עשרות אלפי שקלים בחודש: חוזה השכר החדש של יו"ר מד"א לשעבר

נעם יפרח ישמש יועץ חיצוני לענייני הצלב האדום - תפקיד שביצע בעבר כיו"ר וכעת נפתח עבורו תקן נפרד ■ חוזה ההעסקה הנדיב הובא לידיעת הוועד המנהל רק לאחר חתימתו, ובעקבות ביקורת הוחלט לפתוח אותו ■ מד"א: "פורסם מכרז פומבי, התשלום בהתאם לתעריף הנהוג"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל מד"א אלי בין בבית הדין הצבאי ביפו. מאחורי דובר מד"א, זקי הלר
מתנגד לחוזה. מנכ"ל מד"א, אלי ביןצילום: ניר קידר

יו"ר מגן דוד אדום לשעבר, ד"ר נעם יפרח, שסיים את תפקידו בארגון לפני חצי שנה — נשכר כיועץ בתשלום לענייני הצלב האדום במד"א; זהו תפקיד חדש שלא היה קיים בארגון עד כה, ויפרח עצמו ביצע אותו בעבר כחלק מעבודתו כיו"ר — כך נודע ל–TheMarker. חוזה ההעסקה הנדיב של יפרח הובא לידיעת הוועד הפועל של הארגון רק לאחר שנחתם, ונתקל בהתנגדות של מנכ"ל מד"א, אלי בין.

יפרח כיהן בתפקיד יו"ר מד"א בין 2004 ל–2017. לפני כחצי שנה סיים את תפקידו ובמקומו מונה הרב אברהם מנלה, לשעבר מנכ"ל חברה קדישא תל אביב. החוזה שנחתם עם יפרח למשרת הייעוץ נדיב במיוחד: נקבע בו תשלום לפי תעריף שירות המדינה ליועצים (כ–300 שקל לשעה), אך במד"א התחייבו לשלם ליפרח לפי מספר מינימלי של שעות עבודה בחודש (עשרות רבות של שעות). כלומר, השכר ההתחלתי שלו יסתכם בעשרות אלפי שקלים בחודש — בלי קשר להיקף העבודה שיבוצע בפועל. בנוסף, כלל החוזה הוצאות נלוות וכן תשלום עבור טיסות לחו"ל והוצאות אש"ל.

בתחילת השבוע התכנס הוועד הפועל של מד"א במיוחד כדי לדון בחוזה של יפרח. זאת, בעקבות ביקורת שנמתחה עליו מצד כמה מחברי הוועד הפועל. בתום הדיון הוחלט לפתוח את הסכם השכר ולתקנו.

במד"א אומרים כי הארגון פירסם בעיתונים מכרז פומבי לתפקיד שבו זכה יפרח, משום שמד"א היא חברה בארגון הצלב האדום העולמי והוועד הפועל של מד"א קבע שיש צורך ביועץ לענייני הצלב האדום. עוד נמסר ממד"א כי "הסכום שמשולם ליפרח הוא בהתאם לתעריף הנהוג במדינה, וכל שעות הפעילות מפוקחות על ידי נשיא מד"א".

עם זאת, בארגון לא השיבו על שאלות TheMarker לגבי היקף שעות העבודה החודשי שהובטח ליפרח במסגרת התפקיד, מספר המועמדים שניגשו למכרז, נימוקי הבחירה ביפרח ועוד.

מבקר המדינה המליץ לקצוב את כהונת היו"ר

מד"א הוא ארגון ההצלה הגדול בישראל, ופעילותו כתאגיד ציבורי מוסדרת בחוק מגן דוד אדום מ–1950. תקציבו השנתי הוא כ–700 מיליון שקל, מהם כ–70% מגיעים משירותים שהארגון מוכר, לרבות אמבולנסים ובנק הדם; כ–20% מגיעים מתרומות, והיתר — ממכירת שירותים למדינה.

יפרח שימש יו"ר מד"א בהתנדבות בין 2004 ל–2017, ובעבר עלתה כמה פעמים הדרישה לקצוב את כהונתו. בדו"ח מבקר המדינה מ–2011 נקבע כי כיו"ר הוועד המנהל, היה יפרח מעורב בניהול התרומות למד"א בסך יותר מ–100 מיליון שקל בשנה ובאופן הקצאתן, אף שאמורה להיות הפרדת רשויות בין הוועד לבין הניהול. באותו דו"ח המליץ המבקר לקצוב את כהונתו של היו"ר ואת כהונת המנכ"ל אלי בין — אך ההמלצה לא יושמה.

ב–2014 התפתח עימות בין מד"א לבין משרד הבריאות בשאלת המשך כהונתו של יפרח: היועץ המשפטי לממשלה ומשרד הבריאות קבעו שאין להעניק לו כהונה נוספת, ואילו הארגון טען, באמצעות משרדו של עו"ד יעקב וינרוט, כי מגבלה זו חלה רק על חברי הוועד הפועל ולא על היו"ר, וכי מד"א אינו כפוף ליועץ המשפטי לממשלה. בסופו של דבר סיים יפרח את כהונתו רק לפני חצי שנה — וכעת שב לארגון, הפעם כיועץ חיצוני בתשלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker