עשרות ניתוחים יתומחרו מחדש כדי לקצר את התורים אליהם

המחיר הנמוך שמשלמות קופות החולים עבור ניתוחים מסוימים גורם לכך שבתי החולים הציבוריים ממעטים לבצע אותם, והתורים אליהם ארוכים ■ בעקבות השינוי בתי החולים צפויים להגדיל את פעילותם גם אחר הצהריים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

27 סוגי ניתוחים יתומחרו מחדש מהיום במטרה לקצר משמעותית את התורים אליהם בבתי החולים הציבוריים.

בין הניתוחים שיקבלו תמחור חדש ומשתלם יותר עבור בתי החולים, וזמינותם צפויה לעלות: טיפול בסרטן הערמונית, ניתוחים וטיפולי בתחום אף־אוזן־גרון, ניתוחי בלוטת התריס, כריתת שקדים, טיפול בסרטן הערמונית וניתוחים גינקולוגיים שונים.

במשרד הבריאות מגדירים את המהלך כ"לא פחות מתחילתה של מהפכה במונחי מערכת האשפוז הציבורית בישראל, ובשורה לחולים שיקבלו זמינות טובה יותר וגישה טכנולוגית מתקדמת 
ברפואה הציבורית בישראל".

כיום יש שני סוגי תמחור לפרוצדורות וניתוחים בישראל: תמחור של מחיר אחיד לפי עלות הפרוצדורה ‏(תג מחיר לניתוח עבור קופות החולים‏), ותשלום לפי ימי אשפוז. השיטה השנייה, כך נמצא, גורמת לתמריץ שלילי לבתי החולים לקיים את הניתוחים מכיוון שהיא משתלמת פחות, ניתוחים שההתאוששות מהם מהירה, למשל, אינם משתלמים לבית החולים שכן הם כוללים מעט ימי אשפוז, אך יש להם עלות גבוהה מבחינת ציוד, צוות ותשתיות.

חדר ניתוח בבית החולים הפרטי "אסותא" בתל אביבצילום: ניר כפרי

לפיכך, נמצא כי ניתוחים שתומחרו לפי ימי אשפוז כמעט אינם מבוצעים ואחדים מהם, כמו ניתוח שקדים לילדים למשל, כמעט נעלמו מבתי החולים הציבוריים ומבוצעים בעיקר בבתי החולים הפרטיים.

משחק סכום אפס

השינוי צפוי להשפיע על אלפי ניתוחים בשנה, ולהגדיל משמעותית את זמינותם בבתי החולים הציבוריים. לדברי יאיר אסרף, סמנכ"ל תכנון, תקצוב ותמחור במשרד הבריאות, "בדקנו זמינות של תורים לניתוחים בבתי החולים ומיפינו אילו פרוצדורות לא מבוצעות מספיק או כמעט לא מבוצעות כלל. בחרנו 27 פרוצדורות כאלה והעיקרון שהנחה אותנו שזה יהיה משחק סכום אפס, כלומר: שינוי תמחור הניתוחים, כך שאם מעלים משהו מורידים משהו אחר".

כדי לממן את הגדלת עלות הניתוחים בעקבות השינוי, שמתומחרת בכ–48 מיליון שקל בשנה, הוחלט להקפיא את עדכון מחירי הצנתורים הנחשבים בעלי תג מחיר גבוה מאוד. לדברי אסרף, בתי החולים והקופות לא התלהבו מהשינוי: "בתי החולים לא רצו שייגעו להם בתמהיל של הניתוחים. זה לא פשוט עבורם כי הם צריכים לאט לאט לרכוש מיומנות ולתת זמינות לתחומים חדשים, ואילו לקופת החולים זה עלול לעלות לא מעט - כי היה להן נוח שיש זמינות נמוכה של תורים כשהמשמעות היא הוצאה נמוכה יותר מצדן, וכן הסטה של המבוטחים שלהן לביטוח המשלים".

לדבריו, השינוי יחזק את הרפואה הציבורית: "ברגע שיש מחיר קבוע והוגן לניתוח זה מייצר לו גם זמינות אחר הצהריים ומגדיל את הפעילות הציבורית בבית החולים". המהלך היה משותף למשרדי האוצר והבריאות, ולדברי אסרף יימשך ויורחב לעוד עשרות פרוצדורות בחודשים הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker