בלעדי |

ועדת גרמן תפרסם את שמות המצביעים בעד ונגד ההמלצות

גרמן הבהירה זאת בתגובה לאיום בבג"צ מצד התנועה לחופש המידע עקב אי פרסום שמות הדוברים בוועדה ■ הוועדה הציבורית דנה בנושאים כמו שר"פ, ביטוחי בריאות ותיירות רפואית

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

איך יראו הפרוטוקולים שתפרסם הוועדה לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית בראשות שרת הבריאות יעל גרמן (ועדת גרמן)? גרמן הודיעה לתנועה לחופש המידע כי מלבד עריכת ופרסום פרוטוקול של הדיונים בוועדה בלי שמות הדוברים - כפי שהתחייבה לפני כשבועיים בפני TheMarker, יפורסמו שמות התומכים והמתנגדים מקרב חברי הוועדה בהמלצות השונות של הוועדה. עם זאת, גרמן עומדת על עמדתה שלא לפרסם גם בדיעבד פרוטוקולים מלאים הכוללים את שמות הדוברים, כפי שדרשה ממנה התנועה לחופש המידע.

לתשובתה של גרמן קדם מכתב קדם בג"צ של התנועה לחופש המידע, שנשלח בעקבות פניית TheMarker לתנועה, לפיו אם לא תשנה את החלטתה ולא תפרסם את הפרוטוקולים המלאים של הוועדה – התנועה תעתור על כך לבג"צ.

בתגובה לכך הודיעה גרמן כי היא עומדת על רצונה לקיים דיון "חופשי ופתוח" בוועדה וכי שמות התומכים והמתנגדים יפורסמו, "אך במהלך דיוני הוועדה לא יצוינו שמות הדוברים". לדבריה, "בדרך זו אני סבורה כי מחד ישמר עקרון שקיפות המידע לציבור ומאידך יתאפשר לחברים ולמופיעים בוועדה להתבטא בחופשיות".

עם זאת, בשונה מהתחייבותה של גרמן בתגובה ל- TheMarker לפני כשבועיים כי "הוחלט להפיק פרוטוקולים מלאים (סטנוגרמה) שישקפו במדויק מה נאמר בוועדה", כלומר פרוטוקולים שמתעדים מילה במילה את המתרחש בוועדה, במכתב האחרון של גרמן לתנועה לחופש המידע נמסר כי "דיוני הוועדה יסוכמו באופן מפורט". בתגובה לכך הבהירה לשכתה של גרמן כי מדובר בפרוטוקולים מלאים כפי שהובטח.

בתנועה לחופש המידע קיבלו ברגשות מעורבים את הודעת גרמן: "נראה שבהדרגה ולאחר לחץ ציבורי המשרד מתחיל להבין את חשיבות הפרסום המלא של הפרוטוקולים", אומרת יו"ר התנועה עו"ד אלונה וינוגרד, "אך יחד עם זאת, פרסום ללא שמות הדוברים אינו מקיים את עקרונות הממשל הפתוח והשקיפות הציבורית. לאור ההתפתחויות עמדת התנועה היא להמשיך ולעמוד על דרישתה שפרוטוקולים מלאים הכוללים שמות יישמרו בידי הרשות. עם סיום תפקידה ופרסום הפרוטוקולים תבחן התנועה שוב את משמעות אופן הפרסום החלקי. למרות שעברנו כברת דרך מההצהרה על חיסיון מוחלט ועד פרסום פרוטוקולים באופן חלקי – עדיין מצער שחובת הדיווח לציבור לא עומדת בראש סדרי העדיפויות של הוועדה". לדבריה, "נעמוד גם על דרישתנו לתיעוד מפורט ולא לסיכום הוועדה".

עו"ד אביתר קנולר המייצג את התנועה בעניין, שיגר לגרמן מכתב ובו דורשת התנועה כי במשרד הבריאות יישמרו "כל הפרוטוקולים המלאים של ישיבות הוועדה, לרבות שמות הדוברים במסגרת ישיבות הוועדה, כך שניתן יהיה לעיין בהם ו/או לפרסמם בעתיד, במסגרת או לאחר הליכים משפטיים, ככל שידרשו".

ועדת גרמן החלה לפעול לפני כחודש והיא דנה בנושאים הקריטיים ביותר במערכת הבריאות, ובראשם השר"פ - שירות רפואי פרטי, כלומר אפשרות לבחור מנתח ורופא באופן פרטי תמורת תשלום בתוך בתי החולים הציבוריים. נושאים נוספים שנידונים בוועדה בהרחבה הם הביטוחים הפרטיים המתחזקים, התיירות הרפואית ותיאגוד בתי החולים ‏(הפיכתם לתאגידים‏). כן נידון הנושא של משרד הבריאות כספק שירותים, מבטח ורגולטור.

בלשכתה של השרה מסבירים את ההתעקשות באי פרסום מלא של הפרוטוקולים והשמות בכך שרבים ממשתתפי הוועדה והעדים שיופיעו בפניה התנו את השתתפותם בכך ששמם לא יפורסם. הסבר נוסף הוא כי כדי שהמשתתפים ידברו באופן חופשי, יש צורך בחיסיון וכי כפי שעיתונאים אינם מפרסמים את שמות המקורות שלהם – כך נדרש חיסיון לעדים שבאים בפני הוועדה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker