הורים שילמו למנהל פגייה בשערי צדק 20 אלף שקל תמורת השגחה מיוחדת

מנכ"ל קופת חולים מאוחדת, זאב וורמברנד: "זו חצייה של כל הקווים האדומים. הורים לפג חולה ישלמו כל סכום כדי לקבל תשומת לב מיוחדת - וזו בדיוק הסיבה לכך שאסור לגבות מהם כסף" ■ שערי צדק: "בבית החולים מתנהל שירות רפואה פרטי כחוק; המחירון הוצג בפני ההורים מראש"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר

דרישת חיוב כזאת גם ותיקי קופת חולים מאוחדת, הקופה הגדולה באזור ירושלים, לא זוכרים: לפני כמה חודשים התקבלה באגף הביטוח המשלים של הקופה דרישה להחזר בגין השגחה מיוחדת של מנהל הפגייה, פרופ’ מיכאל שימל, על פג שאושפז בפגייה של בית החולים שערי צדק בעיר. החיוב, בסך 20,500 שקל, היה מורכב מחמישה חיובים שונים - אלפי שקלים על כל שבוע של השגחה על פג שהיה מאושפז בפגייה.

זה לא היה התשלום היחיד של המשפחה לשר"פ ‏(שירות רפואה פרטי‏) סביב לידת התינוק: את הלידה עצמה ניהל רופא בכיר מבית החולים באופן פרטי, תמורת 12,700 שקל. ההורים סיפרו לקופת החולים כי חשבו שאם לא תבוצע לידה פרטית, יש סיכוי גבוה יותר שהאשה תיאלץ לעבור ניתוח קיסרי.

בסך הכל שילמו ההורים יותר מ-30 אלף שקל תמורת שירותים שאמורים להיות ציבוריים לחלוטין. כשפנו לקופת חולים מאוחדת בבקשה לקבל החזר כספי הם נענו בשלילה, מאחר שאין כל סעיף בביטוח המשלים של מאוחדת, או של כל קופה אחרת, שמכסה השגחה מיוחדת בפגייה, שהיא למעשה טיפול נמרץ לפגים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

פרשנות // לא תמיד צריך את מבקר המדינה

"יש גבול לבורות" // אי הדיוקים "הקלים" של יאיר לפיד

פגייה. אילוסטרציהצילום: ניר קידר

מנכ"ל קופת חולים מאוחדת, זאב וורמברנד, הידוע בעמדותיו הנחרצות נגד השר"פ ונגד הרחבתו מבתי החולים בירושלים לכלל בתי החולים בישראל, התייחס השבוע למקרה בכנס "עדיף" של חברות הביטוח. ל-TheMarker הוא אמר כי "זו חציית כל הקווים האדומים. אם בתוך בית חולים ציבורי, בקודש הקודשים של הפגייה, עושים רפואה פרטית, אז צריך להתחיל הכל מבראשית", הוא אומר. לדבריו, “הורים שנמצאים במצב הרגיש ביותר, עם פג חולה, ישלמו כל סכום שבעולם כדי לקבל תשומת לב מיוחדת ויחס מועדף. וזו בדיוק הסיבה לכך שאסור לגבות שם כסף. אם יעלימו עין ממקרים כאלה, בעתיד הלא רחוק יגבו מכולנו תשלום על כל פעולה הכי קטנה".

מבית החולים שערי צדק נמסר בתגובה: “מחלקות היולדות והפגייה בשערי צדק ידועות באיכותן המקצועית, ללא קשר לשאלה אם מדובר בשר"פ או בשירות ציבורי. עם זאת, כבית חולים שבו מתנהל שר"פ כחוק, קיימת אפשרות לבחור ברופא המנתח או ברופא המטפל. בני הזוג פנו אל מנהל המחלקה למיילדות ללידה פרטית. המחירון הוצג בפניהם מראש, כמקובל. אותה אפשרות לבחירת רופא פרטי קיימת גם בפגייה. המשפחה בחרה במנהל הפגייה להשגחה רפואית צמודה 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע".

“המקרה הזה, שעל פניו מנוגד לכללי האתיקה וההיגיון הרפואיים, מראה עד כמה כסף ושר"פ מרעילים כל חלקה טובה ברפואה הציבורית", אמרו בתגובה בעמותת רופאים לזכויות אדם ובאגודה לזכויות האזרח. “מנהל המחלקה צריך להשגיח על כל הפגים בפגייה, וההחלטה על מי להשגיח השגחה מיוחדת חייבת להיות פונקציה של צורך רפואי, ולא של תשלום מצד ההורים. אסור שמערכת הבריאות הציבורית תיהפך לכלי המייצר פערים בין החולים כבר מהרגע שנולדו. המקרה הזה מראה כי השר"פ מנוגד לאינטרסים של הרפואה הציבורית, וכי הכנסתו לבתי החולים הציבוריים תביא במוקדם או במאוחר לאותה תוצאה עגומה".

"לרוב המטופלים יש ביטוח משלים"

הוויכוח על השר"פ עלה לכותרות בחודשים האחרונים סביב עבודתה של ועדת גרמן לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית, ובעקבות מחקר שחשף פערים גדולים בזמני ההמתנה למרפאות מומחים בהדסה במסלול הציבורי ובמסלול הפרטי: זמן ההמתנה לתור ממוצע במרפאות הציבורית בהדסה היה ארוך פי שמונה מזמן ההמתנה במסלול הפרטי ‏(שר"פ‏), ובמקצועות מסוימים הפער היה אף גדול בהרבה.

כיום השר"פ חוקי בבתי החולים הירושלמיים ‏(הדסה ושערי צדק‏) בלבד, ובעתיד יופעל גם בבית החולים הציבורי של אסותא באשדוד. גורמים רבים, ובהם מנהלי בתי החולים במרכז וההסתדרות הרפואית, מבקשים להרחיבו גם לבתי החולים במרכז בצורות שונות.

אחד הטיעונים הנפוצים של תומכי השר"פ הוא כי לרוב המטופלים יש ביטוח כלשהו, משלים או מסחרי ‏(או שניהם‏), כך שהם יכולים לקבל טיפול פרטי בעלות נמוכה מאוד, בעוד הרופאים ובית החולים מקבלים את כספי הביטוח ש"נשארים במערכת הציבורית". ואולם, המקרה של התשלום על הלידה וההשגחה הצמודה בפגייה ממחישים כי הביטוחים לא תמיד מכסים את השירותים הניתנים בשר"פ, וכי כמעט אין סוף לפעולות שבעבורן ניתן לגבות תשלום בשירות פרטי בבתי חולים.

"מה ימנע מאתנו להגיע למצב שבו גם מנהל מחלקה פנימית מבקש תשלום כדי שבביקור היומי הוא יסתכל יותר זמן בתיק הרפואי של המטופל?" תוהה ד"ר עוזי סמני, מנהל אגף הביטוחים המשלימים בקופת חולים מאוחדת. סמני מכיר היטב את הנעשה בשר"פ בירושלים: מאוחדת היא קופת החולים הגדולה באזור ירושלים, עם נתח של 40% מהמבוטחים באזור, והשימושים הרבים בשר"פ של מבוטחי הקופה בהדסה ושערי צדק מתנקזים אליה.

סמני מספר על מקרים שהוא מגדיר קיצוניים, בהם השר"פ משתלט על שירותים שבבתי חולים ציבוריים נטולי שר"פ איש אינו חושב לגבות עליהם תשלום: "יש לי דוגמאות של ילדים שהגיעו לחדר מיון בהדסה עם חתכים בפנים, וההורים נדרשו לשלם במסגרת השר"פ לפלסטיקאי שתפר אותם. התעריף משתנה לפי אורך החתך - על חתך קטן ההורים שילמו 5,971 שקל, על חתך בינוני 8,888 שקל ועל חתך גדול - 12,189 שקל. אם לא היו משלמים, יכול להיות שרופא שאינו פלסטיקאי היה תופר את החתך". לדברי סמני, "בבתי חולים ציבוריים, ברור מאליו שכשמגיע ילד עם חתך בפנים, מי שתופר הוא פלסטיקאי. כמובן, בלי כל חיוב נוסף".

סמני מספר על מקרה נוסף, שבו הגיע בחור כבן 32 לחדר המיון בהדסה עם כאבי ראש וערפול הכרה. "עשו לו הנשמה והעבירו אותו לצנתור דחוף, שנעשה בשר"פ בעלות של עשרות אלפי שקלים. לאחר מכן הוא עבר ניתוח במסגרת הציבורית, ואחרי 14 יום שבהם היה מורדם ומונשם, הוא היה צריך לעבור פיום קנה ‏(החדרת צינור לקנה הנשימה‏), ששוב נעשה בידי מנהל המחלקה בעלות של כ-7,000 שקל". לדבריו, "גם פה יש חצייה של קו אדום - החולה מורדם ומונשם, זה לא זמן לגבות כסף מבני משפחתו".

לדברי סמני, "בתור מנהל הביטוח המשלים, אני מאמין שהרחבת השר"פ לכלל בתי החולים בישראל תגרום נזק כבד: אנחנו נידרדר למצב שבו כל פעולה עולה כסף, ובנוסף לכך, ההוצאה הלאומית לבריאות תזנק במיליארדי שקלים. אם כיום ההוצאה של מאוחדת על ניתוחים פרטיים באזור ירושלים היא 434 שקל למבוטח, לעומת 113 שקל באזור המרכז, שגם בו יש רפואה פרטית, זה מוכיח עד כמה הרחבת השר"פ תגדיל את ההוצאה - יהיו הרבה יותר ניתוחים פרטיים ומחירם יהיה גבוה יותר. הפרמיות שנגבות מהמבוטחים יעלו בהתאם".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "ככל שהדברים נכונים, אנו רואים זאת בחומרה. נמליץ לביטוח לאומי להתנות את התשלום בעבור פג באי קיום שר"פ בפגייה".תגובת בית החולים הדסה: "בבתי החולים של הדסה יש באופן קבוע רופאים כוננים ‏(כולם רופאים מומחים בתחומם‏) שנותנים מענה מקצועי בשעות אחר הצהריים והלילה. במקרה של הילד עם החתכים על הפנים: מדיניות הדסה היא כי חתכים בפנים נתפרים אך ורק על ידי פלסטיקאי. המשפחה ביקשה כי החתכים ייתפרו על ידי רופא ספציפי, ולא המומחה התורן, ולכן הם הופנו לשר"פ. ראוי להדגיש כי על פי רוב, מי שמבקשים שירותי שר"פ הם בעלי ביטוח משלים או פרטי, והם מבקשים לנצל השירות המגיע להם מהקופות כנגד התשלומים לביטוחים המשלימים. במקרה של הגבר המונשם ומורדם: כאשר בני המשפחה בשם החולה מבקשים כי רופא ספציפי שאינו כונן באותו יום יבצע את הפרוצדורה, המשפחה היא זו שמבקשת להעביר את הטיפול למסלול של השירות הפרטי. במקרה כזה המשפחה מבקשת לנצל את הביטוח המשלים שעליה היא משלמת פרמיה מדי חודש לביטוח המשלים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker