משרד הבריאות מודה: עלייה בתחלואה בסלמונלה מביצים

ל-Themarker נודע על התפרצות זן אלים של חיידק הסלמונלה במעון בדימונה, בעקבותיה חלו לפחות 7 פעוטות ■ משרד הבריאות: "קיימת סבירות גבוהה שמקור החיידק הוא בביצים, אך טרם אותר מקור ספציפי או ודאי"

עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גן ילדים
צילום: תומר אפלבאום

משרד הבריאות מודיע על עלייה בתחלואה מסלמונלה מביצים. בהודעה שפירסם נכתב כי "בתקופה האחרונה נצפתה עלייה בשכיחות של סלמונלה אנטריטידיס - זן של חיידק הסלמונלה - ב-14 מדינות באירופה וגם בישראל. החיידק גרם לתחלואת מעיים ואף למספר צברים של תחלואה ב-2016 ו-2017. על פי המידע הקיים בידי משרד הבריאות, קיימת סבירות גבוהה שמקור החיידק הוא בביצים, אך טרם אותר מקור ספציפי או ודאי".

עוד נכתב בהודעת המשרד כי המקור לחיידק באירופה הוא ככל הנראה בביצים שמקורן בפולין. ארועי ההתפרצות נרשמו, בית היתר, בבריטניה, הולנד, איטליה, הונגריה, נורווגיה ושוודיה. 218 מקרי תחלואה אובחנו שם, וכן אירעו שני מקרי מוות, אחד מהם של ילד בן 5 מקרואטיה.

חיידק בגן הילדים

בשבוע שעבר פורסם כי 30 ילדים בני שנה עד שנתיים מפעוטון בירושלים נדבקו בחיידק אלים של הסלמונלה, ושניים מהם אושפזו. משרד הבריאות לא מפרט בהודעתו בכמה אירועי תחלואה מדובר, אולם ל-TheMarker נודע שב-9 באפריל אותר החיידק ב-11 ילדים במעון של נעמת בדימונה, כשאצל שבעה מהם נמצא חיידק הסלמונלה האלים אינטיריטידיס.

בפנייתנו בתחילת השבוע שעבר למשרד הבריאות בשאלה האם בחודשים האחרונים נודע על התפרצויות נוספות במעונות אחרים, מלבד האירוע בירושלים. במשרד הבריאות אמרו בתחילה כי לא ידוע להם על אירועי תחלואה נוספים, ורק אחרי פנייה נוספת ואזכור של התפרצות הסלמונלה בפעוטון בדרום, נמסר ממשרד הבריאות אודות האירוע במעון בדימונה.

בשבוע בו פורסם דבר התפרצות הסלמונלה בגן הילדים בירושלים אובחנו על ידי מועצת הלול והשירותים הוטרינריים במשרד החקלאות משקים בצפון הארץ הנגועים בסלמונלה מהזן האלים. על אף הסכנה, הודעה לא נמסרה לציבור עד אחרי פרסום הדבר ב-TheMarker, ולא נעשה הליך של ריקול  - איסוף ביצים ששווקו מאותם משקים וקיימת אפשרות שעודן מצויות בשוק ובבתי צרכנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום