תכירו: רשת מרכזי הבריאות החדשה שכבר שווה רבע מיליארד שקל - ותתחרה באסותא

איש העסקים צביקה בארינבוים ושותפיו הקימו את נארא - שנהפכה בשקט לשחקן חדש ומרכזי בתחום הרפואה הכירורגית בישראל ■ ויש גם קלף סודי: מנכ"ל איכילוב לשעבר גבי ברבש, שמסייע לבארינבוים בהקמת הרשת

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צביקה בארינבוים, בעלי נאראצילום: ניצן חרמוני
רוני לינדר

בשקט בשקט, כמעט מתחת לרדאר, נהפכת חברת נארא שבבעלות איש העסקים צביקה בארינבוים ושותפיו, חברת קיסריה שבבעלות צבי ברק ובית ההשקעות אלטשולר שחם, לשחקן חדש ומרכזי בתחום הרפואה הכירורגית בישראל.

מלבד העסקה של רכישת 40% מנארא על ידי קופת חולים מאוחדת תמורת 107 מיליון שקל – נמצאת הרשת על סף חתימה על עסקה נוספת: חברת הביטוח הפניקס צפויה לרכוש 20% ממנה תמורת כ-50 מיליון שקל. עם השלמת העסקות תהפוך מאוחדת לבעלת המניות הגדולה ביותר בנארא (בירנבאום עצמו מחזיק 25% מנארא, ושני השותפים צבי ברק ואטשולר שחם 7.5% כל אחד).

פרופ' גבי ברבשצילום: ניר כפרי

כבר כיום מחזיקה הרשת בבית החולים הפרטי החיפאי אלישע, שבו שישה חדרי ניתוח גדולים (בהם מתבצעים ניתוחים מורכבים הדורשים אשפוז ארוך), ועוד שני חדרי ניתוח בינוניים. בנוסף, בונה הרשת מרכז כירורגי גדול עם שבעה חדרי ניתוח בעפולה, ומחזיקה רישיונות לפתיחת חדרי ניתוח בבית שמש ובבאר שבע.

אך זה לא הכל: בחודשים הקרובים תחנוך הרשת את המרכז הכירורגי החדש שלה ברמת החייל בתל אביב, שיכלול תשעה חדרי ניתוח קטנים ובינוניים. המרכז החדש סמוך לבית החולים הפרטי הגדול בגוש דן, אסותא רמת החייל שבבעלות מכבי, והוא צפוי לאתגר את המונופול של אסותא באזור.

בארינבוים החל את מסע הרכישות וההתרחבות שלו לפני שנתיים, עם רכישת מרפאת נארא ברמת גן (שצפויה לעבור לרמת החייל), ומאז התמקצע ולמד היטב את התחום. בארינבוים הבין כי בדומה לרשת אסותא, שחלק נכבד מפעילותה הוא במימון ציבורי (דרך טופסי 17), כך גם הרשת החדשה והצומחת לא תוכל להתבסס על רפואה פרטית בלבד, שהולכת ומצטמקת בעידוד נמרץ של הממשלה. זה גם התמריץ הגדול לעסקה החדשה של קופת חולים מאוחדת.

מי שמלווה את המהלכים של בארינבוים מהרגע הראשון הוא לא אחר מאשר מנהל בית החולים איכילוב לשעבר, פרופ' גבי ברבש, שמגדיר את עצמו מאז ומתמיד כאיש הרפואה הציבורית. ברבש הוא יו"ר הדירקטוריון של נארא, ומסייע לבירנבאום באסטרטגיה ובתכנון המתקנים וחדרי הניתוח של הרשת.

בית החולים אלישע בחיפהצילום: חגי פריד

כשמזכירים לברבש את הלהט בו יצא בעבר נגד בריחת רופאים מאיכילוב לאסותא, והמחיר שגובה המערכת הפרטית מבתי החולים הציבוריים, הוא אומר: "הובאתי למערכת כדי לדאוג ולוודא שכל הפעילות ברשת מתבצעת בסטנדרטים מקצועיים ואיכותיים הכי גבוהים. אני איש הרפואה הציבורית ועדיין תופס את עצמי ככזה. מה שמסייע לי ליישב את הדיסוננס האפשרי, הוא ההבנה שהמערכת מתכוונת לתת שירות דרך טופסי 17 (ציבורי) — זאת תהיה מערכת בעצימות תקציבית נמוכה שתוכל לספק שירות מעולה, בתעריפים הציבוריים של מדינת ישראל. הכניסה של שחקן כזה לשוק תאפשר זמינות גבוהה וטובה יותר לחולים במערכת הציבורית, ובתנאים טובים יותר".

לדברי ברבש, "קל לי יותר, גם כי בחדרי הניתוח הקטנים והבינוניים מטפלים בסוג אוכלוסייה שלא נמצאת בראש מעייניהם של מרכזים רפואיים כמו איכילוב, רמב"ם ותל השומר, שמתעסקים בניתוחים הגדולים. אלה חולים שזקוקים לניתוחים מינוריים וקטנים יותר, שלעתים נדחקים הצדה בבתי החולים הציבוריים הגדולים, כך שזו לא בדיוק תחרות ראש בראש".

זה נחמד שתהיה פעילות ציבורית בנארא כמו שיש באסותא — אבל מחר יכולה להתחלף ממשלה ולהחליט שהיא מטפחת דווקא את המערכת הפרטית.

"אני מאמין שמדינת ישראל הולכת לקראת מערכת ציבורית ולא פרטית, ושהפתרון האמיתי לרפואת האשפוז היא מערכת ציבורית ולא פרטית. אני לא חושב שיהיה מצב שבו יקום שר אוצר ויחליט לשנות את הכיוון הזה, שאליו חוק ההסדרים הוביל בשלוש השנים האחרונות. הכיוון הזה כל כך מוטמע בתודעה ובאמונה — הן של הציבור הרחב והן אצל קובעי המדיניות הציבורית — שאף אחד לא יוכל ללכת נגדו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker