מה גרם לשריג לשנות כיוון?

במשך חודשים ארוכים התעקש שריג כי אין בעיה של כפל ביטוחי בריאות

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

הצעד שעליו הכריז היום עודד שריג, בשלהי כהונתו כמפקח על שוק ההון והביטוח במשרד האוצר, הפתיע רבים. במשך חודשים ארוכים התעקש שריג כי אין בעיה של כפל ביטוחי בריאות ושל קניבליזם בין הביטוחים הפרטיים בחברות הביטוח לביטוחים המשלימים בקופות החולים.

שריג אף היה הראשון שהשתמש במלה "פופוליזם" בהקשר זה - עוד לפני שהיא נעשתה פופולרית כל כך. בכנס ים המלח של מערכת הבריאות בדצמבר 2012 הוא אמר כי זה פופוליסטי לטעון שכפל הביטוח פוגע בצרכן. באותו כנס, אגב, השיב לו סגן שר הבריאות דאז, יעקב ליצמן, במלים פשוטות: "האם מישהו היה מוכן לשלם על קוטג' פעמיים? אז למה על ביטוח בריאות כן?"

בהזדמנות אחרת, איים שריג להתפטר כשמשרד הבריאות ואגף התקציבים במשרד האוצר ניסו להכניס לחוק ההסדרים סעיף ששם קץ לבעיית כפל הביטוח. עד כדי כך הוא היה מוכן להרחיק לכת בדיון, שכבר מזמן נהפך לקרב מאוד לא אקדמי בינו לבין משרד הבריאות. איום ההתפטרות עלה בעקבות תחושתו של שריג כי המהלך נרקם מאחורי גבו ומבלי להתייעץ עמו, אך ייתכן כי דווקא עובדה זו מעידה על כך שהיו מי שחשבו שהמפקח כה נחוש שלא להתערב בנושא, עד שצריך להעביר את הפתרון בחקיקה שעוקפת אותו.

כתבות נוספות ב-TheMarker:

טסלה האמריקאית רוצה להצליח היכן שבטר פלייס נכשלה

הזכייה של אנדי מארי בווימבלדון שווה 74 מיליון דולר

עודד שריג, המפקח על הביטוחצילום: מיכל פתאל

אז מה גרם לשריג "ליישר קו", לפחות חלקית, עם עמדת משרד הבריאות ואגף התקציבים? התשובה אינה ידועה בוודאות, אך אפשר לנחש כי אירועי החודשים האחרונים הבהירו לשריג כי אם הוא לא יוביל את המהלך - המהלך יוביל אותו.

האירועים האלה כללו את אמירתו הישירה של מבקר המדינה בדו"ח האחרון שלו, כי קיימת בעיה של כפל ביטוח בישראל שפוגעת בצרכן ובקופות החולים. האירועים כללו גם את הכרזתה של שרת הבריאות, יעל גרמן, כבר בתחילת כהונתה כי בכוונתה לטפל בבעיה. עוד נכללה העובדה כי ועדת גרמן התכוונה לעסוק באינטנסיביות בנושא הביטוחים הפרטיים, ואף העמידה בראש תת־ועדה שמתמקדת בנושא את מנכ"ל משרד הבריאות, רוני גמזו, יריבו המושבע של שריג. בנוסף, גם מנכ"לית משרד האוצר החדשה, יעל אנדורן, תמכה בעמדת אגף התקציבים, שדרש לטפל בכפל הביטוח. ולקינוח - התחילו להגיע מסרים מחברי כנסת מהאופוזיציה, כי בכוונתם להגיש הצעות חוק פרטיות בעניין אם הנושא לא יוסדר.

די סמלי ששריג פירסם היום את ההנחיה שלו מבלי להתייעץ או אפילו להודיע מראש לאנשי משרד הבריאות עליה - כאילו אין זה צעד שמשפיע מהותית גם על הביטוחים המשלימים ועל מערכת הבריאות כולה. עם זאת, במשרד הבריאות מחלו על כבודם ובירכו על המהלך. עיני כולם במשרד נשואות כעת אל הקרבות הבאים - העמקת ההתערבות בשוק ביטוחי הבריאות, המגלגל מיליארדים - למשל, על ידי הגבלת האפשרות של חברות הביטוח להציע למבוטחים כיסוי של ההשתתפות העצמית בניתוחים פרטיים.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker