העליון: איריס לוונשטיין לוי לא תוכל להתמודד על ניהול בית החולים וולפסון - בריאות - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

העליון: איריס לוונשטיין לוי לא תוכל להתמודד על ניהול בית החולים וולפסון

בפסק דינו של השופט פוגלמן מודגש כי החלטת המדינה להציב את רישיון העיסוק ברפואה כתנאי סף במכרז לניהול בתי חולים אינה חורגת ממתחם הסבירות

5תגובות
איריס לוונשטיין
עופר וקנין

בית המשפט העליון דחה היום (ג') את עתירתה של איריס לוונשטיין לוי לאפשר לה להתמודד על ניהול בית החולים הממשלתי וולפסון, למרות שאינה רופאה. העתירה של לוונשטיין, מנהלת קרן המחקרים של בית החולים, נדחתה ברוב של שניים נגד אחד, כאשר השופט מני מזוז היה בדעת מיעוט וסבר כי יש לקבל את עתירתה של לוונשטיין לוי.

בפסק דינו של השופט פוגלמן הוא מדגיש כי החלטת המדינה להציב את רישיון העיסוק ברפואה כתנאי סף במכרז לניהול בתי חולים אינה חורגת ממתחם הסבירות, וכי אל לו לבית המשפט להחליף את שיקול דעתה של הרשות המינהלית, דהיינו משרד הבריאות.

פוגלמן מציין כי קביעת תנאי הסף היא שאלה של מדיניות ציבואית שנטועה "בלב שיקול דעתו של משרד הבריאות", וכי לוונשטיין לוי לא הצליחה להוכיח כי מדובר בהחלטה בלתי סבירה באופן המצדיק התערבות בית המשפט. 

עם זאת הוא מדגיש גם כי מדובר בהחלטה טכנית במהותה, שאין משמעותה כדי בית המשפט סבור כי בתי חולים צריכים להיות מנוהלים על ידי רופאים דווקא. הוא אף מציין כי יש מקום להמשך הדיון הציבורי בסוגיה וכי דחיית העתירה "לא סותמת את הגולל על בחינה מחודשת בעתיד של מודל ניהול על ידי הגורמים המוסמכים". 

השופט עמית הצטרף לדעתו של פוגלמן וקובע כי העובדה שסעיף 26 לפקודת העם מאפשר למי שאינו רופא להתמנות למנהל בית חולים אין משמעה כי המדינה לא רשאית לקבוע זאת כתנאי סף. 

לעומתם השופט מזוז קובע כי למדינה לא הייתה זכות להתעלם מסעיף 26 לפקוד בריאות העם שחוקק בחוק ההסדרים בדיוק למטרה זו: כדי לבטל את ההוראה בחוק שהייתה קיימת עד אז לפיה רק רופא רשאי לנהל בית חולים ממשלתי.

לדבריו, הסעיף לא חוקק במקרה אלא עמדה מאחוריו חשיבה של המדינה לפיה יש לאפשר גם למי שאינם רופאים לנהל בתי חולים, כחלק מניסיון לשפר את איכות הניהול במערכת הבריאות. מזוז גם מזכיר כי רק לאחרונה איפשר בית המשפט לאדם שאינו רופא לנהל את משרד הבריאות, כי הנהלת וולפסון וגורמים בולטים נוספים במערכת הבריאות תומכים בלוונשטיין לוי, כי בחו"ל וגם בבתי חולים ציבוריים וקופות החולים בישראל יש מנהלים שאינם רופאים.

לוונשטיין לוי אמרה בתגובה כי היא שוקלת הגשת בקשה לדיון נוסף. "צר לי על החלטת בית המשפט ואני סבורה שכולנו, כחברה, הפסדנו", אמרה.

"אני גאה במאבק. אני גאה בכך שהצבנו על סדר היום הציבורי את הנושא. אני מעריכה את התגייסותם של בכירי המערכת בעבר ובהווה, כמו גם עשרות רבות של אנשי השטח, רופאים ומנהלי מחלקות לטובת המאבק הנכון והחשוב הזה. ניהול בתי החולים הציבוריים במדינת ישראל רחוק מלהיות מושלם ויש עוד דרך ארוכה לעשות.

לא נאבקתי למען עצמי. נאבקתי למען עיקרון ולמען שיפור ניהול הרפואה בישראל - למען החולים, העובדים והרפואה הישראלית. טענו בעתירתנו, ואני עדיין טוענת, שלציבור הישראלי מגיעה רפואה ציבורית טובה יותר ושהמדינה לא יכולה לחוקק חוק ואז בעצמה, כמעסיקה, להפר אותו".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם