הכנסת מתכננת לאסור על לוביסטים לייצג במקביל חברות סיגריות וגופי בריאות

חקיקה בעניין תגביל לראשונה את תמהיל הלקוחות שיכולים להיות מיוצגים במקביל בידי אותן חברות לובינג ■ ח"כ אלאלוף: "ביד אחת נלחמים למען בריאות האזרחים וביד השנייה מוכרים להם רעל" ■ הלוביסטים: "לפעמים האינטרס דווקא זהה"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארז גילהר, מנכ"ל משותף בחברת פוליסי
רוני לינדר

הכנסת מתקרבת לחקיקה שתגביל לראשונה את תמהיל הלקוחות שיכולים להיות מיוצגים במקביל על ידי אותן חברות לובינג. בדיון יוצא דופן שהתקיים בשבוע שעבר בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, הגיעה הוועדה להחלטה כי תיבדק אפשרות לקדם הצעת חוק שתאסור על גופי בריאות להיות מיוצגים על ידי גורמים שמקדמים במקביל פעילות שיש בה כדי לגרום נזק לבריאות הציבור.

הדיון עסק בכך שחברות לובינג המייצגות בכנסת גופי בריאות כמו קופות חולים, ארגוני חולים וההסתדרות הרפואית, מייצגות ומקדמות במקביל אינטרסים של חברות סיגריות. כך למשל, חברת הלובינג פוליסי, שמייצגת כבר עשרות שנים את ענקית הטבק פיליפ מוריס — יצרנית מרלבורו, פרלמנט, נקסט ו–L&M — מייצגת באותו הזמן גם את מכבי שירותי בריאות, אסותא, איגוד חברות התרופות בהתאחדות התעשיינים (המייצג בין השאר את טבע, אוניפארם ופריגו), ועוד.

גם חברת גלעד יחסי ממשל ולובינג מייצגת מצד אחד את חטיבת יצרני הסיגריות באיגוד לשכות המסחר, וביד השנייה גופים כמו ההסתדרות הרפואית, האגודה לזכויות החולה, קופת חולים מאוחדת, מגן דוד אדום ועוד.

לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), "זה אבסורד, זה ממש ציני. ביד אחת נלחמים למען בריאות האזרחים, וביד השנייה מוכרים להם רעל כדי שימותו". אלאלוף הודיע כי יקדם חוק שיאסור על גופי בריאות להיות מיוצגים על ידי גורמים המקדמים במקביל פעולות שמזיקות לבריאות.

ח"כ אלי אלאלוף, יו"ר ועדת הבריאותצילום: אמיל סלמן

בעוד שחברות הלובינג שלחו נציגים לדיון, אף אחד מעשרות גופי הבריאות שהוזמנו אליו לא שלח נציג שיסביר את ההסכמה לקבל ייצוג מלוביסטים המייצגים גם חברות טבק במקביל. בתגובה לכך העיר אלאלוף כי "גופי הבריאות באים אלינו להתלונן שאין להם כסף, ואנחנו יודעים כמה עולות להם המחלות שנגרמות כתוצאה מעישון".

שר הבריאות, יעקב ליצמן, הודיע בתגובה לשאילתא שהפנתה אליו ח"כ מיכל רוזין (מרצ), כי משרד הבריאות יגבש הנחיות בנושא ייצוג גופי בריאות מתוקצבים על ידי לוביסטים, ובמיוחד על ידי חברות לובינג המייצגות חברות טבק.

שבי גטניוצילום: אלכס גורי

ח"כ גרמן: "אם המצפון לא יפעל - נחוקק"

זו הפעם הראשונה שמתקיים בכנסת דיון מעמיק באינטרסים סותרים של לקוחות שונים של חברות לובינג — מצב שאינו מתקיים רק בתחום הבריאות. את העיסוק בנושא יזמה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת. העמותה שיגרה לפני כחודשיים מכתב לעשרות גופי בריאות, המיידע אותם כי הם מיוצגים בכנסת על ידי חברת לובינג שמייצגת במקביל חברות טבק. במכתב דרשה העמותה מהגופים להפסיק את ההתקשרות. הרעיון התבסס, בין השאר, על תקדימים מבריטניה וארה"ב, שבהן חברות מתחום הבריאות הפסיקו להתקשר עם חברות לובינג לאחר שגילו כי הן מייצגות חברות טבק.

בתגובה למכתבים הודיע גוף אחד בלבד, העמותה לסרטן ריאה, כי סיים את ההתקשרות עם חברת הלובינג. שאר הגופים לא הפסיקו את ההתקשרות ולא הגיעו לדיון בכנסת. לדברי מנכ"ל העמותה, שבי גטניו, "היעדרות גופי הבריאות מהישיבה היתה האמירה החזקה ביותר. בישיבה החשובה הזו נוצרו שני תקדימים. מעתה תחול על הנהלות גופי בריאות ציפייה מוסרית מתבקשת שלא לייצג אינטרסים באמצעות חברות לובינג שמקדמות במקביל אינטרסים של חברות טבק. התקדים השני הוא שלראשונה התקיים בכנסת דיון על ניגודי עניינים בין לקוחות חברות לובינג וכנראה קידום חוק בחקיקה ראשית בנושא".

במהלך הדיון התבטאו חברי הכנסת בחריפות כנגד הייצוג הכפול. ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) אמרה כי "זאת לא רק השקיפות שתחלץ אותנו מהבעיה, אלא איסור בחוק על כך שגוף שאמון על בריאות הציבור בדרך כזו או אחרת יקבל שירות וייעוץ מקצועי מגוף שיש לו גם אינטרסים אחרים, כי הוא מקבל כסף גם מגורמים בעלי אינטרסים אחרים".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), לשעבר שרת הבריאות, אמרה: "אני מצפה מארגוני הבריאות שזה (הפסקת התקשרות עם לוביסטים המייצגים חברות טבק; רל"ג) מה שהם יעשו בלי שאנחנו נחוקק. אבל אם אנחנו נראה שצו המצפון לא פועל את פעולתו אז בהחלט נשב, נחשוב על חוק שיאפשר לך כיושב ראש לא לשמוע את הארגונים שמפיצים מוות".

חברות הלובינג שלחו נציגים בכירים לדיון. מנכ"ל משותף בחברת פוליסי, המייצגת גופי בריאות וחברות טבק, ארז גילהר, אמר בתגובה: "כל לקוחותי מפורסמים ושקופים. אני לא חבר מרכז של אף מפלגה ולא עסקן. מי שקובע מהו ניגוד עניינים זה הממונה על ההגבלים העסקיים. לפעמים האינטרס הוא דווקא זהה. בעבודתי אין ניגוד אינטרסים".

מנכ"לית משותפת של גלעד לובינג, יעל שילוני, ציינה כי עישון הוא חוקי. בתגובה אמרה ח"כ רוזין: "גם זנות היא חוקית ואנחנו נלחמים בתופעה בכל הכוח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker