58 רופאים ישראלים טסו לכנס בחו"ל על חשבון פייזר - באישור משרד הבריאות

האישור ניתן "באופן חריג" למרות שבאחרונה אסר המשרד על הטסת רופאים לכנסים במימון חברת תרופות יחידה ואף ביטל נסיעת רופאים לשני כנסים מתוכננים, אחד מהם של חברה המפיצה מוצר שמתחרה בתרופה של פייזר משרד הבריאות: "כנסים כאלה לא יאושרו בעתיד"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רופאים
רוני לינדר

נסיעתם של 58 רופאים ישראלים בשבוע שעבר לכנס של חברת פייזר (Pfizer) בספרד מעוררת סערה בקרב תעשיית תרופות הישראלית, ומעלה שאלות לגבי מהות ועקביות הפיקוח של משרד הבריאות על נסיעות רופאים לכנסים בחו"ל.

ביום חמישי שעבר הטיסה פייזר על חשבונה 58 קרדיולוגים ופנימאים לספרד, לכנס שעסק בתרופה חדשה בשם אליקוויס (Eliquis). הטסת הרופאים לכנס קיבלה "אישור חריג" מ - אף שזמן קצר קודם לכן הודיע המשרד כי הוא אוסר נסיעות של רופאים לכנסים על חשבון חברות בודדות.

בהתאם למדיניות חדשה זו, ניהל המשרד בשבועות האחרונים מגעים עם חברות התרופות בנושא. בנוסף, שתי חברות תרופות שתכננו להטיס רופאים ישראלים לכנסים בחו"ל קיבלו ממשרד הבריאות הודעת ביטול זמן קצת לפני הכנס. לטענת המשרד, הנסיעות בוטלו מחשש לקידום מטרות שיווקיות.

מוקד המחלוקת בין המשרד לבין החברות הוא כנסים המכונים Stand Alone - כאלה שמאורגנים וממומנים על ידי חברה אחת, בדרך כלל סביב השקת תרופה חדשה. באחרונה הוציא עוזי קרן, מזכיר הוועדה להתקשרויות עם חברות מסחריות במשרד הבריאות, הנחיה האוסרת על חברות תרופות לשלוח על חשבונן רופאים ישראלים לכנסים כאלה.

לפי המשרד, כנסים אלה נחשבים "כנס למטרה שיווקית או קידום מכירות", והם אסורים על פי נוהל ההתקשרויות של המשרד עם חברות מסחריות. ההנחייה הועברה לחברות התרופות בעל פה ובכתב.

התנגדות משרד הבריאות נובעת מכך שכאשר כמה חברות מממנות ומארגנות כנס משותף, מצטמצם החשש להשפעה על "ההתנהגות המרשמית" שלהם (ההחלטה איזו תרופה לרשום למטופל). לעומת זאת, כאשר חברה מסחרית אחת מארגנת ומממנת לבדה כנס סביב תרופה אחת ויחידה, והיא גם זו שמממנת את הנסיעה עבור הרופאים - הסכנה להשפעה גדולה יותר.

אחת משתי החברות שתכננו להטיס רופאים לחו"ל וקיבלו הודעת ביטול ממשרד הבריאות היא חברת BI, המשווקת תרופה מתחרה לאליקוויס של פייזר - שקיבלה אישור להטסת הרופאים לכנס שלה.

מטה פייזר העולמי בניו יורק
מטה פייזר העולמי בניו יורקצילום: אי־פי

יד אחת מבטלת, השנייה מאשרת

מדוע אוסר ביד אחת על הטסת רופאים לכנסים בלעדיים, וביד השניה מאשר הטסת עשרות רופאים ישראלים לכנס של פייזר? בתגובה לפניית TheMarker, אמרו במשרד כי פייזר הציגה אישורים שהניחו את דעת משרד הבריאות - אך חזרו על כך שמדובר באישור "חריג" שלא יחזור על עצמו. מהמשרד נמסר כי "הפנייה של חברת פייזר הגיעה ב-18 בינואר, לכנס מדעי בנושא 'העלאת הידע והמודעות למחלות פרפור פרוזדורים, בדגש על מניעת שבץ מוחי, וטיפול ומניעה של תסחיף ריאתי ופקקת ורידים עמוקה בהתאם להתוויות המאושרות בארץ לנוגדי קרישה'. ב-21 בפברואר נשלח לפייזר מכתב אישור שבו נכתב: 'לאחר שקיבלנו את מצגות המרצים וגלריית המרצים, הוחלט לאשר באופן חריג את הכנס הנוכחי'".

המשרד כתב לפייזר כי "לא יאושרו בעתיד כנסים 'מדעיים', 'שיווקיים' ו'מקצועיים' הנעשים במימון של חברה אחת, לאף אחת מהחברות בארץ - כולל החברה שלכם". ממשרד הבריאות נמסר גם כי הוא "עומד להוציא חוזר נוהל התקשרויות מעודכן, שבו יחודדו התנאים לנסיעות לחו"ל על חשבון חברות מסחריות".

מפייזר נמסר בתגובה: "הכנס עסק בחידושים במניעת שבץ בחולים הסובלים מפרפור עליות (AF) ופקקת ורידים, והוצגו בו נתונים של כל התרופות הקיימות בשוק, כמו גם הנחיות טיפול וקווים מנחים עולמיים.

"הכנס, שהשתתפו בו כ-1,700 רופאים מכל אירופה, נתמך על ידי מענק בלתי-תלוי של פייזר ו-BMS (חברת תרופות אמריקאית שמשווקת את אליקוויס בשיתוף עם פייזר; רל"ג) היות שכך, לא היתה לפייזר כל השפעה או נגיעה בתוכן המדעי, שנקבע על ידי ועדה מדעית חיצונית לפייזר".

בפייזר הוסיפו: "לנו היה ברור שהכנס איננו שיווקי, ובכל זאת ביקשנו את אישור משרד הבריאות. לבקשתם, העברנו להם מראש את מצגות הכנס, מכתב מוועדת ההיגוי המדעית של הכנס, שכללה את מובילי הדיעה בתחומים הנ"ל, ומכתבים מראשי האיגודים בארץ - ורק לאחר שהשתכנעו שאכן מדובר בכנס מדעי ולא שיווקי, קיבלנו אישור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום