשרד הבריאות הגדיר את הסיגריה כ"מוצר טבק", ולמרות שעל סיגריות רגילות מוטל מס גבוה ביותר של כ-70%.

השאלה של גרמן אינה מפתיעה: באחרונה הגישו שני ארגונים - העמותה לדמוקרטיה מתקדמת והמיזם למיגור העישון - עתירה לבג"ץ כנגד סירובו של השר לחתום על הצו שמונח על שולחנו, המשווה את המס על אייקוס למס המוטל על סיגריות רגילות. בנוסף, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה הודיע לכחלון שלא יוכל להגן על עמדתו הסרבנית ולגבות את התעקשותו שלא לחתום על הצו.

כחלון, אגב, כבר התבטא בעבר בנושא, והסביר כי אינו חותם על הצו משום שאינו רוצה להעלות מסים ואינו רוצה להכביד על המעשנים.

לכן, תגובת סגן שר האוצר, יצחק כהן, שהשיב בשמו, היתה מפתיעה ביותר: הוא הסביר כי הוכנו כמה תיקוני חקיקה על ידי רשות המסים, אך לאחר מכן הבהיר: "נכון להיום הצווים נמצאים במשרד המשפטים במחלקת ייעוץ וחקיקה, וזאת על מנת לאשר את נוסחם. כשהם יסיימו זה יגיע לשר והשר יטפל בזה. אנחנו נעביר את זה לוועדת הכספים ואני מניח שאת תהיי בוועדת הכספים ותשתתפי בדיון הזה ואתם תאשרו את זה".

גרמן הופתעה מהתשובה של כהן, וניסתה להבין: האם ייתכן שהמידע שבידיה, שלפיהם הצווים נמצאים כבר מזמן על שולחנו של כחלון, שגוי? כהן, מצדו, כעס: "את רוצה לשאול שאלות קנטרניות", הטיח בה, וחזר על הגרסה: "הצווים נמצאים במשרד המשפטים, ואחרי שיגיעו מייעוץ וחקיקה ויאושר הנוסח זה יחזור לשולחנו של השר".

מה קורה פה? האם טעינו כשחשבנו כל הזמן שהצו מונח על שולחנו של כחלון? האם העתירה לבג"ץ מוטעית מיסודה? הלכנו לבדוק, והגענו אל מכתבו הידוע של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מאיר לוין, לכחלון, שבו בישר לו שלא יוכל להגן על סירובו לחתום על הצו. במכתב כתוב באופן מפורש כי הצו עבר את כל אישורי הנוסח ומונח על שולחנו של שר האוצר לחתימה כבר מ-15 לאוגוסט.

אז פנינו למשרדי האוצר והמשפטים. משרד האוצר בחר שלא להגיב. משרד המשפטים - עדיין לא הגיב. מי שכן הגיב, כמה שעות לאחר פנייתנו, הוא סגן השר כהן בעצמו. הוא שיגר מכתב הבהרה לגרמן, ובו הסביר כי "לאחר בדיקה נוספת נמצא כי בתשובתי לשאילתא נפלה תקלה, והצעה לצווים הוכנה על ידי הגורמים המקצועיים והועברה לשר האוצר לצורך גיבוש החלטתו. עד כה טרם התקבלה החלטה בעניין".

במלים אחרות, כהן מודה שלא אמר אמת על דוכן הכנסת, ומאידך עדיין לא עונה על השאילתא עצמה.

המכתב ששלח כהן לגרמן

"לא נעלה את המס למרות שאנחנו סבורים שצריך"

זו אינה הפעם הראשונה שכהן מתבזה במסגרת ניסיונותיו להגן על כחלון בעניין מיסוי הטבק: בפעם האחרונה, כהן היה חתום על מכתב ארוך ומפורט שמסביר מדוע יש להשוות את המס על טבק לגלגול למס המוטל על סיגריות רגילות, אך כאשר פנינו לדוברות האוצר הודיעו לנו כי המשרד "לא יעלה מסים". במקרה ההוא הסביר כהן כי "אמרנו שאנחנו סבורים שיש להעלות את המס, לא אמרנו שנעלה אותו בפועל. לא נעלה את המס, למרות שאנחנו סבורים שיש להעלות אותו. זו מדיניות הממשלה".

נראה שכהן נאלץ לשכב על הגדר ולהביך את עצמו פעם אחר פעם רק כדי להצדיק מדיניות מוזרה, בלשון המעטה, של שר האוצר כחלון, שמצפצף על כל גורמי המקצוע, רשות המסים, משרד הבריאות ומומחי בריאות הציבור כשהוא מסרב בתוקף להטיל מס על מוצר טבק מסוכן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker