מה קופות החולים לא מספרות כשהן מממנות לילדים שלכם טיפולים רגשיים?

לטענת איגוד רופאי הילדים, הם נהפכו לחותמת גומי לאישור טיפולים לא נחוצים בעקבות התחרות בין הקופות ולחץ מצד ההורים ■ את בדיקת TOVA לאבחון בעיות קשב מגדירים באיגוד: "מקדם שיווק של הקופה"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

התחרות בין הביטוחים המשלימים של קופות החולים גורמת לשימוש יתר בטיפולים פופולריים בהתפתחות הילד שהם בבחינת גימיק ואינם טיפולים שיעילותם מוכחת - כך טוען איגוד רופאי הילדים במסמך שהעביר לוועדה לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית בראשות שרת הבריאות יעל גרמן.

בין הטיפולים שזוכים לביקורת מהאיגוד: רכיבה טיפולית, טיפול בהבעה ויצירה, טיפול בבעלי חיים ושחייה טיפולית. באיגוד טוענים שטיפולים כאלה הופכים את רופאי הילדים לחותמת גומי ויוצרים זילות של תוכניות הביטוח המשלים.

הרופאים כותבים לחברי הוועדה: "בשנים האחרונות נהפכו טיפולים אלה לחלופה לטיפול פסיכולוגי רגשי אצל ילדים הסובלים מהפרעות רגשיות, אך לרוב הטיפולים האלה ישנו צידוק מועט, אם בכלל, על פי הידוע לנו מהספרות הרפואית. אלה נהפכו לטרנד של ממש, וההורים מציפים את הרופאים בבקשות להפניות לטיפולים אלה.

"נוצר מצב אבסורדי שבו כל הקופות, עקב התחרות ביניהן על מבוטחים, אינן מעיזות לקצץ במוצרים הנכספים האלה, והרופא הופך למעשה לחותמת גומי המאשרת טיפולים כאלה עקב לחץ הציבור. דבר זה מביא לזילות מעמדו של הרופא בקהילה ולהפיכתו דה 
פקטו לגורם פקידותי המאשר את השירות שהקופה כבר החליטה על נחיצותו - ללא כל ביסוס מדעי".

יו"ר האיגוד, פרופ' אלי סומך, טוען: "אין לנו התנגדות לכך שקופות החולים נותנות את הטיפולים האלה כסוג של צ'ופר, ונשמח אם כל ילדי ישראל ייהנו מרכיבה טיפולית, אבל אנחנו מתנגדים להפיכת הרופאים לחותמת גומי בתהליך. רופא הילדים לא צריך להיות זה שנותן גושפנקא רפואית, שלא תמיד קיימת".

באיגוד מתכננים כעת לבחון מחקרית את הטיפולים השונים ולקבוע על סמך עדות מחקרית מהם הקריטריונים הרפואיים המצדיקים הפניה לטיפולים כאלה. "ההפניה צריכה להיעשות על פי תוקף מדעי, והתחלנו בתהליך של כינוס ועדות מומחים שינסחו את הסטנדרטים ויקבעו מתי יש מקום להמליץ על טיפולים כאלה", אומר סומך. "נצא עם ההמלצות כבר בחודשים הקרובים. אם הביטוחים המשלימים רוצים להציע את הטיפולים 
גם למי שלא יעמוד בקריטריונים האלה - שיקראו לילד בשמו: העשרה".

"בדיקות מיותרות, אבחונים מוטעים"

בנוסף יוצא האיגוד נגד השימוש המוגזם בבדיקת ה–TOVA בדיקה ממוחשבת לאבחון הפרעת קשב וריכוז, שנכללת גם היא בתוכניות הביטוח המשלים של הקופות. "בדיקת TOVA מוגדרת בספרות ככלי עזר בידי הקלינאי להחלטה על מתן האבחנה של הפרעת קשב וריכוז", כותבים רופאי הילדים. "בפועל, הורים רבים המבוטחים בביטוח המשלים וזכאים לבדיקה לוקחים את ילדיהם ראשית לבדיקה זו עקב אמונה ביכולתה המדעית, ללא כל הערכה קודמת אצל רופא מומחה. הדבר מוביל לכמות עצומה של בדיקות מיותרות עם אבחונים מוטעים אך ורק כדי לספק את גחמת ההורים הרשאים לנצל את חברותם בביטוח המשלים".

הרופאים מוסיפים כי "גם במקרה הזה, כל הקופות מכלילות את ה–TOVA בתכניות הביטוח המשלים כמוצר 'סקסי' וכמקדם שיווק של הקופה בלבד. לדעתנו יש להגדיר בצורה יותר מדויקת את מקומה של בדיקה זו בשרשרת האבחון של הפרעות קשב וריכוז ולהתוות התוויה 
על בסיס מדעי, ולא על בסיס רצון השוק".

"לא רצוי שהטבות שונות ורצויות לילדים יותנו בהרצת ההורים לקבל אישורים רפואיים שונים או בכך שרופאים ירשמו המלצות שהם אינם שלמים איתן מבחינה רפואית בכדי שהילד יוכל לזכות בהטבות האלה.

בסיום דבריהם קוראים הרופאים לוועדה לבחון מחדש את תוכניות הביטוח המשלים ולהכפיף אותן לקריטריונים מדעיים: "הביטוח המשלים אינו ביטוח פרטי, אלא כלול בהוצאה הלאומית לבריאות. בתור שכזה עליו לאפשר שימוש בכלים - הן בדיקות הן טיפולים - העומדים בקריטריונים של תועלת מדעית", כותבים באיגוד.

פרופ' אלי סומךצילום: רוחמה סומך

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker