הבשורה הגדולה בתוכנית הסיעוד החדשה של כחלון

בניגוד להבטחות, במסיבת העיתונאים לא הוכרז על ביטוח חדש, אלא בעיקר על שיפור הביטוח הסיעודי הממלכתי שכבר קיים היום ■ למרות זאת, חלק מהשיפורים משמעותיים ועשויים לייתר את הצורך לרכוש ביטוח סיעודי פרטי

מירב ארלוזורוב
אדם סיעודי על כיסא גלגלים
ארכיון, למצולמות אין קשר לכתבה

מסיבת העיתונאים הבהולה שכינסו שר האוצר ושר הבריאות, עם הכותרת על ביטוח סיעודי ממלכתי, יצרה לא מעט ציפיות שווא. ביטוח סיעודי ממלכתי היה בישראל עוד לפני כינוס מסיבת העיתונאים, וגם אחריה הוא נשאר פחות או יותר אותו ביטוח ממלכתי. השינוי הוא בעיקר באיכות, וזהו בהחלט שינוי ראוי.

השיפור האיכותי המהותי ביותר הוא הרחבת מספר שעות הטיפול בבית שמעניק הביטוח הלאומי – 30 שעות שבועיות לכל היותר, במקום 22 שעות שבועיות לכל היותר. זהו שיפור ניכר, שהופך את הטיפול הסיעודי של הביטוח הלאומי לכזה שניתן אפילו להסתפק רק בו. כלומר, אוכלוסיות חלשות יכולות להסתדר אפילו רק עם שעות הסיעוד שהן תקבלנה חינם מהביטוח הלאומי, בלי צורך לרכוש ביטוח סיעודי פרטי.

יחד עם זה, חייבים להדגיש שלא היה שינוי בתנאי הזכאות לטיפול של הביטוח הלאומי. אוכלוסיות עשירות עדיין אינן זכאיות לקבל את השירות מהביטוח הלאומי. מבחני ההכנסה בביטוח הלאומי לא שונו ובשל כך לא היה גידול באוכלוסייה המכוסה על ידו.

שינוי קל במבחני ההכנסה היה רק במשרד הבריאות. מעתה הזכות לאשפוז סיעודי לא תהיה תלויה במבחן הכנסה של ילדי הקשיש, אלא רק בהכנסתו שלו. הדבר יפשט מאוד את הביורוקרטיה של קבלת אישור לאשפוז סיעודי, אך עדיין ניתן להניח שהנחה ניכרת באשפוז סיעודי תישאר זכות של אוכלוסיות מוחלשות מאוד בלבד. גם כאן כמעט ולא הורחבה האוכלוסייה הזכאית לסיוע.

מימין: סגן שר האוצר, יצחק כהן; שר הבריאות, יעקב ליצמן; שר האוצר, משה כחלון; יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן
מימין: סגן שר האוצר, יצחק כהן; שר הבריאות, יעקב ליצמן; שר האוצר, משה כחלון; יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורןצילום: אוליבייה פיטוסי

שיפור איכות מהותי נוסף נוגע לטיפול הבריאותי בקשיש, כלומר לרצף הטיפולי בו. עד היום הקשישים הסיעודיים היו נזרקים בין כתובות שונות – קופות החולים היו מטפלות בהן בריאותית בלבד, אבל ללא התייחסות לתלות הסיעודית; הביטוח הלאומי טיפל בתלות הסיעודית בבית, ומשרד הבריאות טיפל באשפוז הסיעודי. לא היתה אף כתובת שראתה את צרכי הקשיש במלואם.

התוכנית החדשה מנסה לטפל בכשל הזה בשתי דרכים מרכזיות: האחת, להגביר את האחריות של קופות החולים למצב הקשיש הסיעודי בבית באמצעות חיוב הקופות לבצע ביקורי רופאים ואחיות בבית הקשיש. השני הוא יצירת קשר ורצף טיפולי בין קופות החולים, הביטוח הלאומי ומשרד הבריאות. הקשר ייווצר באמצעות תמריצים שיינתנו לכל הגופים לשיתוף פעולה בינהם, הקלה ניכרת בביורוקרטיה של שלושת הגופים, וכן בניית קייס מנג'ר שיסתכלו על כל צרכי הקשיש. התוכנית הזו היא חשובה, אבל הצלחתה תלויה בפרטי הביצוע שלה.

באופן תמוה צורפו לתוכנית הסיעוד גם טיפולי שיניים חינם לקשישים. זוהי הטבה חשובה, אבל אין לה שום קשר לביטוח סיעודי.

התוכנית, שעיקרה הוא שיפור איכות הביטוח הסיעודי הממלכתי הקיים, ולא יצירת ביטוח סיעודי חדש - כפי שניתן היה להבין כותרת מסיבת העיתונאים - צפויה לעלות כ-1.5-1 מיליארד שקל בשנה.

הרצון של שר האוצר להימנע מהעלאת מסים הביא להחלטה כי הסכום ימומן מהתקציב ישירות, ולא באמצעות העלאת מס בריאות, כפי שהציע השר ליצמן. זה התאפשר בגלל שמדובר בתוכנית שמורכבת ממספר צעדים מדודים, שאינם משנים סדרי עולם ושניתן לממן אותם בקלות יחסית. מהבחינה הזאת, מדובר בתוכנית שקולה וראויה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker