שיקרנו, הסתרנו, הרגנו: חברות הטבק החלו לפרסם מודעות נגד עישון

אחרי מאבק משפטי של 18 שנה חויבו חברות הטבק לפרסם מודעות נגד עצמן. במודעות בעיתונים ובטלוויזיה בארה"ב נכתב בין היתר כי "בכל יום מתים 1,200 אמריקאים מעישון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"כל הסיגריות גורמות לסרטן, מחלות ריאה, התקפי לב ומוות בטרם עת"צילום: אי־פי

מאות מיליוני אמריקאים יפתחו בקרוב את העיתונים ואת מכשירי הטלוויזיה שלהם וייתקלו שם במחזה שההגדרה "יוצא דופן" קטנה עליו: תעשיית הטבק, שהפסיקה לפרסם בטלוויזיה כבר לפני ארבעה עשורים, תשוב לפרסם שם. אך הפעם לא יהיו אלה פרסומות עם קאובוי מסוקס מעשן סיגריה על סוס, אלא משהו אחר בתכלית: מודעות עצמיות נגד עישון וספציפית נגד תעשיית הטבק ששיקרה, הסתירה והונתה את הציבור במשך עשורים.

המודעות החלו להתפרסם בעיתונים, ובטלוויזיה הן יפורסמו מיום ב', וישודרו ברשתות הטלוויזיה הגדולות כמו CBS, NBC ו- ABC במשך שנה שלמה.

הפרסום אנטי עישון הוא כמובן לא צעד וולונטרי של תעשיית הטבק, אלא תוצאה של לא פחות מ-18 שנים של התדיינות משפטית שבה ממשלת ארה"ב תבעה את תעשיית הטבק על גרימת נזקים קשים לציבור לאורך עשרות שנים.

בפסק הדין המפורסם של השופטת גלדיס קסלר מבית המשפט הפדרלי משנת 2006 קבעה השופטת כי חברות הטבק הונו את הציבור לגבי נזקי העישון באמצעות תכנית מסודרת במשך עשרות שנים, וכי היצרניות יידרשו לפרסם הצהרות מתקנות וברורות בנוגע לסכנות שגורמים המוצרים שלהן, וכן הודאה מפורשת בכך שהונו את הציבור. התביעה עצמה, שהוגשה על ידי ממשל קלינטון נגד תעשיית הטבק כבר בשנת 1999 נמשכה שבע שנים, וגם לאחר פסק הדין התמשכו הערעורים שנים נוספות - עד שהסתיימו ממש לאחרונה.

הפרסומות בטלוויזיה יהיו פשוטות ובסיסיות: טקסט שחור על רקע לבן עם קריינות, אך הטקסים יהיו חדים וחזקים: הסברים על הנזקים הקשים שגורם העישון לבריאות, ועל כוחו הממכר של הניקוטין.

במודעות נכתב בין השאר שעישון הורג 1,200 אמריקאים ביום. נוסח אחר קובע כי בכל שנה מתים יותר אמריקאים מעישון מאשר מרצח, איידס, התאבדות, סמים, תאונות דרכים, ונזקי האלכוהול גם יחד. נוסח נוסף אומר ש"אמריקאים רבים עוברים לסיגריות לייט כי הם חושבים שהן פחות מזיקות - אך זה לא נכון. כל הסיגריות גורמות לסרטן, מחלות ריאה, התקפי לב ומוות בטרם עת - לייט, אולטרה לייט, טבעי וכו'. אין דבר כזה סיגריה בטוחה", וגם "עישון פאסיבי גורם לסרטן ריאות ומחלות לב בקרב מבוגרים שאינם מעשנים. 38 אלף אמריקאים מתים משנה מעישון פאסיבי".

"38 אלף אמריקאים מתים משנה מעישון פאסיבי"צילום: רויטרס

אך המודעות המעניינות ביותר נוגעות לתעשייה עצמה. החברות יהיו מחויבות למשל לפרסם את הנוסח הבא: "אלטריה, ר.ג'י ריינולדס, לורילרד ופיליפ מוריס ארה"ב תיכננו את הסיגריות במכוון כדי להפוך אותן לממכרות יותר". מודעה אחרת קובעת כי "חברות טבק שולטות בהשפעה של ניקוטין בדרכים רבות, כולל עיצוב הפילטר ובחירת נייר הגלגול כדי למקסם את צריכת הניקוטין, מוסיפות אמוניה כדי להפוך את טעם הניקוטין לפחות חזק, ושולטות בהרכב הטבק מבחינה פיסיקאלית וכימית".

בארה"ב כבר נשמעות טענות על כך שתעשיית הטבק עשתה ועושה הכל כדי שהמודעות הללו יהיו "בלתי מורגשות" ולא בולטות ככל הניתן. טענה נוספת היא שהשיבוץ בעיתונים ובטלוויזיה לא יגיע לקהל הצעיר שהוא הקהל החשוב ביותר מבחינת המלחמה בעישון.

תעשיית הטבק מוציאה כ- 9 מיליארד דולר על פרסום בשנה, שהם מיליון דולר בשעה. עדיין לא ידוע ההיקף הכספי של פרסום המודעות הכפוי, אבל ברור שהוא אפילו אינו מתקרב להוצאות על פרסום עצמי של התעשייה הרצחנית.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker