לא קל להיות 
הבוס של גמזו

הדיל שמקבל השר הממונה על גמזו: מנכ"ל פעלתן ועצמאי שגונב את הפוקוס התקשורתי

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר

לא קל להיות שר הממונה על מנכ"ל כמו רוני גמזו. הוא רחוק מאוד מלהיות פקיד בכיר טיפוסי: הוא לא רואה את עצמו כמבצע מדיניות בלבד, אלא גם כקובע מדיניות. הדיל שהשר הממונה עליו מקבל די ברור: מצד אחד, מנכ"ל מצטיין ופעלתן, איש ביצוע מעולה שמסוגל לגרום לרפורמות לקרות, ומצד אחר כפיף דעתן ועצמאי, שלא מבצע באופן עיוור כל הוראה וגם עלול פה ושם לגנוב את הפוקוס התקשורתי מהשר או מהשרה שמעליו. גמזו, אגב, הוא אחד ממנכ"לי המשרדים המוכרים ביותר לציבור הרחב ושמו חורג מגבולות מערכת הבריאות.

זה לא קל, בטח לא לפוליטיקאים, שניזונים מהתקשורת ומתקשים להתמודד עם כפיף פעלתן שזוכה להרבה אינצ'ים וזמן מסך. גם לליצמן, האיש שמינה את גמזו, זה לא היה קל: בין השניים לא שררה אידיליה, רחוק מכך. מעבר למאבק הקרדיט הסמוי, היו בין השניים גם חילוקי דעות בנוגע ליחס כלפי משרד האוצר: בעוד גמזו סימן קו תוקפני ולעומתי כלפי האוצר, ליצמן העדיף להגיע להישגים עמם בדרכי נועם.

עם זאת, שררה ביניהם הערכה הדדית גדולה מאוד, ובעיקר הבנה מצד ליצמן כי הצלחתו של גמזו תקרין גם על הדרך שבה תיתפס כהונתו שלו. ברגע האמת, ליצמן הגן על גמזו ברגע הקשה ביותר בקדנציה שלו: כאשר גמזו הוקלט על ידי מתמחים כשהוא אומר להם בשיחה סגורה שראש הממשלה נתניהו אמר שאפשר להביא רופאים מהודו כדי להחליף אותם כי "זה עולם גלובלי". הקלטת שודרה בחדשות ערוץ 2 ונתניהו, שחטף ביקורת ציבורית קשה והפך לשנוא נפשם של הרופאים – דרש לפטר את גמזו. ליצמן נשכב על הגדר וסירב לפטרו, וגמזו "רק" הוזז מניהול המשא ומתן עם הרופאים.

ליצמן וגמזו אכן עשו דברים גדולים ביחד: הם ניערו את המשרד מתנומה ארוכת שנים וקידמו רפורמות חשובות וחברתיות כמו טיפולי שיניים לילדים, וכמובן הרפורמה בבריאות הנפש שהיתה תקועה לא פחות מ–17 שנה. הם הצליחו לבטל או לצמצם חלק מההפרטות במערכת הבריאות כמו הלאמת ההוסטלים לניצולי שואה והחזרת חלק משירותי בריאות התלמיד לידי המשרד. אם היה נותר להם עוד די זמן יחד – הם היו מקדמים גם את הרפורמה בסיעוד שגרמן ולפיד מיהרו לבטל לאחר כינון הממשלה החדשה.

גם גרמן ידעה שיש לצדה מנכ"ל מצטיין, כפי שציינה בהודעה המשותפת על העזיבה. ואולם, בניגוד לליצמן, היא לא הצליחה או לא היתה מוכנה לשחרר לו את החבל ו"להשתמש" בו כדי להעביר ולקדם רפורמות שיירשמו על שמה. הדומיננטיות והעצמאות שלו איימו עליה, הרצון שלה לשלוט בפרטים ולפקח על כל התבטאות או צעד שיגעו אותו, ותסכולו אף הלך וגבר לנוכח התארכות הדיונים בוועדת גרמן שבמהלכה המערכת כולה נמצאת במצב של קיפאון והמשרד לא יכול לנקוט שום פעולה שחופפת או נוגעת לנושאים הרבים שנידונים בוועדה.

מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזוצילום: תומר אפלבאום

עזיבתו של גמזו היתה צפויה, ובכל זאת הצליחה להפתיע רבים במערכת הבריאות בסוף השבוע. רובם הביעו צער רב ואפילו חשש מהבאות. במערכת שאינה משופעת בעתודות ניהוליות יוצאות דופן, זהות המחליף (או המחליפה) של גמזו היא אם כן קריטית: יהיה עליו לבנות יחסי אמון עם גרמן, לנווט את הדסה לחוף מבטחים, לדאוג לייצוב מצבן הפיננסי של קופות החולים ולהיות האדם המיישם את המלצות ועדת גרמן שעשויות להיות רבות ואולי מורכבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker