רופאה מהדסה: "ההנהלה ניסתה להגדיל מספר הילדים המושתלים ממניעים כלכליים - תוך סיכונם" - בריאות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רופאה מהדסה: "ההנהלה ניסתה להגדיל מספר הילדים המושתלים ממניעים כלכליים - תוך סיכונם"

לטענת ד"ר איריס פריד, ההנהלה החליטה להגדיל את מספר הילדים הלא ישראלים המושתלים כי הם משלמים "הון עתק", אך בדרך מסכנת את חייהם ■ "אין כוח בעולם שיביא אותי להישאר במקום שמתנהל בצורה כזו" ■ מנכ"ל הדסה: "מדובר בקשקוש"

18תגובות
פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסה
יצחק הררי, דוברות הכנסת

"הנהלת הדסה בוחרת להגדיל בצורה קיצונית את מספר ההשתלות בילדים, בעיקר באמצעות משיכת ילדים שאינם ישראלים, למרות שאין צוות רפואי מספק המוכשר לעשות זאת - מתוך מניעים כספיים" - כך מאשימה אחת הרופאות המתפטרות מהמחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים בהדסה עין כרם, במכתב ששיגרה הבוקר להורי הילדים המאושפזים במחלקה. זו הפעם הראשונה שבה הרופאים אומרים במפורש את מה שנלחש בשבועות האחרונים בחדרי חדרים: סיבת הסכסוך היא כלכלית או ליתר דיוק: נסובה סביב המתח בין מניעים כלכליים לסטנדרט רפואי.

"למשבר הנוכחי שלי/שלנו מול ההנהלה יש שורש אחד בלבד", כותבת פריד להורים. "הסיבה - החולים הנוספים, שכולם חולים לא ישראלים, משלמים הון עתק הדרוש כעת להדסה לאור מצבה".

פריד מפרטת:  "בשנה שעברה, במאמץ עליון של כל צוות המחלקה ההמטואונקולוגית ילדים, הושתלו 40 ילדים במחלקה. רק 12 מתוכם היו חולים ישראלים - מדוע? כי פשוט אין צורך בהשתלות בחולים ישראלים במחוז ירושלים מעבר ל-15-10 בשנה, זה מספר החולים במחוז ירושלים כולו. 28 מהחולים שהושתלו היו פלסטינים או תיירי מרפא". ההכנסות מהשתלת מח עצם בתייר, לפי פריד, מסתכמות ב-500-300 אלף דולר. "לאור סכומים אלה, רוצה ההנהלה להגדיל את מספר ההשתלות בילדים", היא כותבת.

ואולם, לדבריה, לגידול במספר ההשתלות יש השלכות רפואיות קשות, ובראשן הבעיה שכבר עלתה לכותרות: השתלות לילדים שמתבצעות במחלקת המבוגרים: "ההנהלה החליטה כי אין פנאי לבנות ולגייס את הצוות הנוסף הדרוש לצורך שמירה על איכות ההשתלות בילדים", כותבת פריד.

"הילדים החדשים יושתלו במחלקת השתלות מבוגרים. העובדה כי הצוות הרפואי והסיעודי שם, למעט מנהלת המחלקה החדשה, הוא צוות שלא הוכשר לטפל בילדים - לא עצרה את ההנהלה. העובדה כי הרופא התורן, האחראי לטפל בילדים מארבע אחר הצהריים עד שמונה בבוקר למחרת, מינואר השנה הוא פנימאי שלא הוכשר לטפל בילדים לא עצרה את ההנהלה. העובדה כי המחלות, הפרוטוקולים, הסיבוכים והתגובות בילדים שונות באורח קיצוני בין ילדים למבוגרים - לא עצרה את ההנהלה. העובדה כי מהלך כזה לא קיים בשום מקום בארץ ושבכל מצב רפואי אחר ילדים ומבוגרים מטופלים במחלקות נפרדות לא עצרה את ההנהלה. העובדה כי המחלקה החדשה להשתלות החלה את פעילותה כשהיא אינה עומדת בסטנדרטים בסיסיים בינלאומים (JACIE criteria) לא עצרה את ההנהלה".

פריד מגוללת את התקופה שקדמה להתפטרות הרופאים שבה נעשו ניסיונות רבים להניא את ההנהלה מביצוע השתלות ילדים במחלקת השתלות מבוגרים. "למרות שחזרנו וניסינו להסביר להנהלה כי זה מהלך שיבוא על חשבון בריאות הילדים מכל הסיבות שלמעלה, לא עצרנו את ההנהלה", היא כותבת. "מכיוון שחששנו שזה יהיה המצב, אמרנו כבר בנובמבר כי במקרה שילדים יושתלו בלי מערך ראוי - אנחנו נעזוב את הדסה. מאז ועד היום - למרות אינספור פניות, הסברים ואזהרות - ההנהלה המשיכה בדרך בה התוותה ולא ניהלה ולו ישיבה אחת שבה נדונו לעומק או בשטחיות הסיכונים שהצבענו עליהם. עד היום, בכל אחד מהראיונות, אומר מנכ"ל הדסה שהדבר האחד עליו לא יוותר הוא המשך השתלות ילדים במחלקת המבוגרים".

פרופ' מיקי ויינטראוב, מנהל המחלקה ההמטואונקולוגית ילדים בעין כרם
יצחק הררי, דוברות הכנסת

בהמשך, היא טוענת כי הרופאים הושמצו והואשמו על ידי ההנהלה בהאשמות שקריות: "כדי להסתיר את העובדה שאי אפשר להצדיק - כי מניע כספי מוביל לירידה מסוכנת באיכות הטיפול - הופרחו אינספור אמירות שאין בהן אמת: נאמר כי אנו מסרבים לקבל ילדים להשתלה ומסכנים בכך את חייהם, למרות שהחולים שאינם ישראלים יכולים לפנות לכל בית חולים אחר בארץ או בעולם. נאמר כי המאבק מנוהל מצידינו מתוך כעס על קידום רופאה בניגוד לדעתינו - למרות שפרופ' ויינטראוב היה הראשון שהעלה תוכניות לקידומה ולבניית מערך השתלות בילדים מורחב.

"נאמר כי התקבלו כל דרישותינו, למרות שכל מסמך כתוב מההנהלה דוחה את הדרישה החשובה האחת - כי ילדים יושתלו בצורה בטוחה. נאמר כי בעבר הסכמנו להשתלת ילדים במחלקת המבוגרים למרות שהתנגדותינו מתועדת שוב ושוב ושהנהלת הדסה בעבר מודה בפה מלא כי התנגדנו. נאמר כי בדינו את כל ה'מרד' לצורך קבלת תנאים טובים יותר בשערי צדק, למרות שהתנאי היחיד שדרשנו בשע"צ הוא שיתירו לנו לעבוד לפי מצפונינו  ללא שינוי בשום תנאי עבודה אחר.

"נאמר כי הכל בגלל אגו ותנאים למרות שוויתרנו על הצעות כספיות, זכויות בהדסה, קרנות השתלמות ועוד רק כדי לעזוב מוסד המתנהל בניגוד לערכים שלנו. נאמר כי אנחנו נוטשים את הילדים למרות שהזהרנו חזור והזהר, נתנו התראה ארוכה ככל האפשר להתפטרות ולמרות שהנהלת הדסה יודעת כי אנחנו נעביר את כל הילדים לידיים רפואיות בטוחות בבתי חולים אחרים".

פריד מתייחסת גם ל"התפתחות" של הימים האחרונים, שבמסגרתה תורם אלמוני ביקש כביכול לתרום מיליון דולר להצלת המחלקה: "נאמר כי אנו מסרבים לתרומת מיליון דולר שתפתור את הבעיה למרות שהבעיה היא לא חוסר מיטות וכסף אלא סירוב להמתין לתהליך ראוי של הכשרת כח אדם והחלטה להשתיל עכשיו ולסכן ילדים עכשיו".

פריד מתייחסת גם ל"מגילת הדסה" שפירסם בפורים מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, ובה השווה את מנהל המחלקה המתפטר פרופ' מיקי וינטראוב להמן הרשע: "יש עוד מארג שלם של השמצות, הכפשות ואמירות קשות אישיות שאנו עומדים בהן כבר חודשים רבים. בפורים האחרון הגיע מארג זה לשיאו כאשר העיז מנכ"ל הדסה לפרסם את 'מגילת הדסה' בה נאמר שחור על גבי לבן כי פרופ' ויינטראוב וציוותו יצאו להרוג את ילדי עין כרם מתוך יצר כבוד וקינאה, ואמירה מתועבת זו מצאה לה מקום בעיתון".

היא מסיימת באמירה אישית: "אין כוח בעולם שיביא אותי להישאר במקום שמתנהל בצורה כזו. אין כוח בעולם שיביא אותי להישאר לעבוד תחת מנכ"ל המעיז לקרוא לאדם ולרופא הערכי ביותר שהיכרתי בחיי, לרופא שבנה מערך אונקולוגי לתפארת- לפרופ' מיקי ויינטראוב - בשמות המבישים בהם השתמש מנכ"ל הדסה.

"לאחר שעידכנו את הנהלת הדסה ואת משרד הבריאות על כל האמור למעלה, האחריות המוחלטת על ביטחון הילדים מ-4.6.2017 עוברת אליהם".

המנכ"ל רוטשטיין, מצדו, דוחה על הסף את דבריה של פריד. לדבריו, "אין שום החלטה להגדיל את מספר ההשתלות. אף אחד מהרופאים המתפטרים לא ביצע השתלות בפועל. הרופאה היחידה שביצעה השתלות בעשור האחרון היא ד"ר פולינה סטפנסקי, כך שמדובר בקשקוש. הרופאים המתפטרים לא עושים השתלות, אלא רק מדברים על השתלות. בהדסה מאז ומתמיד ביצעו השתלות ילדים בבניין שרת (בניין המבוגרים), ועד היום הושתלו שם 800 ילדים. פרופ' וינטראוב היה בין קובעי המדיניות והפרוטוקולים לכך שילדים עד גיל 6 יושתלו ב(בניין) ילדים, ומעל גיל 6 בשרת.

"זה נכון שעדיף שילדים יושתלו במחלקת ילדים, אבל ירשתי מחלקה קטנה. דווקא בתקופתי מוקפד כי השתלות ילדים יבוצעו ע"י המומחית להשתלת ילדים, ושתהיה רופאת ילדים נוספת וייעודית בשרת".  רוטשטיין מוסיף כי "לא ראיתי את ד"ר פריד מעולם, היא לא באה לפגישות איתי, לא דיברה איתי. הרופאים החליטו לעבור לשערי צדק והם צריכים סיבה, אז הם סימנו את תחום ההשתלות, אבל אין יחידה מתאימה עם חדרי בידוד וחדרים סטרילים המתאימים להשתלה בשערי צדק. זאת אומרת שלא ניתן כיום פיזית להשתיל ולטפל בילדים הללו בשערי צדק".

באשר לטענה כי הצוות במחלקה למבוגרים אינו כשיר לטפל בילדים, אמר רוטשטיין כי "זה לא נכון, זה שקר גס. יש שם עובדת סוציאלית, מורה, צוות שלם". לדבריו, "מדבריה (של פריד) ניתן להבין שבשרת אין אקרדיטציה בינלאומית בעוד שלמחלקת הילדים יש, אך זה שקר. במחלקה בשרת מתוכננת אקרדיטציה בינלאומית לתחילת שנת 2018. למחלקת הילדים עליה מדברת פריד אין כלל אקרדיטציה ולא מתוכננת לה אקרדיטציה בשל העובדה שמדובר שם במיטות השתלה ולא במחלקת השתלה".

על מחליפו של ויינטראוב אמר רוטשטיין: "מונה מנהל מחלקה נפלא מקצועי ומתאים שמגבש את הצוות שלו, ואם הרופאים הקיימים יסכימו להישאר ולהיות חלק מהמחלקה החדשה, אני מתחייב לתת להם רוח גב, לסייע להם בכל ולאפשר להם להגיע להישגים בינלאומיים כמצופה מהדסה".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם