מנכ"ל משרד הבריאות על פרישת שריג: "שינוי מבורך"

לרוני גמזו ועודד שריג, שני הרגולטורים של ביטוחי הבריאות, היסטוריה של חילוקי דעות וחילופי דברים קשים ■ גמזו: "אני רואה בכך הזדמנות לשינוי מדיניות לאחר תקופה של דה-רגולציה"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

"בתחום ביטוחי הבריאות, ברור שכל שינוי יהיה מבורך, כי כרגע המצב הוא הגרוע ביותר שניתן לתאר - בבחינת הכל פתוח ואיש הישר בעיניו יעשה" - כך תוקף מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, בשיחה עם TheMarker את המפקח על הביטוח שהודיע היום על פרישתו, פרופ' עודד שריג.

לגמזו ושריג - שניהם רגולטורים בתחום ביטוחי הבריאות - יש עבר של התקוטטויות וחילוקי דעות אידיאולוגים קשים: מצד אחד גמזו, שהיה מגובה על ידי אגף התקציבים באוצר, הדוגל ברגולציה קפדנית וריסון חברות הביטוח בתחום הבריאות, ומהצד השני שריג שהתנגד להתערבות בשוק, ואף טען כי בעיית כפל הביטוחים המדוברת היא פיקציה.

במשרד הבריאות שרר תסכול קשה ממה שראו כחוסר שיתוף פעולה מצד שריג ואנשיו: "בביטוחי הבריאות הייתה באגף מדיניות ברורה של דה-רגולציה: החל מתחום השיווק של ביטוחי הבריאות שהוא מלא בהטעיות והפחדות, אי הבאת מידע מלא ללקוחות, וכפל הביטוחים", אומר גמזו.

לדבריו, "שריג התייחס לשוק ביטוחי ככל שוק, בלי להבין שזה שוק ביטוחי שונה לחלוטין בגלל פערי המידע בין המבטח ללקוח, בגלל שיש מערכת ציבורית שממומנת על ידי המדינה, בגלל שיש קשיחות ביקוש הגבוהה ביותר שקיימת". גמזו הוסיף כי "אני שמח, לא ברמה האישית, אלא משום שאני רואה בכך הזדמנות לשינוי מדיניות. אני מצפה שהמחליף או המחליפה של שריג יתייחסו לשוק ביטוחי הבריאות באופן שונה מכלל שוק הביטוח".

שריג וגמזו התעמתו כאמור באופן פומבי בעבר. שיאו של העימות התרחש בכנס ים המלח של צמרת מערכת הבריאות בדצמבר האחרון, בו קרא גמזו לשריג מעל הבמה "להתערב עמוקות ולא להשאיר לכוחות השוק לפעול, אחרת נגיע לשיעור של 80% מחזיקי ביטוח מסחרי פרטי וכפול". עוד אמר גמזו באותו כנס כי "הממונה חייב להכיר בכך שביטוחי בריאות הם עולם תוכן מיוחד - זה לא שוק הרכב. זה דורש הסדרה זהירה שמתייחסת גם למערכת הציבורית, ולכן נדרשת התייעצות מתמשכת וקבועה עם משרד הבריאות בנושאי רגולציה ואישור מוצרים חדשים. אנחנו לא יכולים לאפשר מצב של שינויים בלי תרומה שלנו".

שריג, לעומת זאת, אמר כי הטענות נגד כפל הביטוח שפוגע בצרכן הן "פופוליסטיות": "האמירה כאילו הצרכן נדפק לא בהכרח נכונה. הכפילות לא פוגעת בצרכן", אמר אז שריג. לדבריו, המדד המקובל לבדיקת כפל הביטוח וכדאיות הביטוח הוא יחס התביעות (LOSS RATIO) - היחס בין תשלומי הפרמיות לשיעור ההחזרים, שהוא גבוה מאוד בביטוחים המשלימים ונמוך בביטוחים המסחריים. ואולם, לדבריו, העובדה שבביטוחים המסחריים הקבוצתיים (להבדיל מביטוחי הפרט) יש יחס תביעות גבוה, מוכיחה כי לא קיים כפל ביטוח.

נושא כפל הביטוח היה גם העילה למשבר האחרון והחריף בין שריג לאנשי משרד הבריאות: כפי שנחשף ב-TheMarker, שריג איים להתפטר ערב ההצבעה בממשלה על תקציב המדינה, אם ייכלל בחוק ההסדרים סעיף שאמור לחסל את תופעת כפל הביטוח, וניצח - הסעיף הוסר ברגע האחרון למגינת לבם של אנשי משרד הבריאות ואגף התקציבים באוצר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker