ליצמן יורה לעצמו ברגל: מה יעלה בגורל המהלכים הגדולים שקידם

ההתפטרות של שר הבריאות בזמן רגיש לרפורמות שקידם - תוכנית הסיעוד, ובייחוד רפורמת המזון המזיק - תדרוש ליווי צמוד בכנסת מול המאמצים של ענף המזון לטרפדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וליצמןצילום: עמית שאבי

נפל דבר - שר הבריאות יעקב ליצמן מסר הבוקר (א') את מכתב ההתפטרות שלו, כפי שאיים לעשות בעקבות העבודות של רכבת ישראל בשבת. מנקודת הראות של מערכת הבריאות, מדובר בתזמון רע במיוחד לשתי רפורמות שקידם במשך כהונתו. שני המהלכים המרכזיים של כהונת ליצמן - רפורמת סימון המזון המזיק ותוכנית הסיעוד, שהבשילו באותו יום ממש - בסכנה ממשית.

רק לפני שבוע, בבוקר יום שני הוא נלחם בוועדת הבריאות של הכנסת בנציג האיחוד האירופי שהגיע לנזוף בממשלת ישראל, שמעזה לסמן מוצרים באדום. בערבו של אותו יום כבר התייצב מול המצלמות יחד עם שר האוצר כחלון ויו"ר ההסתדרות ניסנקורן והכריז על המהלך שעליו הוא מדבר כבר כמעט עשור: תוכנית להרחבת הסיעוד לקשישים והכנסת טיפולי שיניים לקשישים לסל הבריאות.

והנה, שלושה ימים בלבד לאחר מכן, ליצמן הכריז על מהלך שנראה כמו ירייה ברגל של עצמו: התפטרות על רקע עבודות רכבת בשבת. אולי היתה זו הוראה מפטרונו הרבי מגור, אולי דאגה אמיתית לשבת. מה שבטוח הוא שליצמן צפוי לעשות כאן כאן בחירה מאוד ברורה: קדושת השבת קודמת לבריאות ולדאגה לשכבות החלשות. ואולי זה לא צריך להפתיע אף אחד.

אבל יעקב ליצמן הוא לא הסיפור כאן, אלא הציבור בישראל. ההתפטרות מגיעה ברגע קריטי: בלי ליצמן והכוח הפוליטי העצום שהוא נהנה ממנו - מרחפת סכנה אמיתית על שני המהלכים. במקרה של תקנות סימון המזון, ישנם כוחות כלכליים חזקים מאוד שההתפטרות של ליצמן נפלה עליהם כמתנה משמים ממש. יבואני המזון לא מסתירים את התנגדותם הגדולה לתוכנית; וגם התעשיינים, שבאופן רשמי תומכים בתוכנית, אך גם מאוד חוששים ממנה, ינסו לנצל את התזמון הנוח כדי לקדם מהלכים שידחו ויסרסו אותה.

יתקשה להעביר את הרפורמה ללא ליצמן? מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טובצילום: אוליבייה פיטוסי

כמו רכבת ישראל, גם יצרני המזון עבדו במהלך השבת – והעלו תרחישים אפשריים להשפעת התפטרותו של ליצמן על עתיד הרפורמה. רבים מקרב היצרנים סבורים כי התרחיש הכי טוב עבורם הוא מינוי שר בריאות שייקח את תפקידו החדש ברצינות. "אם נתניהו ימנה שר חדש לתיק, זה יכול לעצור את הרפורמה כי השר החדש ירצה ללמוד את הנושא לפני שהוא ממשיך לקדם אותו", אמר בסוף השבוע יצרן גדול.  

ליצרנים יש תוכניות לתקיעת הרפורמה ברגע שנתניהו ייקח לעצמו את תיק הבריאות (מתוך מחשבה שיצליח אולי להחזיר את ליצמן לתפקיד באמצעות קידום חוקים פרו חרדיים כמו חוק המרכולים). "למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, יהיה קשה מאוד להעביר את הרפורמה כמו שהיא, ללא התמיכה של ליצמן", אומר יבואן מזון. "הוא צריך שר פעיל שיגיע לדיונים וידאג להשמיע את עמדת הקואליציה. הרפורמה כבר עברה למישור הפוליטי בכנסת, ובר סימן טוב, עם כל הכבוד, אינו פוליטיקאי. משכך, הלחצים יעברו לחברי ועדת הבריאות, שדנה בתקנות".

בקרב היצרנים והיבואנים היו שהצטערו רק על כך שהתפטרותו של ליצמן לא הגיעה מוקדם יותר, לפני שהונחו התקנות החדשות על שולחן ועדת העבודה, הבריאות והרווחה: "אם הוא היה מתפטר לפני הגשת התקנות, זה היה הסוף שלהן. עכשיו, לאחר שהתפטר, הן ייצאו לפועל - אך ייתכן שיידחו או יוחלשו", אמר היבואן. 

במקרה של רפורמת הסיעוד יש לליצמן שותפים חזקים - שר האוצר כחלון ויו"ר ההסתדרות ניסנקורן - אך כבר ראינו מהלכים גדולים שיורדים לטמיון בגלל פירוק ממשלה והליכה לבחירות. גם אם התוכנית תספוג מכה "קלה", כמו ביטול תוכנית השיניים לקשישים, עבור הקשישים עצמם זו תהיה מכה אנושה.

ההכרזה על רפורמת הסיעוד. מימין: יצחק כהן, יעקב ליצמן, משה כחלון ואבי ניסנקורןצילום: אוליבייה פיטוסי

בהנחה שליצמן אכן יתפטר, ולא ימצא דרך לחזור למשרד הבריאות (כסגן שר למשל), האחריות על המשך קידום שתי התוכניות תעבור לאנשים אחרים, שיצטרכו להתמודד עם לחצים כבדים. במקרה של תוכנית סימון המזון, איש המפתח הוא יו"ר ועדת הבריאות, אלי אללוף (כולנו), שיצטרך להנהיג את הוועדה לאישור התקנות בעת שהוא וחבריה צפויים לעבור מכבש של לחצים מצד הלוביסטים של יצרני המזון והיבואנים.

אם ראש הממשלה יחזיק בתיק הבריאות, הלוביסטים יתקשו להגיע עד אליו עם הטרוניות שלהם, וכך גדל הסיכוי שהם יחליטו לרכז את מאמציהם להחלשת הרפורמה בהשפעה על חברי הוועדה עצמם - ובעיקר כשמנכ"ל משרד הבריאות נמצא בעמדת חולשה ויתקשה לעמוד בפרץ.

עבור ליצמן ובר סימן טוב, נושא הסימון בחזית האריזה - להבדיל מסימון בגב האריזה, כפי שמעוניינים היבואנים והאיחוד האירופי - היה עניין של ייהרג ובל יעבור. ואולם לא בטוח שכך יהיה עבור השר שיחליף את ליצמן, או עבור נתניהו.

במקרה של תוכנית הסיעוד, יש לקוות שכחלון וניסנקורן ידאגו לאישורה והכנסתה לתקציב 2019 כפי שהבטיחו, בלי קיצוצים ובלי תרגילים. העובדה שיהדות התורה לא פורשת מהקואליציה מעלה במידה מסוימת את ההיתכנות לאישור המהלכים, שכן ליצמן יוכל להמשיך לדחוף למימושם גם ללא תואר השר.

דבר אחד בטוח: ההתפטרות של ליצמן פותחת מחדש את המשחק בשתי החזיתות, ולפחות מהבחינה הזאת - אלה לא חדשות טובות לציבור בישראל.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker