לא מוותרת: איריס לוונשטיין מבקשת דיון נוסף בבג"ץ - הפעם כעותרת ציבורית

לוונשטיין, שהפסידה בעתירתה לבג"ץ לאפשר לה להתמודד במכרז לניהול בית החולים וולפסון אף שאינה רופאה, מבקשת להעמיד לדיון את הסוגיה העקרונית ■ "לא יכלה לעמוד מנגד נוכח המחיר שהציבור משלם בשל כניעת המדינה לגילדת הרופאים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איריס לוונשטיין-לויצילום: עופר וקנין
רוני לינדר

איריס לוונשטיין, מנהלת קרן המחקרים של בית החולים וולפסון שהפסידה בעתירתה לבג"ץ בבקשה להתיר לה לגשת למכרז לניהול בית החולים אף שאינה רופאה - הגישה אתמול (ד') בקשה לקיום דיון נוסף בעניינה. נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, העבירה את הבקשה לתגובת המדינה.

לוונשטיין, באמצעות עורכות דינה ורד גרטל והשופטת בדימוס מיכל שקד, אינה מבקשת כבפעם הקודמת צו מניעה למכרז לניהול בית החולים, ומגדירה את עצמה כ"מעין עותרת ציבורית" שמטרתה "להעמיד את הסוגיה העקרונית שבדיון על מכונה". לדבריה, היא הגישה את עתירתה משום שהיא "נוכחת בפשרות הניהוליות הנעשות בשם מינוי רופאים בלבד למנהלי בתי חולים... ומשלא יכלה יותר לעמוד מנגד נוכח המחיר שהציבור משלם בשל כניעת המדינה לגילדת הרופאים, ובהיעדר כל נימוק ענייני להפרת החוק". 

הבקשה מתבססת כצפוי על דעת המיעוט של השופט מני מזוז, שקבע כי משרד הבריאות פעל באופן בלתי סביר כאשר קבע כי רק רופאים יכולים לגשת למכרזים לניהול בתי חולים ממשלתיים. דעת הרוב בפסק הדין, עליה חתומים השופטים עוזי פוגלמן ויצחק עמית, התבססה על נימוקים פורמליים וקבעה כי המדינה לא חרגה ממתחם הסבירות כאשר קבעה כי רישיון רפואה יהיה תנאי סף במכרזים לניהול בתי חולים. בפסק דינם כמעט ולא התייחסו השניים לסוגיה העקרונית, ואף ציינו כי המדינה בהחלט רשאית לאפשר גם למי שאינו רופא להתמודד לתפקיד.

לוונשטיין מבקשת להחזיר את הדיון מהסוגיה הטכנית-פורמלית לסוגיה העקרונית: האם גם מנהלים שאינם רופאים יכולים וראויים לנהל בתי חולים והאם הדבר אף עשוי לשפר את תפקוד מערכת הבריאות. לטענתה, שופטי הרוב קבעו בפסק הדין "הלכות אשר עומדות בסתירה להלכות קודמות, ומשום שמדובר בהלכות חדשות, בעלות חשיבות עקרונית וציבורית", יש מקום לדיון מחודש בהן. עוד טוענת לוונשטיין כי פסק דינם של שופטי הרוב מתעלם מהתיקון שנעשה ב-1998 בחוק ההסדרים שקבע כי יש לאפשר גם למי שאינו רופא להתמודד לתפקיד ניהול בית חולים - תיקון שהשופט מזוז התמקד בו בדעת המיעוט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker