הדסה לרופאים: סימני דולרים יופיעו ליד התרופות שאתם רושמים

הדסה: "הסימנים מבטאים את מחיר התרופה. ככל שהיא יקרה יותר - יהיו יותר דולרים מודגשים" ■ בכיר בהדסה: "בשלב הבא יגידו לנו מה אסור לרשום" ■ הדסה: זהו נוהג מקובל בעולם

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

רופאי המרכז הרפואי הדסה קיבלו באחרונה מכתב מפתיע מד"ר יובל וייס, מנהל בית החולים הדסה עין כרם. במכתב נמסר להם כי החל מחודש יולי, בבואם לרשום תרופה לחולה, יופיעו סימנים של דולרים ליד שמות התרופות במחשבים שלהם. "הסימנים מבטאים את מחירה היחסי של התרופה. ככל שהתרופה יקרה יותר, יהיו יותר דולרים מודגשים", כותב וייס לרופאים. "תרופות יקרות במיוחד יסומנו בשלושה דולרים אדומים". מטרת השינוי, מסביר וייס היא "לאפשר לרופאים בחירה מושכלת של תרופות, בהילקח בחשבון ההיבט הקליני בד בבד עם ההיבט הכלכלי".

המהלך החדש בהדסה מגיע על רקע מצבו הפיננסי הקשה של בית החולים, שנקלע לגירעון של מאות מיליוני שקלים ולמשבר ניהולי קשה ומצוי כעת במהלכו של הליך הבראה. באחרונה, מונה לתפקיד מנכ"ל המרכז הרפואי אביגדור קפלן, שאמור לחלץ את בית החולים מהגירעון הקשה אליו נקלע. באחרונה, אף הודיע וייס לעובדים כי צפויים קיצוצים ופיטורים בבית החולים, ככל הנראה של כ-200 עובדים. וייס ציין כי בית החולים נמצא במצב קשה. סימון התרופות הוא כפי הנראה אחד הצעדים בהם נוקטת ההנהלה כדי לחסוך בהוצאות.

כתבות נוספות ב-TheMarker

על זה חוסכים? תמריץ כספי לחברה פרטית כדי שתימנע מהפניית חיילים לחדרי מיון

יאיר לפיד צודק: המגאפון של המחאה לא מספיק חזק, בגלל זה תקבלו את פרנקל כנגיד

דוגמה של מסך המחשב שיראו הרופאיםצילום: צילום מסך

בשלב זה מסתפקת הנהלת המרכז הרפואי בסימון התרופות בסימני דולרים, ולא מנחה אותם אילו תרופות אסור או מותר להם לרשום. עם זאת, גורמים בבית החולים מעריכים כי בשלב הבא יגיעו גם הגבלות נוקשות יותר על רישום תרופות, כפי שקיים כבר היום בחלק מקופות החולים, בהן רופאים נדרשים לפחות בחלק מהמקרים לקבל אישור מיוחד לרישום תרופות יקרות כאשר יש להן תחליף זול יותר.

עם זאת, לדברי רופא בכיר בהדסה, ההנחיה לא התקבלה ברוח טובה בקרב הרופאים: "אנחנו מאד לא אוהבים את הכיוון אליו הולכת ההנחיה הזו. נכון שכעת לא אומרים לנו מה מותר ומה אסור לרשום, וברור שהמכתב עבר יעוץ משפטי בעניין הזה, אבל זה עלול להיות השלב הבא, וברור שזה מה שמצופה מאיתנו".

לעומת זאת, יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, פרופ' אבינעם רכס, אומר כי הוא מבין את הצעד בו נקט בית החולים: "זו חובה אתית לנהל את הרפואה גם באופן חסכני", אומר רכס. "הביטחון של המטופל הוא מעל הכל כמובן, אך אם יש חלופות שוות באפקט וביעילות שלהן – הרופא צריך לבחור את החלופה הזולה".

לדברי רכס, "המסך לא אוסר על הרופא לרשום תרופה יקרה ולא מנתב אותו לתרופות אחרות אלא משאיר לו את החופש ובמקביל אומר לו: שים לב ותשקול גם את העלות שניה לפני שאתה רושם את התרופה. לרופא יש חובה כפולה: כלפי החולה הבודד - לתת לו את הטיפול היעיל ביותר, אך באותה נשימה כלפי כלל החברה - לנהל את הרפואה באופן כלכלי כדי שיישאר כסף לממן רפואה לכולם".

מהדסה נמסר: "מאז ומעולם הדסה מעניקה טיפול רפואי מתקדם, תוך שימוש בתרופות ובציוד רפואי הטובים מסוגם. עם זאת, הדסה מביאה לידיעת רופאיה את העלות היחסית של התרופות, הנמצאות בשימוש בית החולים ובחירת התרופה נתונה לשיקול דעתו המקצועי של הרופא המטפל בלבד. נוהג זה קיים אצל ספקי שרותי רפואה בארץ ובעולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker