הפספוס של תוכנית הסיעוד: האם הטרטור של הקשישים יימשך?

תוכנית הסיעוד החדשה היא בשורה גדולה לציבור. ועם זאת, היא לא מטפלת די במה שמשרד הבריאות הגדיר בעצמו כבעיה האקוטית בטיפול בקשישים סיעודיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשישה והמטפלת שלה (למצולמות אין קשר לכתבה)
קשישה והמטפלת שלה (למצולמות אין קשר לכתבה)צילום: אלון רון

תוכנית הסיעוד החדשה שהציגו אתמול (ג') השרים היא כמה וכמה צעדים חשובים בכיוון הנכון - חיזוק הטיפול בקשישים בקהילה, פתרון סביר לנפגעי הביטוחים הקבוצתיים, ביטול מבחני ההכנסה לבני המשפחה וטיפולי שיניים לקשישים. כל אלה הם בשורות גדולות מאוד לציבור.

עם זאת, התוכנית לא מטפלת מספיק בבעיה שמשרד הבריאות עצמו הגדיר שוב ושוב כבעיה אקוטית בטיפול בקשישים סיעודיים: המעמסה הביורוקרטית האיומה.

אחד הקשיים הגדולים ביותר שמשפחות של קשישים סיעודיים נדרשות להתמודד איתם הוא הנפילה בין הכסאות - רשימת הגורמים שאחראים על הקשיש הסיעודי היא בלתי נגמרת, וכוללת בין השאר את קופות החולים, משרד הבריאות, משרד הרווחה, הביטוח הלאומי, רשויות מקומיות, חברות סיעוד, ועוד ועוד.

במהלך השנים דיברו במשרד הבריאות שוב ושוב על הצורך לבצע שינוי מבני שיפחית את הביורוקרטיה והטרטור למינימום, באמצעות קביעת גורם יחיד שיהיה אחראי על כל הטיפול הסיעודי בקשיש. נושא אחר שדובר בו רבות הוא העברת האשפוז הסיעודי שנמצא היום באחריות המדינה לידי קופות החולים, ובכך לתת להן תמריץ אדיר לעכב ולמנוע את ההידרדרות הרפואית של הקשיש למצב של אשפוז. כיום, ברגע שקשיש מגיע למצב של אשפוז סיעודי הוא עובר לאחריות המדינה, ולמעשה "יורד מהראש של קופת החולים". כך, באופן פרדוקסלי, לא רק שלקופות החולים אין תמריץ אמיתי לשמור על בריאותו של הקשיש בקהילה, אלא שאולי יש להן אפילו תמריץ הפוך.

הרפורמה החדשה אמנם מפחיתה ביורוקרטיה בצמתים שונים של הטיפול באדם הסיעודי - היא מוסיפה פונקציה של מתאמי טיפול (קייס מנג'ר) שיעזרו לקשישים בסבך הביורוקרטי - אך לא ברור מתי השירות הזה ייכנס לתוקף ובאיזו רמה הוא יהיה; היא כן מפחיתה ביורוקרטיה עם ביטול מבחני ההכנסה לילדים, מוסיפה "טופס מאוחד ומבחן אחד" לכל קשיש סיעודי, ושואפת להגדיל את המעורבות של קופת החולים בטיפול בבית הקשיש. 

ואולם, היא אינה נותנת את הפתרון האולטימטיבי של גורם אחראי יחיד שאחראי לטיפול בקשיש, וגם לא מעבירה את האשפוז לקופות החולים. הפיצול בין הגורמים האחראים ממשיך להתקיים. במשרד הבריאות הסבירו לנו כי נושא העברת האחריות על האשפוז לקופות החולים עדיין לא סוכם, וכי יתקיים על כך דיון במהלך 2018. אך יש בכך פספוס של שעת כושר נדירה: אירוע שבו המדינה מוכנה להשקיע 1.7 מיליארד שקל ברפורמה הוא הזדמנות נדירה לדרוש גם שינוי מבני שיבטיח שלקופות החולים יהיה אינטרס אמיתי לשמור על בריאות המבוטחים שלהם, ולמנוע את ההידרדרות לאשפוז היקר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker