כבל מקדם איסור מקיף על פרסום וקידום מכירות של מוצרי טבק

הצעת החוק של יו"ר ועדת הכלכלה מבוססת על החלטת ממשלה ממאי 2011, שנפלה לאחר התנגדות של תעשיית הטבק והעיתונים ■ משרד הבריאות מתנגד להצעה, ומציע במקום שעל כל פרסום למוצר טבק ברשת או בעיתון, יוקצה שטח זהה לפרסום נגד עישון

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ איתן כבל
רוני לינדר

הצעת חוק שאוסרת כמעט כליל על פרסום סיגריות ומוצרי טבק הונחה על שולחן הכנסת. על פי ההצעה של ח"כ איתן כבל (העבודה), יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, יחול איסור מקיף על כל פרסומת למוצרי טבק, קידום מכירות ומתן חסות. עם זאת, הצעת החוק משאירה פתח למספר מצומצם של ערוצי פרסומת הממוקדים במעשנים בלבד, שיחשפו לפרסומת באופן רצוני.

נכון להיום, אסור לפרסם סיגריות בכלי התקשורת האלקטרוניים — כלומר רדיו וטלוויזיה, הקרנות פומביות של סרטי קולנוע, הצגות ופסטיבלים, עיתונות ודברי דפוס המיועדים לנוער, כלי תחבורה ציבוריים פנים־ארציים ועוד. עם זאת, החוק עדיין מתיר פרסום של מוצרי טבק בתנאים מגבילים מאוד בעיתונות הכתובה שאינה מיועדת לנוער, באינטרנט ובשילוט חוצות.

"לא רודף מעשנים"

הצעת החוק של כבל עלולה להביך את שר הבריאות, יעקב ליצמן, אם וכאשר תעלה לוועדת השרים לחקיקה. זאת מכיוון שהיא מבוססת כמעט מלה במלה על החלטת ממשלה שהתקבלה כבר במאי 2011, בקדנציה הקודמת של ליצמן בראש המשרד, בהתבסס על המלצותיה של הוועדה הציבורית למניעת נזקי העישון שהוא עצמו מינה. ההצעה נפלה מאוחר יותר במהלך כהונתה של הממשלה הקודמת, לאחר מאבק רציני של תעשיית הטבק ושל העיתונים נגדה.

"עד לפני עשור הייתי מעשן כבד של שלוש קופסאות ביום", מספר כבל, "היום אני לא מסוגל להריח סיגריות — אך אני גם לא רודף מעשנים. אולם נדהמתי להיווכח באחרונה שלא רק שמספר המעשנים לא ירד בשנים האחרונות, אלא חלה עלייה. זאת היתה הפתעה איומה עבורי, ולכן החלטנו לחזור לעסוק בעניין".

לדבריו, "הרי הכל כתוב, הכל מוכן, צריך רק לבצע. אם היו מבצעים את החלטת הממשלה — לא היתה נדרשת חקיקה נוספת". הוא הוסיף כי "גם אם החקיקה הפרטית היא לא זו שמתקבלת — היא מדרבנת את המערכת לעשייה".

משרד הבריאות מגבש הצעה מחודשת

בתגובה לשאלה אם משרד הבריאות יתמוך בהצעה שמבוססת על החלטה שלו עצמו, נמסר מהמשרד כי הוא "נמצא בשלבים הסופיים של גיבוש הצעת חוק מחודשת בנושא, המבוססת בעיקרה על הצעת החוק הקודמת". במסגרת הצעה זו תורחב תכולת החוק גם למוצרי עישון ואידוי, ולא רק מוצרי טבק — וכן תיקבע חובת פרסום נגדית, שלפיה על כל פרסום למוצר טבק באינטרנט או בעיתון יוקצה שטח זהה לפרסום נגד עישון. זאת, במטרה למנוע פגיעה בהכנסות של גופי התקשורת השונים מפרסום.

"לאור מורכבות הצעת החוק והשלכותיה הרחבות על הבריאות, הכלכלה, שוק העיתונות והפרסום ועוד, יהיה נכון שהיא תגובש בתוך הממשלה ועם כלל הגורמים הרלוונטיים, ותובא כהצעת חוק ממשלתית ולא כהצעת חוק פרטית", נמסר ממשרד הבריאות.

מלשכת שר הבריאות הוסיפו כי "מהלכים אלה שיזם שר הבריאות במטרה להילחם בנגע העישון ונזקיו הם תקדימיים ופורצי דרך. יש להצטער על ניסיונות חוזרים ונשנים מצד גורמים שונים למצוא ליקויים בדרכי המאבק הממשלתי בעישון, ללא סיבה מוצדקת וללא בסיס. העובדה היא שדווקא השר ליצמן הוא זה שיוזם את המהלכים האלה, לעומת קודמיו שלא יזמו צעדים כאלה, וכעת מוצאים עילה לתלונות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker